Çocuk istismarında artış mı?

Çevrimiçi ortamda çocuk istismarı, internet kullanıcı sayısının katlanarak artmasına paralel olarak artış gösterdi.

14.04.2010 - 13:24

Çocuk istismarında artış mı?

İnternette çocuk pornografisi konusunda yaptığı çalışmalarla tanınan İtalya merkezli ''Telefono Arcobaleno'' adlı organizasyonun hazırladığı ''İnternette Çocukların Cinsel İstismarı Yıllık Raporu''ndan derlediği bilgilere göre, geçen yıl online ortamda 36 bin 149 çocuğa ait 1 milyon 700 bin istismar ve zulüm görüntüsü dolaştı. Bu istismara maruz kalanların yüzde 42'sini yedi yaş altı, yüzde 77'sini dokuz yaş altı çocuklar oluşturdu.

''İnternette filtrelemenin doğru olup olmadığı'' ve ''internet özgürlüğü'' konularını tartışan Avrupa'da online ortamda çocuk istismarı, abone sayısının ve genişbant bağlantı hızlarının katlanarak artmasına paralel olarak, altı yılda yüzde 149 büyüdü. Bu dönemde internet kullanıcı sayısındaki artış ise yüzde 300 civarında.

''ÇOCUKLAR AİLELERİNE KAVUŞTURULMALI''
Raporda, cinsel istismara maruz kalarak fotoğrafları ya da video görüntüleri internette yer alan çocukların yüzde 1'inden daha azının bulunarak, ailelerine teslim edilebildiğine dikkat çekildi.

Bu çocuklarla ilgili materyalleri internet üzerinden takip eden kullanıcıların yaşadığı ülkelerin başında ABD, Almanya, Rusya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Kanada'nın geldiği belirtilen raporda, sanal ortamda istenilen yaş, ırk ve fiziksel özelliklere sahip çocuklara ait fotoğraf ve video görüntülerine ücretsiz veya kredi kartıyla sahip olunabildiği ve bu durumun herhangi bir cezai yaptırımının olmadığı kaydedildi.

Kaynakların ve enerjinin, bu çocukların bulunması, yeniden sağlıklarına kavuşturulması, fiziksel ve ruhsal anlamda tedavi edilmesi konuları üzerinde yoğunlaştırılması gerektiğine dikkati çeken rapor, ülkelerin bu konuda bir an önce önlem alması gerektiğini vurguluyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...