‘Çocuk yapana 1 yıl su bedava’

Kırklareli'nin Tozaklı köyünde nüfusun son yıllarda giderek azalması üzerine "Çocuk Yapana Bir Yıl Su Bedava" kampanyası başlatıldı.

Anadolu Ajansı 19.11.2013 - 10:38

‘Çocuk yapana 1 yıl su bedava’

Pınarhisar ilçesine bağlı Tozaklı köyünde nüfus sayısının artırılması için muhtarlık harekete geçti.

Köy Muhtarı Ali İnan, bu kapsamda Eylül ayında "Çocuk Yapana Bir Yıl Su Bedava" kampanyası başlattıklarını söyledi.

İnan, kampanya çerçevesinde çocuk sahibi olan ailelerin bir yıl boyunca para ödemeden su kullanacağını belirten İnan, “768 olan köy nüfusunun artmasını istiyoruz. Yıllar sonra açılan köy okulumuzun yeniden kapanmaması için de çaba harcıyoruz” dedi.

Boşanan çiftlerin yeniden bir araya gelmeleri için girişimlerde de bulunduklarını ifade eden İnan, şöyle konuştu:

“Köy sakinlerimizden Erdinç ve Selvinaz Çelik, geçen yıl maddi sıkıntılar nedeniyle boşanmışlardı. Bizim ricalarımızı kırmayan çift geçen yıl yeniden barıştı ve nikahlarını kıydırdık. Daha sonra çiftin ikinci çocukları oldu. Kampanyamıza bu aile ile başladık. Yılda en az 5 doğum olsa, köyler yeniden gençleşir."

Kampanyalarının siyasi olmadığını dile getiren İnan, “Her çocuk sahibi olan aile bu kampanyadan yararlanacak. Vatandaşlarımız şanslarına göre ikiz bebek sahibi olursa iki yıl, üçüz bebek sahibi olursa üç yıl bedava su kullanacaklar" diye konuştu.

Kampanyaya katılan Selvinaz Çelik ise köyde genç neslin kalmadığını vurgulayarak, "Nüfusumuz giderek azalıyor. Genç nesillerimiz göç etti. Artık göç edecek genç de yok. Her çifte ikinci bir çocuk tavsiye ederim. Birçok ailede zaten bir çocuk var. İkinci çocuk şart. Çocuğumuz sayesinde 1 yıl hiç su faturası ödemeyeceğiz. Güzel bir kampanya bence."

Çelik, dünyaya gelen kız çocuklarına "Ayşem" adını verdiklerini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...