"Çocuklarımızın lüferlerini yemeyin"

Slow Food Turkiye/Fikir Sahibi Damaklar grubu kurucusu Defne Koryürek, 24 cm'den küçük lüferlerin bizim değil çocuklarımızın olduğuna dikkat çekiyor...

Haberler 20.10.2010 - 12:25

"Çocuklarımızın lüferlerini yemeyin"

Koryürek, bu konuda şunları söylüyor:


"Sular soğuyup balık sürüler halinde Boğaz'a girdiğinden ve gırgır tekneleri son değişen yasaya sırtlarını dayayarak fütursuzca çekmeye başladıklarından beri, onları, tezgahlarda kilosu 10 liradan çinekop satılmaya başladı.

Aşağıda ilginize iki fotoğraf sunuyorum.

Hangi canlı bu ağlardan kaçabilir, bu katliamdan hangi balık kurtulabilir acaba... Sorun kendinize ve dostlarınızın da sorgulamasını sağlamak üzere ilgilerine yönlendirin aşağıdaki fotoğrafları..

Dün dolaştım Eminönü'nü, Kadıköy'ü... Herkes biliyor yapılanın bir kıyım, bir katliam olduğunu. Kimse isyanını dile getirmiyor, hayretle farkettim. Herkes olup bitenin farkında ama yüzlemiyor diğerini. Katliam, fotoğraflarda belgeli oysa.

Bu mektubumla sessizliğinizi bozmaya davet ediyorum sizleri: bu katliama göz yummayın, sessiz kalmayın. Siz zaten 24 cm'in altında lüfer almayın dostlarım, ama balıkçınıza da sattırmayın! Sorun, sorgulayın, yüksek sesle itiraz edin o tezgaha...

Balıkçınızın tezgahındaki çinekop ya da sarıkanat çocuğunuzun lüferidir aslında.

Çocuğunuzun lüferine sahip çıkın!"

Sayfa Yükleniyor...