Çocuk kitabı nasıl seçilir?

Kitapçıların çocuk bölümlerinde yerde bağdaş kurmuş çocuk kitapları okuyan bir kadın görürseniz, o benim. Kızım için kitap seçerken çok mesai harcıyorum. Buyurun bu mesaiden siz de faydalanın.

22.11.2012 - 22:03

Çocuk kitabı nasıl seçilir?

Lado’nun çok sevdiğimiz bir kitaplığı var. İçinden istediği kitabı kendi alıyor, geri koyuyor. Tam boyuna göre ve bir sürü kitap alıyor. Ülkemizde çocuklar vitrini olan ama kitaplığı olmayan evlerde büyüyorlar. Ladin’e erken yaşta bir kitaplık kazandırmak benim için hep önemliydi.

Ladin, çok küçük aylardan itibaren kitapları çok sevdi. Benim, bu ilgiyi keşfetmekten başka, duruma herhangi bir katkım olduğunu düşünmüyorum. Yani çocuğunuzu bir kitabın önünde bir dakikadan daha uzun süre oturtamıyorsanız üzülmeyin. Ben de Ladin’e iki tane küpü henüz üst üste koyduramadım! Her çocuk faklı. Konuşunca anladık ki zaten becerikli bir hikaye anlatıcı ile karşı karşıyayız.

Ladin küçükken kitapları genelde ben seçerdim, artık kitap seçme işini Ladin ile birlikte yapıyoruz. Birlikte gitmeden önce, tek başıma kitapçıların çocuk bölümlerinde çok sayıda kitap okumuş oluyorum. Bu da seçim anında işimi kolaylaştırıyor.

Genelde Ladin’in seçtiği kitapla, benim seçtiğim kitap birbirinden çok faklı oluyor. Beş kitabı kucaklayıp götürmeye çalışıyorsa, içlerinden iki tanesini seçebileceğini söylüyorum. Neyin onu cezbettiğini anlayabilmek için, o beş kitap üzerinde konuşmaya çalışıyorum,. Bu ikisini de ben sana seçiyorum diyorum.

                            


 
Okuduğum bir makale; ‘’bir çocuğun bir kitabı neden seçtiğini hiçbir zaman bilemezsiniz’’ diyordu. Geçtiğimiz günlerde İyi Cüceler Çocuk Kitap Evi’ne gittik.

Onca şahane kitabın arasında, Ladin bana göre olabilecek en kötü iki kitabı seçti.
Biri resimsizdi ve çok uzundu. Yaşına uygun değildi. Ötekisi de çok didaktik ve tatsız tuzsuzdu. Uzun olanın seçilme nedeni belliydi; üzerinde Mickey Mouse vardı. Kısa olanın nedenini ise, kızım eve geldiğimizde kitaba ‘’yeni Pipkin’’ deyince anladık. Üzerindeki pengueni, çok sevdiğimiz TÜBİTAK’ın Pipkin serisindeki penguene benzetmişti. Daha küçükken ise, avucuna sığacak kadar küçük, minyatür kitapları severdi.

Lado’nun kitap seçeme kriterleri muhtelif ve her gün değişebiliyor. Gerçekten çok kötü bir kitapsa, hikayeyi değiştirerek okuyorum. Zamanla unutturup, ortadan kaldırıyorum. Benim eve sokamam kriterlerim şöyle


    Bunlar yoksa, Lado’nun seçimlerine pek karışmıyorum. Benim iyi kitap kriterlerim   ise onunkinden biraz farklı.

                               
Sevdiğimiz başka kitaplar...

Türk yazarlardan Feridun Oral’ı seviyoruz. En sevdiğimiz kitaplar arasına Oral’ın çocuklar için yazmadığı tek kitap olan ‘’Fark etmemiştim bilmiyordum’’ kitabı girebildi. Lado, bu kitaba Feridun kitabı der ve resimlerine bakmayı pek sever.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...