Çocuk Filmleri Festivali Mardin’de

Garanti Mini Bank 6. Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali Şanlıurfa’dan sonra Mardin’de devam ediyor...

30.04.2009 - 14:54

Çocuk Filmleri Festivali Mardin’de

Garanti Bankası ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı’nın (TÜRSAK) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Garanti Mini Bank 6. Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali”, Mardinli çocuklarla buluştu.

Parti Tırtılları filmiyle başlayan festival, 29 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında Mardin Sinemardin Sinema Salonu’nda gösterime girdi.

Berlin, Şikago, Norveç ve Toronto gibi film festivallerinde gösterilen ve ödül kazanan 30'a yakın film, Mardinli çocuklar ve aileleri tarafından ücretsiz olarak izlenebilecek.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, festival açılışında yaptığı konuşmada, “6 yıldır TÜRSAK Vakfı’nın işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk film festivali olan “Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali”nin yaygınlaşarak devam etmesinden gurur duyuyoruz. İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra bu yıl ilk kez Şanlıurfa’ya gittik, şimdi de festivalimizi Mardinli çocuklarla buluşturmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Festival kapsamında çocuk sinemasının dünyadaki başarılı örneklerinden, ödül kazanmış 30’a yakın filmi birlikte izleme fırsatını bulacağız. Filmler sayesinde, dünyanın farklı coğrafyalarıyla, farklı kültürler, renkler, gelenekler ve farklı yaşam tarzlarıyla tanışacağız. Çocukların hayal dünyasını ve yaratıcılığını geliştiren sinema sanatının yepyeni yapıtlarını Mardinli çocuklarla buluşturmak bize büyük bir heyecan veriyor” dedi.

Türkiye’nin çocuklara yönelik ilk film festivali olan “Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali” sayesinde, 2004 yılından bu yana yaklaşık 40 bin çocuk, dünyanın seçkin çocuk filmlerini izleme fırsatını buldu.

Mini Bank FilmFestivali

GarantiBankası’nınanasponsorluğunda, ilk defa2004yılında gerçekleştirilen“GarantiMini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali”,çocuklarınkültürel gelişimine katkıda bulunmak hedefiyle projelendirildi. Filmgösteriminin yanı sıra çeşitli etkinliklerin ve atölye çalışmalarının da yapıldığıfestivalin programı,çocukların gelişim basamakları vepsiko-pedagojik yapısı dikkate alınarak 3-5, 6-8 ve 9-11 yaşgruplarına yönelikhazırlanıyor.

PARTİ TIRTILLARI

Danimarka/ Almanya, 2008, 79’
Yön:Thomas Borch Nielsen

Fıkırfıkır, kıpır kıpır dans müziğinden daha eğlenceline olabilir? Masa başındaki sıkıcı işindenbunalan tırtıl Barry’nin hayatı, babasınınverdiği bir plakla değişiverir. Artıkamacı arkadaşlarını bir araya getirip birmüzik grubu kurmak ve şarkı yarışmasını kazanarakbir dünya yıldızı olmaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...