Çocuklarına padişah isimleri verdi

Trabzon'un Araklı ilçesinde yaşanan Mehmet Ayar, 5 oğlundan 4'üne Osmanlı padişahlarının isimlerini, 1 oğluna da adına kahramanlık destanları yazılan Battal Gazi'nin ismine verdi.

Anadolu Ajansı 03.03.2009 - 10:14

Belediyede sözleşmeli işçi olarak çalışan 51 yaşındaki Ayar, çocuklarına Osmanlı Padişahlarının adlarını vermesinde en önemli etkenin tarih merakı olduğunu söyledi.

Ayar, gençlik yıllarında çok sayıda tarih kitabı okuduğunu, özellikle de Fatih Sultan Mehmet'e hayranlık duyduğunu belirterek, ''O dönemde, 'eğer ileride oğlum olursa adını Fatih Sultan Mehmet koyacağım' dedim. Yıllar sonra oğlum olunca bu düşüncemi gerçekleştirme fırsatı buldum. Eşimin de desteğiyle ilk oğluma Fatih Sultan Mehmet adını verdim'' dedi.

Sonraki yıllarda 4 oğlu daha olduğunu, bunlara da başlattığı geleneği sürdürmek için Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman, Battal Gazi ve Osman Gazi adını verdiğini ifade eden Ayar, şunları söyledi:

''Bu durumdan çok memnunum. Çevremdekiler beni 'padişahların babası' diye tanıyor. Bir yere gittiğimde 'padişahların babası geldi' diyorlar. Fatih Sultan Mehmet Trabzon'u fethetti. Yavuz Sultan Selim, Trabzon'da 22 yıl valilik yaptı. Kanuni Sultan Süleyman Trabzon'da doğdu. Osmanlı padişahları çok önemli başarılara imza atmışlar. Bunlar çok güzel şeyler. Geriye bakar ve nereden geldiğimizi öğrenirsek daha güzel yerlere varacağımızı düşünüyorum. Çocuklarımın okuyup önemli, büyük işler yapan kişiler olmasını istiyorum. Bunun için de elimdeki imkanları çocuklarıma sunmaya çalışıyorum.''

Ayar, altıncı çocuğu da istediklerini belirterek, ''kızım olursa adını Hürrem Sultan veya Gülbahar Hatun, oğlum olursa da Yıldırım Beyazıt koyacağım'' dedi.

Anne Binnaz Ayar, eşinin çocuklarına padişah isimleri koymasının kendisini de mutlu ettiğini, çocuklarından sadece 13 aylık olan Osman Gazi'nin adını kendisinin verdiğini söyledi.

KARDEŞLER PADİŞAH İSİMLERİNDEN MEMNUN
Ayar kardeşlerin en büyüğü olan 16 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet, babasının kendisine bu ismi vermesinden dolayı mutluluk duyduğunu, taşıdığı ad dolayısıyla ise farklılık hissetmediğini belirtti.

Yavuz Sultan Selim ise adını sevdiğini, adını taşıdığı Yavuz Sultan Selim'in hayatıyla ilgili kitaplar okuduğunu söyledi.

Battal Gazi de, Cüneyt Arkın'ın başrolünde oynadığı Battal Gazi'nin efsanevi yaşamından kesitlerin yer aldığı filmleri seyretmeyi çok sevdiğini anlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...