Çocukların yıllarca unutamayacağı an

Bilge Köyü'ndeki katliam özellikle çocukları derinden etkiledi, anne ve babalarını kaybeden çocuklar yaşananları anlamaya çalışıyor. Prof. Sır, "Çocuklar yıllarca bu korkuyu yaşayacaklar, kabuslar görecekler" dedi.

07.05.2009 - 14:59

Çocukların yıllarca unutamayacağı an

Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge Köyü'nde yas devam ediyor. 44 kişinin öldürüldüğü saldırı, hayatlarının en kötü anlarına tanıklık eden çocuklar üzerinde derin etki bıraktı.


Ailelerin verdiği 'kararlar' sonucu, annelerini, babalarını veya kardeşlerini yitiren çocuklar, yaşadıkları travmanın yanı sıra, kimi zaman doğdukları köyden, okullarından, arkadaşlarından da uzaklaşarak büyük bir yükü taşımak zorunda kalıyor.

Saldırının ardından 48 çocuk yetim ve öksüz, yaklaşık 50 çocuk da köylerinden göç etmek zorunda kaldı. Köyde hem annesi hem babası öldürülen 0-12 yaş arası 15 çocuk, 13-18 yaş arası 16 çocuk, annesini yitiren 10 çocuk, babasını kaybeden 7 çocuk olmak üzere toplam 48 çocuk belirlendi.

Olayda anne ve babalarını kaybeden köydeki çocuklar, gelişmeleri ve köye gelenleri şaşkınlıkla izliyor ve yaşananları algılamaya çalışıyor. Bazı çocukların, çevreden topladıkları kır çiçeklerini saldırıda yaşamını yitirenlerin mezarlarına bıraktığı görülüyor.

ÇOCUKLAR REHABİLİTE EDİLİYOR
Mardin Valiliği, çocuklar için özel bir ekip oluşturdu. Köyde kurulan çadırda, uzmanlar çocukları rehabilite etmeye başladı. Çadırda bakıcı anne, psikolog, çocuk doktoru ve sosyal hizmet uzmanı bulunuyor.

Köyde şartları uygun olan çocuklar koruma altına alınacak. Ancak aile bireyleri çocukları vermek istemiyor. Uzmanlar olay henüz çok yeni olduğu için ailelerin bu tepkisini normal karşılıyor.

YILLARCA BU KORKUYU YAŞAYACAKLAR
Dicle Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aytekin Sır, Bilge köyündeki acı olaydan en çok çocukların etkileneceğini vurguladı.

Olaya tanık olan çocuklara ilk bir ay içinde mutlaka psikolojik destek verilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Sır, şöyle konuştu:

"Olayı yaşayan çocuklar var. Annesine, babasına ateş edildiğini duymuş. Günlerce, yıllarca bu korkuyu yaşayacaklar, kabuslar görecekler. İlk bir ay içinde ciddi bir destek sağlanırsa topluma uyumları daha kolay olur. Ancak kendi hallerine bırakılırsa travma sonrası stres bozukluğu yaşayabilirler. Bu kişiler topluma uyum gösteremeyebilir. Tedavi edilmeleri gerekir. Yeniden güvenli bir ortam sağlamak gerekiyor."

PAZARTESİ GÜNÜ KÖY OKULUNDA EĞİTİM BAŞLIYOR
Bilge Köyü'nde saldırı nedeniyle ara verilen eğitime de 11 Mayıs günü başlanacak.

23'ü kız toplam 40 öğrencinin öğrenim gördüğü okulda çocuklardan 17'sinin aileleri göç ettiği için 23 öğrenciyle eğitime devam edecek.

Anne babasını yitiren 9 öğrenci ile annesi öldürülen 3 öğrencinin YİBO'lara yerleştirilmesi planlanıyor.

KAN İZLERİ DURUYOR
Eski Muhtar Cemil Çelebi'nin evinin her köşesinde saldırı izi bulunuyor. Olayda ölen 44 kişi ile 3 yaralıya ait kan izleri hala evin merdivenlerinde görülüyor.

Merdivende kalan kan izleri, yaşamını yitiren 2 kadına ait ayakkabı ile saldırının yaşandığı odanın içerisindeki eşya ise saldırı anında nasıl can pazarı yaşandığını anlatmaya yetiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...