Çöplükte domates, marul ve lale yetiştiriyor

Önce iş yerinin çatısında sonra da yaşadığı yerdeki çöplük alanında sebze meyve yetiştirmeye başladı...

09.04.2009 - 18:29

Çöplükte domates, marul ve lale yetiştiriyor

SARUHANLI - İş yerinin çatısına kurduğu sera ile daha önce adını duyuran serbest muhasebeci Mehmet Livel, Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Hacırahmanlı beldesinin çöplük alanına, projesini yurt dışından getirttiği sera kurdu.

Mehmet Livel, Hacırahmanlı Belediyesinden 15 yıllığına kiraladığı 2 dekarlık çöplük alanında, domates, marul, salatalık ve lale üretim ve satışına başladı.

Livel, Hacırahmanlı'da serbest muhasebecilik yaptığını, boş zamanlarını değerlendirmek amacıyla başladığı organik tarımda, üretimi artırdığını ve geniş bir pazar yelpazesine ulaştığını ifade etti.

İlk olarak iş yerinin çatısına sera kurduğunu ve topraksız üretimle organik domatesler yetiştirdiğini belirten Livel, şöyle devam etti:''Bu işe olan hevesim arttı. Ürünler organik olduğu için müşterim de arttı. Daha sonra Hacırahmanlı Belediyesine başvurarak, belediyeye ait çöplük alanını 15 yıllığına kiralayıp, bu alana 2 bin metrekarelik sera kurdum. Seranın içine 100 kamyon ham toprak taşıdım. Projesini Hollanda'dan getirdiğim serama, 3 bin 600 metre boru döşeyip, ısıtma sistemi kurdum. Serada domates, marul, salatalık ve lale üretimine ve satışına başladım.''

Mehmet Livel, az alanda çok ürün yetiştirmeyi hedeflediğini ifade ederek, 2 dekarlık serasından yılda ortalama 30 ton domates elde ettiğini kaydetti.Seraya, İspanya'dan getirdiği 7 bin 200 adet sırık cinsi domates fidanlarını diktiğini, ayrıca 6 bin saksı lale, salatalık ve marul ektiğini belirten Livel, mevsim dışında üretim yapılması nedeniyle daha fazla kazanç elde etme imkanı bulunduğunu söyledi.

Livel, ''Ürünler tamamen organik olduğu için pazarlamada sorun yaşamıyoruz. Yurdun birçok ilinde toptan alan müşteriler kazandım. Şu an domateslerin kilosunu 1.5 TL'den satıyorum. Bence tarımda en uygun çalışma sistemi seracılık. 100 dekar tarlada uğraş vermek yerine 5 dekarlık serada üretim yapmak daha kolay ve daha fazla kazanç sağlıyor'' dedi.


EDİTÖRÜN NOTU:

Şüphesiz Mehmet Livel'in yaptığı çalışmalar çok değerli. Ancak, bir yerde organik tarım yapmak için çok sayıda kurala uymak gerekiyor. Örneğin organik tarım yapılan bölgeye yakın sanayi tesislerinin olmaması, tarım yapılacak arazide en az beş yıl boyunca hiçbir kimyasalın kullanılmamış olması gibi... Yapılan tarımın gerçekten organik olup olmadığını ise denetim firmaları ve Tarım Bakanlığı'nca onaylanması gerekiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...