Çok amaçlı yeni hava aracı

Lockheed Martin'in ABD ordusu için geliştirdiği tuhaf hava aracı P-791, insanlı ve insansız olarak uçabiliyor.

Haberler 17.09.2010 - 15:58

Çok amaçlı yeni hava aracı

Çok maksatlı bir hava aracı olan Lockheed Martin'in Hibrit Hava aracı P-791, insanlı ve insansız olarak veya istihbarat toplamak ve ulaşım aracı olmak üzere tasarlanabildiği belirtildi.

Lockheed Martin'den yapılan açıklamada, kameralar, kızılötesi sensörler, iletişim cihazları ve başka teçhizatlarla donatılan P-791'in, 3 hafta boyunca 20 bin feet yükseklikte kalabildiği kaydedildi.

Bir ulaşım aracı olarak da kullanılabilen Hibrit Hava Aracının, zorlu alanlara müştemilatları ve birlikleri maliyet etkin bir şekilde taşıyabildiği vurgusu yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

''Söz konusu hava aracının kabiliyetleri yalnızca askeri misyonlarla da sınırlı değil. Kargo nakliyesinde de destek sağlayabilen hibrid hava aracı, insan ile afet yardımı ve anayurt güvenliği için paha biçilmez bir destek sağlayabiliyor. Hibrit Hava aracı aynı zamanda da çevre dostu. Uçabilen her türlü sistemden daha az yakıt kullanan P-791, aynı görevi tamamlamak için herhangi bir sabit kanatlı uçaktan 1/3 oranında daha az yakıt harcıyor. İniş esnasında yenilikçi bir hava yastığı sistemi kullanan P-791, açık alanlarda ve hatta su üstünde kolaylıkla iniş ve kalkış gerçekleştirebiliyor.''

Sayfa Yükleniyor...