'Çocuklarımıza hakları olanı verelim'

Sokaklarda mendil satan 5 yaşındaki Bedrettin’in, kendisi gibi mendil satan 5 çocuk tarafından öldüresiye dövülmesi, Türkiye’nin bir sorununu yine gündeme getirdi. Konu, Canlı Gaste’de masaya yatırıldı.Mendilci sokak çocukları

12.01.2010 - 01:07

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da acı bir olya yaşandı. 5 yaşındaki Bedrettin , Haliç Köprüsü'nde feci halde dövülmüş olarak bulundu. Sokaklarda mendil satan çocuğu o hale getirenler güvenlik kameraları kayıtlarından bulundu: 5 mendilci çocuk.

Bedrettin’i, kendi bölgelerine girdiği için öldüresiye döven çocuklar yakalandı; Bedrettin ve 4 kardeşi de ailesinden alındı. Ona saldıran 5 çocuğun da ailelerinden alınacağı açıklanırken, Bedrettin ve onun gibilerin durumuna nasıl çare bulunacak sorusu gündeme geldi.

Mendilci çocuklara mikrofon uzatan Canlı Gaste, Türkiye’nin bu problemini masaya yatırdı.

Çocuk İhmalini ve İstismarını Önleme Derneği 2. Başkanı avukat Türkay Asma, 8 yıl önce sokak çocuklarıyla ilgili çekilen ve ödüller alan 'Sır Çocukları' filmnin senaristi Ümit Cin Güven değerlendirmelerde bulundular, çözüm için fikirlerini paylaştılar.

İlk bölümde, çözüm için ciddi bir çocuklar politikası gerektiğini söyleyen avukat Asma, bunun bütünlük içinde uygulanması gerektiğini dile getirdi ve "Yasa affetmiyor, biz affediyoruz... Bedrettin’in ailesi için yasalar müebbete varan cezalar öngörüyor... " değerlendirmelerinde bulundu. (video)

Sokoklara çıkan ve mendilci çocuklara mikrofon uzatan Canlı Gaste’de (video), Asma, "Onlardan mendil almayın Bu çocukları zarar veriyor" derken (video), 'Sır Çocukları' filminin senaristi Güven ise, "Biz merhametli bir millet değiliz, büyük bir yalancıyız... 10 yıl öncesine göre bu çocukların sayısında azalma oldu gözlemim var. Devlet ve emniyet bence olaya el atmada başarılı oldu. Asıl sorun ailelerde" şeklinde konuştu. (video)

Daha sonra bir kez daha söz alan avukat Asma ise, "Sorun merhamet değil. Merhamete hayır. Onların hakkı olan bir şeyden bahsediyoruz. Merhamet ve acıma değil; hak" ifadelerini kullandı. (video)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...