Çocuk da yaparım kariyer de

Kahraman anneler ile lanetliler Berlin’in Türklerle ünlü Kreuzberg semtinde bir sergide buluştu. Sergi anneliği yücelten neo-liberal anlayışın baskısına karşı yazılmış bir manifesto adeta…

08.03.2011 - 16:29

Çocuk da yaparım kariyer de

KADINLAR KAHRAMAN MI KURBAN MU?
Berlin’in Türkleri ile ünlü Kreuzberg semtinde açılan “Mothering” adlı sergi kahraman ve kurban annelerini aynı platformda gösteriyor. 10 farklı ülkeden gelen 19 sanatçı, eserleriyle günümüzde hakim olan modern kadın görüntüsüne çok farklı açılardan tanıklık ediyor. Sergide Elzbieta Jablonska’nın kadınları ünlü kahraman kostümleri ile gösterdiği fotoğrafları da var, Berlinli ressam Heike Ruschmeyer’in çocukları bakımsızlıktan ölen anneleri resmettiği yağlı boya tabloları da. Ünlü fotoğrafçı Tracey Moffatt ise, hamile bir kadını saçı başı dağınık, kir pas içinde sırtını kanatırcasına kaşırken ya da çocuğunun yanında deli gibi sigara içerken gösteriyor. Toplumun lanetleyeceği bu anne tablosunun altında ise “katolik olmasaydım intihar ederdim” diye yazarak yüzyıllardır geçerli olan tabuları hatırlatıyor.

KREUZBERG’DE İKİ ANA
Küratörüne göre, ziyaretçileri anne olmanın çok farklı görünüşleri ile buluşturmayı hedefleyen sergi, neoliberal toplumda ideal anne tipinin altını çiziyor. İş ve aile hayatı arasında denge sağlamak için konferanstan konferansa koşarken, çocuk emzirmeyi ihmal etmeyen, çalışma masası ile mama sandalyesine aynı şefkatli gözlerle bakabilen mükemmel annelerin sayısının giderek arttığı bir zamanda, dünyanın bu en eski mesleğinin farklı yüzlerini göstermesi açısından “Mothering” ilgi çekici bir sergi. Az çocuklu kariyer sahibi Alman ve çok çocuklu temizlik işçisi Türk kadının iç içe yaşadığı Kreuzberg semtinde açılması ise sergiyi çok daha gerçeğe yakın kılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...