Çocuğa cinsel suç cezası artıyor

Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararının ardından tartışma konusu olan 15 yaşından küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlarla ilgili yeni düzenleme yolda. Taslakta cezaların yaşa bağlı olarak kademeli şekilde artırılması öngörülüyor.

NTV Haber 20.08.2016 - 04:19

Çocuğa cinsel suç cezası artıyor

Anayasa Mahkemesi, çocuğun cinsel istismarıyla ilgili yasanın birinci fıkrasındaki "15 yaşını tamamlamamış çocuklara her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağı"na ilişkin hükmü iptal etti. Hükümete yeni yasa için 6 ay süre tanıdı. Bu süre zarfında da eski yasa yürürlükte olacak dedi. Ancak konu Türkiye ile Avrupa arasında krize dönüştü.

Viyana Havaalanı'nda bulunan panoda "Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor" şeklinde bir haber yer aldı. Ayrıca İsveç Dışişleri "Türkiye 15 yaşın altında çocuklarla cinsel ilişkiye izin veren karar geri çekmelidir" şeklinde bir tweet attı.

Adalet Bakanlığı, Anayasa Mahkemesi kararının cezaların tamamen ortadan kalktığı ya da azaltıldığı şeklinde anlaşıldığını değerlendirerek çalışma başlattı. Yeni çalışmada cezaların azaltılması değil tam tersine kademeli olarak artması öngörülüyor. Çalışmada mağdurların yaşına göre farklı cezalar verilmesi öngörülüyor. Çocuğun 12 yaşından küçük olması durumunda cezanın 18 yıldan az olamayacağı hükmünü getiriliyor.

Taslak çalışma ayrıca 12 yaşından küçük çocuklara yönelik "cinsel istismar" suçunda cezanın 10 yıldan az, "sarkıntılık" durumunda ise 5 yıldan az olamayacağı da belirtiliyor.

12-18 yaş arası çocuğa "cinsel istismar" suçunun cezası ise mevcut tck'daki gibi 8 ile 15 yıl hapis olarak kalacak.

Sayfa Yükleniyor...