Kral Arthur ile konuştuk! CNBC-e Dergi’nin Merlin ekibinden Bradley James, Katie McGrath ve Anthony Head ile yuvarlak masada oturup, merak ettikleriniz hakkında sohbet ettiği bu özel röportajı kaçırmayın. İşte o röportajın bir bölümü:

İlişkili Haberler


Sizce Merlin’i diğer Arthur efsanesi uyarlamalarından ayıran nedir?
BJ: Bence efsaneyi biraz fazla değiştirdik. Dizi Arthur, Kral olmadan önce başladı. İlk başta Arthur olması gereken kişiden çok uzak bir portre çiziyordu. Şımarık bir çocuk gibi davranıyordu. Herkesin bildiği asil kral olana kadar önünde aşması gereken uzun bir yol var. Sonunda o noktaya geldiğinde herkes “gerçekten çok değişti” diyecek.

KM: Morgana dönemine göre klasik bir prensesten çok modern bir karakter. Bence karakterlerin tamamı çok modern bir şekilde yazılmış. İnsanların izlerken kendileriyle özdeşleştirebileceği özelliklere sahipler. Yıllar önce yaşamış karakterlerle ortaklık kurmak zordur, ama bir prenses olması dışında Morgana neredeyse kapı komşunuz olabilecek kadar modern. Karakterlerin yüzleştiği sorunlar, günümüzde herkesinkilerle aynı... Sihri ve ejderhayı işin içinden çıkarınca dört karakterin oldukları kişilerle yüzleşmeleri ve yaşadıkları ilişkilerin onlara ne anlam ifade ettiğiyle alakalı bir dizi bu.

Arthur’un yaşadığı değişim aslında Merlin sayesinde gerçekleşiyor gibi. Ne de olsa Merlin herkesin içindeki iyiliği görüyor.
BJ: Efsanede Merlin, Arthur’a danışmanlık yapıyor ve küçüklüğünden itibaren onu eğitiyor. Biz biraz farklı bir açıdan yaklaşıyoruz tabii, ama Merlin dolaylı yoldan da olsa, doğrudan da olsa Arthur üzerinde büyük bir etkiye sahip ve Arthur’a önemli kararlarda yardımcı oluyor.

Morgana’nın değişiminde de Merlin’in büyük payı var. İkisi benzeşiyor, ama farklı seçimler yapıyorlar.
KM: Merlin bir korkak. (Gülüyor) Aslında içinde bulundukları durum çok benzer. Ancak Merlin, Gauis’a sahip. Danışabileceği, onu koruyan biri var. Morgana ise yalnız. Merlin’den yalnız olmadığını hissetmek için yardım istiyor, ama Merlin hiçbir şey yapmıyor. O da kendisiyle aynı durumda olan ikinci kişiden yardım istiyor: Morgause. Colin ile hep bu konuda şakalaşıyorum. Merlin’in tek yapması gereken Morgana’ya yardım etmekti. Etseydi, Morgana kötü bir karaktere dönüşmeyebilirdi. Tabii ki yardım etmemesinin nedenini anlıyorsunuz. Eli kolu bağlı, kendini ve Gauis’u koruması gerek.

Aklınıza setten komik bir anı geliyor mu?
BJ: İskelet askerlerle savaşırken bir sahne vardı. Herkes arkamdaydı ve iskelet askerlerle bir dakika dövüşmem gerekiyordu. Ben de bağırarak kılıcımı savurmaya başladım. Sonra aradan yaklaşık iki dakika geçmesine rağmen yönetmen sahneyi durdurmadı ve ben de yorulmaya başlamıştım ki neler oluyor diye arkamı döndüğümde herkesin güldüğünü gördüm. Henüz çekimin ilk beş saniyesinde bir sorun yaşanmış, biri “Kes!” diye bağırmış, ama ben duymamışım ve herkes kendimi rezil etmemi izlerken ben dövüşmeye devam etmişim.

Devamı CNBC-e Dergi Mart sayısında. Fantastik Pazar Duvar Sticker seti dergi ile herkese hediye.