Çocuklar için apart cezaevi

Adalet Bakanlığı, çocuk cezaevleriyle ilgili yeni bir düzenlemeye yapıyor. Yeni cezaevlerinde ailelerin yatılı olarak ziyarette bulunacağı evler yer alacak. Cezaevlerinde çocuklar tek kişilik odada kalacak.

17.04.2010 - 10:00

Çocuklar için apart cezaevi

Adalet Bakanlığı, çocuk cezaevleriyle ilgili yeni bir düzenlemeye yapıyor. Yeni yapılacak çocuk cezaevlerinde ailelerin yatılı olarak ziyarette bulunacağı evler yer alacak. Cezaevlerinde çocuklar tek kişilik odada kalacak.

Sabah gazetesinin haberine göre; Adalet Bakanlığı, bir süredir üzerinde çalışılan çocuk cezaevleriyle ilgili projeyi tamamladı.

Buna göre açık ve kapalı olmak üzere iki tür çocuk cezaevi oluşturulacak. Açık cezaevleri ıslahevleri gibi düşünülecek. Buralarda çocuklar eğitim ve iş edinmeye yönlendirilecek. Okul kampusları gibi düzenlenecek açık cezaevlerinde spor alanı ve kütüphane gibi çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak bölümler yer alınacak.

Kapalı çocuk cezaevleri geniş bir alan üzerine kurulacak. Kampus içinde dershaneler, işlikler yer alacak. Buralar da cezaevinden daha çok okul kampuslarına benzeyecek. Çocuklar tek kişilik odalarda kalacak. Her sekiz oda bir koridora açılacak. Kameralarla izlenecek koridorun başında bir görevli bulunacak.

Çocuklar sadece gece yatmak için odalarına girdiğinde üzerlerinde kapı kilitlenecek. Bu yöntemle çocukların birbirlerine zarar vermesi önlenmeye çalışılacak.

AİLELER YATILI KALABİLECEK
Cezaevleri kampusu içinde ailelerin çocukları ile kalabileceği evler de yapılacak.

Aileler, belli aralıklar cezaevine yatılı ziyarette bulunabilecek. Aile ve çocuklar bir ya da birkaç gün bu evlerde baş başa zaman geçirecek.

Böylece çocukların ailelerinden uzak kalmamaları sağlanacak.

HER BÖLGEYE ÇOCUK CEZAEVİ
Yeni konseptle önümüzdeki dönemde 10 yeni cezaevinin yapılması için düğmeye basılacak.

Öncelikli olarak her bölgeye bir çocuk cezaevi açılacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...