Çölde 'Suriye' zirvesi

Suudi Arabistan'da bulunan Başbakan Erdoğan, Kral Abdullah ile çöldeki yazlığında ikili görüşme yaptı. Suriye meselesine özel olarak değinilen görüşmede 'Ülkedeki demokratik dönüşüm sürecinin bir an önce tamamlanması gerektiği' vurgulandı.

13.04.2012 - 20:46

Çölde 'Suriye' zirvesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "Suriye'de demokratik dönüşüm sürecinin halkın arzusu doğrultusunda bir an evvel suhuletle tamamlanması gerekiyor" dedi.

Resmi ziyaret için Suudi Arabistan'da bulunan Erdoğan, Riyad'da Kral Abdullah Bin Abdulaziz ile çöldeki çiftliğinde görüştü.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ana maddesi Suriye konusuydu.

Başbakan Erdoğan, Suriye'nin toprak bütünlüğünün önemine değinilen görüşmede 'Suriye'de demokratik dönüşüm sürecinin halkın arzusu doğrultusunda bir an evvel suhuletle tamamlanması gerektiğine' işaret etti.

GÖZLEMCİ GÖNDERİLMELİ
Görüşmede ayrıca Annan planı çerçevesinde uluslararası gözlemcilerin ülkeye bir an önce gönderilmesinin büyük önem taşıdığı belirtildi.

ANNAN PLANI ENDİŞESİ
Annan planına ilişkin endişelerin de dile getirildiği görüşmede, planın Şam yönetimi tarafından bir oyalama aracı haline getirilmemesi gerektiğinin altı çizildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'daki temaslarını tamamlayarak, özel uçak ''ANA'' ile saat 00.30'da yurda döndü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...