Cora: Beni terfi ettirene nasıl suikast yaparım?

“Amirallere suikast girişimi’ davasında yargılanan Koramiral Deniz Cora, “Yanında çalıştığım, beni terfi ettiren komutanlarıma nasıl suikast düzenleyebilirim? Bu akılla ve mantıkla bağdaşmaz” dedi

Cora: Beni terfi ettirene nasıl suikast yaparım?

“Amirallere suikast girişimi’ davasında yargılanan Koramiral Deniz Cora, “Yanında çalıştığım, beni terfi ettiren komutanlarıma nasıl suikast düzenleyebilirim? Bu akılla ve mantıkla bağdaşmaz” dedi.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Koramiral Deniz Cora ve Albay Ümit Metin ile avukatları katıldı. Duruşmada, sanıkların kimlik tespitlerinin ardından 13 sayfalık iddianame okundu.

Savunması alınan sanık Koramiral Deniz Cora, mesnetsiz ve gerçek dışı suçlamalarla mahkemeye çıkarıldığını ifade ederek ''Sevdiğim ve değer verdiğim komutanlara suikast planladığım iddia edilmektedir. Bugüne kadar yanında çalıştığım ve beni terfi ettiren komutanlarıma nasıl olur da bir suikast düzenleyebilirim? Bu akılla ve mantıkla bağdaşmaz. Kendilerine bile sorsanız bu iddialara inanmadıklarını söyleyeceklerdir'' dedi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Salim Duran tarafından hazırlanan iddianamede, Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğünde 6 Aralık 2010 tarihinde arama yapıldığı ve Kurmay Albay Metin ile şüpheli Koramiral Cora'ya ait İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata'' ilişkin davanın içeriğiyle ilgili belge ve delillerin ele geçirildiği anlatılıyor.

Söz konusu belge ve delillerin soruşturma dosyasından ayrılarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiği ve ayrı bir soruşturma başlatıldığı kaydedilen iddianamede, ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata'' ilişkin davanın tutuklu sanıkları Teğmen Sinan Efe Noyan ve Faruk Akın'ın birlikte kaldıkları Kocaeli'nin Değirmendere ilçesindeki evde yapılan aramada bir poşette ele geçirilen 500 gram TNT kalıbı ile MKE yapımı mermilerin yanı sıra suç unsuru taşıyan bir notun yer aldığı katlanmış bir kağıt parçasının da bulunduğu ve ''Amirallere suikast planı'' olarak bilinen soruşturmanın başlatıldığı anlatılıyor.

Soruşturma sonucu Akın ve Noyan'ın da aralarında bulunduğu 19 şüpheli hakkında kamu davası açıldığı belirtilen iddianamede, bu davanın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinde yürütülen ''Poyrazköy'de ele geçirilen mühimmata'' ilişkin dava dosyasıyla birleştirildiği hatırlatılıyor.

'Gölcük Donanma Komutanlığında yapılan aramada ele geçen 5 No'lu hard disk içinde bulunan ''Özel Öğrenci Tefriki Hakkında'' isimli word belgesinde, Gölcük Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı Koramiral Deniz Cora adıyla Beylerbeyi Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığına gönderilen Ağustos 2007 tarihli bir yazı bulunduğu belirtilen iddianamede, söz konusu yazıda, ''Deniz Harp Okulu 3. sınıf öğrencileri Ülkü Öztürk, Faruk Akın, Burak Düzalan, Alperen Erdoğan, Sinan Efe Noyan, Tarık Ayabakan, Ali Seyhur Güçlü ve Yakut Aksoy ile öğrenim süresi zarfında ilgilenilmesi ve yönlendirilmesi faaliyetlerine önceki dönemlerde olduğu gibi devam edilmesi ile icra edilen faaliyetlere ilişkin ilerleme raporlarının zamana bağlı olmaksızın Donanma Komutanlığına gönderilmesi''nin istendiği kaydediliyor.

Ele geçirilen belgelerde kimi askeri personelle ilgili özel raporların gönderildiği ve belgelerdeki kullanıcı yollarında şüpheli Deniz Cora'nın adının geçtiği anlatılan iddianamede, 5 No'lu hard diskteki ''Hassas personel listesi'' adlı belgede, ''Amirallere suikast planı''nda adı geçen amiraller Eşref Uğur Yiğit ve Metin Ataç'ın 'Balyoz Harekat Planı' içinde hazırlanan 'Suga Harekat Planı'nda hassasiyet durumu (-) olarak gösterildiği, Deniz Cora'nın hassasiyet durumunun ise ( ) olarak gösterildiğine'' dikkat çekiliyor.

İddianamede, Cora'nın Tümamiral rütbesiyle Gölcük Donanma Komutanlığı Kurmay Başkanı olarak görev yaptığı sırada, ''Amirallere suikast planı''nın uygulanması kapsamında seçilen Deniz Harp Okulu üçüncü sınıfta okuyan 8 öğrencinin yetiştirilmesi ve haklarında ilerleme raporları gönderilmesi için yazılı talimat verdiği de kaydediliyor.

Bölge Gruplar Amirliğinde görevli Ümit Metin ve Tayfun Duman'ın ''Tümamiral Gölcük Bölge Başkanı'' olarak gösterilen Cora'ya bağlı olarak çalıştığı savunulan iddianamede, Cora'nın ''Ergenekon terör örgütü'' içinde, ''Amirallere suikast planı'' ile ilgili yapılan çalışmaya aktif olarak katıldığı öne sürülüyor.

İddianamede, Cora ve Metin'in ''terör örgütü üyeliği'' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...