Çocuklara taciz iddiasına yeni inceleme

Adalet Bakanlığı, Pozantı Cezaevindeki çocukların taciz edildiği iddiaları için müfettiş görevlendirildiğini açıkladı.

Haberler 26.02.2012 - 18:03

Çocuklara taciz iddiasına yeni inceleme

Adalet Bakanlığı, Adana Pozantı Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki taciz iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

ANKA'nın haberine göre açıklamada, "İlgili başvurunun ekinde sunulan ve çocukların el yazılarıyla yazdıkları dilekçelerin sadece birinde, ‘taciz iddiasını duydum’ ifadesi yer almaktadır. Bu konu kapsamında, Pozantı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açmış olduğu adli soruşturma, halen devam etmektedir" denildi.

İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi’nin 12 Temmuz 2011’de gündeme taşıdığı iddiaların dışında, yeni bir iddianın söz konusu olmadığının belirtildiği açıklamada, "Bu iddiaların yeniden gündeme gelmesi üzerine, Pozantı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen adli soruşturmanın yanı sıra, olayların yerinde araştırılması için cezaevine Bakanlığımızca bir cezaevi müfettişi gönderilmiştir.
Bakanlığımız, yeniden gündeme getirilen bu iddiaların araştırılması ve gerçeğin ortaya çıkması için ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla irtibata geçmiştir. Gündeme getirilen tüm iddialar titizlikle araştırılmakta ve konunun üzerine ciddiyetle gidilmektedir" ifadelerine yer verdi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevi Heyeti, taş atan çocuklara, cezaevinde tecavüz edildiği iddia edilen Adana Pozantı Cezaevi’ndeki iki yıl önceki incelemesinde, ortak alanlarda kamera olmadığını tespit etmişti.

Sayfa Yükleniyor...