Çocuk Üniversitesi'nin amacı Nobel

İstanbul Üniversitesi ilköğretim ve lise öğrencileri için yaz okulu açıyor. Okulun amacı Nobel Ödülü alma potansiyeli olan bilim insanlarını Türkiye’ye kazandırmak.

21.04.2010 - 17:05

Çocuk Üniversitesi'nin amacı Nobel

İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi bir yıllık bir ön çalışmanın ardından Şubat ayında kuruldu.

Yapılan ön çalışmada dünyadaki iyi uygulamalar yerlerinde incelendi ve başta İstanbul Üniversitesi Eğitim Fakültesi olmak üzere Türkiye’de ilköğretim ve lisedeki öncü kamu ve özel kuruluşlarından görüşler alındı.

Yaz okullarına ve modüllere katılan bütün öğrenciler “Genç Bilim İnsanı Yetiştirme Programına” adayı olacaklar. Bu çalışmalar sırasında öğretim üyelerinin dikkatini çekecek ölçüde ilgiye ve yeteneğe sahip öğrenciler öğretim üyeleri tarafından seçildiği takdirde “Genç Bilim İnsanı Yetiştirme Programına” kabul edilecek.

Konuyla ilgili olarak ntvmsnbc’ye konuşan İstanbul Üniversitesi’ne bağlı Çocuk Üniversitesi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Karabulut projenin temel amacının çocuklara bilimi sevdirmek olduğunu söyledi.

Karabulut, “Bu projeye başvuran çocukların içinde daha yetenekli olan yüzde 5’lik bir kısmını uzun vadede bilim adamı olması için eğitime alacağız ve yurt dışına yollayacağız. Bu çocukların masraflarını sponsorlarımız karşılayacak. Amacımız ileride Nobel alabilecek değerler yetiştirmek” dedi.

BAŞVURULAR TELEFONLA
Projeye başvurmak için 440 00 00/ 11723’ü aranabileceğini belirten Karabulut ayrıca internet siteleri http://www.iuyazokulu.com adresinde de gerekli bilgilerin bulunduğunu belirtti. Her sınıfa belli dereceye gelmiş akademik personelin rehberlik edeceğini bu sebepten kontenjan sayısının sınırlı olduğunu da belirten Doç. Dr. Karabulut, “Yüzde 5’lik bir kısım burslu okuyacak. Burs için ders notları, maddi durumlarının iyi olmadığına dari ailelerden belge istiyoruz. Diğer adaylar ise ilk başvuran programa girecek şekilde seçilecek” dedi.

Uzun yıllar sürecek bir programda genç bilim insanlarının mentor öğretim üyesinin yol göstermesi ile çeşitli laboratuar çalışmaları, okuma çalışmaları ve projeler yaparak ilgi duydukları bilim alanında erken yaşta uzmanlaşmaya başlaması planlanıyor.

BAŞARILI ÖĞRENCİLER YURTDIŞINA GÖNDERİLECEK
Gerekli görülen hallerde yurtdışında bilim adamları eşliğinde seminerlere ve kongrelere katılırlacak olan gençlerin yabancı dilleri de takviye edilecek. Yabancı dilleri yeterli düzeye gelen öğrenciler ABD ve Avrupa’nın ilgili alandaki en iyi üniversitelerinde yaz okullarına gönderilecek.

Gerekli kitap ve materyaller “Genç Bilim Adamı Yetiştirme Programı “ görevlileri tarafından öğrencilere ücretsiz sağlanacak. Çalışmalar için gerekli mali kaynak Genç Bilim Adamları’nı destekleyecek sponsorlar tarafından sağlanacak.

Yaz okulu sınıfları 21 kişilik olacak. Program uzun yıllar süreceği için seçilen öğrencinin kendi isteği ve ailesinin yazılı onayı aranan şartlar arasında.

KUTUPLAR, KENYA VE ROMA GEZİLERİ
Karabulut yazın üç hafta sürecek programın yıl içinde de devam edeceğini, kimi hafta sonları bir ya da iki günlük geziler düzenleyeceklerini, Kutuplara, Kenya’ya ve Roma’ya yapılacak üç seyahatin ise uzun süreceğini kaydetti.

Gökhan Karabulut ayrıca Eylül ayından sonra spor ve güzel sanatlar dalında da faaliyetlerinin başlayacağını müjdeledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...