'Çoğunluk' Hindistan'dan ödülle döndü

Seren Yüce’nin yönettiği 'Çoğunluk' 12. Mumbai Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri’ni kazandı.

29.10.2010 - 12:09

'Çoğunluk' Hindistan'dan ödülle döndü

Yönetmenliğini Seren Yüce’nin yaptığı, Yeni Sinemacılar’ın son filmi 'Çoğunluk' başkanlığını ünlü yönetmen Jane Campion’ın yaptığı, Samira Makhmalbaf, Yoon Jeong-Hee, Tanya Seghatchian, Suhasini Maniratnam gibi tamamı önemli kadın sinemacılardan oluşan jüri tarafından En İyi Film Ödülü’ne layık görülürken, Bartu Küçükçağlayan filmdeki rolüyle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Dünya prömiyerini Geleceğin Aslanı ödülüyle döndüğü 67. Uluslararası Venedik Film Festivali’nde yapan Çoğunluk, geçtiğimiz haftalarda yapılan 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülleri’ni kazanmıştı.

İstanbullu orta sınıf bir ailenin oğlu Mertkan’ın hayatına odaklanan filmin başrollerini Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen, Esme Madra ve Nihal Koldaş paylaşıyor. Yardımcı oyuncularda Erkan Can, Cem Zeynel Kılıç, Feridun Koç, Mehmet Ünal ve İlhan Hacıfazlıoğlu yer alıyor.

Filmde, Mertkan, babasının inşaatlarının getir götür işlerine bakar, arkadaşlarla alışveriş merkezlerinde sağı solu keser, arabayla turlar. Ne zaman ki Gül ile tanışır, boşluğu ve basitliği değerlendirmek için bir fırsat çıkar karşısına. Ne var ki babası Gül’ün kökeni konusunda şüphecidir. Ayrımcılıkla karşılaştığı ilk anda ona teslim olan Mertkan, çoğunluğa uyar, babasının kendisi için çizdiği yolda hayatına bir anlam bulur.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...