Türkiye fuarcılık dünyasındaki yerini “Çok geç olmadan” sloganıyla alan ve geçtiğimiz yıl 22-24 Kasım'da “IDME-Afet Yönetimi Fuarı”nda; “afet öncesi, sırası ve sonrasında kullanılan ekipmanlar” sergilenen fuarın ikincisi 28-30 Ağustos 2013 tarihleri arasında düzenlenecek.

“IDME -Afet Yönetimi Fuarı”nda bu yıl, fuar süresince gerçekleştirilecek paralel konferanslarla “Küresel tehdit yerel tecrübe: Afet yönetiminde sürdürülebilirlik” teması işlenecek.

Türkiye, başta deprem olmak üzere, çok büyük afetlerin yaşandığı bir bölgede bulunuyor. Bu coğrafyanın insanları da, yeryüzünde birçok milletten daha fazla olan tecrübeleriyle, afet olduğu anda yara sarmak ve afeti yönetmek konusunda büyük refleks göstererek harekete geçebiliyor.

Bu nedenle de Türkiye, Afet Yönetimi Fuarı'nın düzenlenmesi için "ideal" koşulları barındırıyor. Afet algısı dünyadaki hemen her topluma, her coğrafyaya, her millete göre farklılık gösteriyor. Türkiye de, dünyada afetzede topluluklara, bu konudaki tecrübesini en çabuk transfer edebilecek coğrafi konumda bulunuyor.

Afetle mücadele etmenin bireysel bir şey değil, toplumsal çabaların birleşimi olduğu bilinciyle tasarlanan ve organize edilen "IDME -Afet Yönetimi Fuarı", asıl olarak gerekli hazırlıkları yapmış olması gereken devletler ve sivil toplum kuruluşlarıyla hareket etmeyi sürdürüyor.

"IDME -Afet Yönetimi Fuarı" geçen yıl olduğu gibi bu yıl da, T.C. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı-AFAD, T.C. Şehircilik ve Çevre Bakanlığı ve T.C. Sağlık Bakanlığı gibi kamu kurumların destekleriyle kapılarını açacak. Kimse Yok Mu Derneği'nin stratejik ortak olarak yine yeraldığı, İngiliz merkezli Al Khair Foundation'un da ana sponsorluğunda düzenlenen "IDME -Afet Yönetimi Fuarı"na, aralarında AKUT, GEA, Lidam, Nesar gibi yerli, yabancı 18 farklı sivil toplum kuruluşu da katılacak. Geçen yıl 22 ülkeden Bakanlar ve ilgili kurum yetkililerini ağırlayan fuara bu yıl, 40 ülke otoritesi ziyaretçi edecek.