Bahçeli: Çözüm koalisyonunu kurun da görelim

MHP Lideri Bahçeli, koalisyon senaryolarıyla ilgili ''AKP ile HDP eğer samimiyseniz işte size fırsat işte size imkan. Haydi durmayın beklemeyin çözüm koalisyonunu kurun da görelim'' dedi. Bahçeli, Meclis Başkanlığı seçiminde kendi adaylarını sonuna kadar destekleyeceklerini söyledi.

Haberler - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 01.07.2015 - 12:38

Bahçeli: Çözüm koalisyonunu kurun da görelim

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin 7 Haziran seçimleri sonrası yapılan ilk grup toplantısında konuştu.

Bahçeli'nin gündeminde koalisyon senaryoları, TBMM Başkanı seçimi ve sınırdaki gelişmeler vardı.

MHP Lideri, koalisyon için ilk formülün AKP ile HDP'nin bir araya gelmesi olduğunu söyledi. Bahçeli, AKP-CHP koalisyonunun kurulmasının ise an meselesi olduğunu belirtti.

Devlet Bahçeli, bugün 3. ve gerekirse 4. turu yapılacak TBMM Başkanı seçiminde kendi adayları olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nu sonuna kadar destekleyeceklerini açıkladı.

''4. TURA ADAYIMIZ KALMAZSA...''

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Dördüncü turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki 'iki adayın dışında oy pusulasında isim yok; o zaman ne yapacaksınız?' 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur'' dedi.

Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Seçim sonuçları 4 partili bir Meclis tablosunu ortaya çıkarmıştır. Sandıktan çıkan neticeye herkes saygı duymalıdır. Milletimiz AKP'nin 13 yıllık iktidarına son vermiştir.

''TÜRK MİLLETİ MHP'YE ANA MUHALEFET GÖREVİ VERDİ''

Türk milleti MHP'ye ana muhalefet görevi vermiştir. Bu çok açıktır. Bize verilen ana muhalefet görevi koalisyon arayışlarına kapalı durmak demek değildir. Bizi biz yapan değer ve emanetlere mesafe koyarsak bunu ne şehitlerimize ne tarihe ne milyonlara izah edebiliriz. Elbette hükümetsiz kalmayacaktır. Küresel güçlerin Türkiye üzerindeki emellerini iyi biliyoruz. Koltuk merakıyla ilkelerimizden caymayız.

MHP milli duruşun hoşgörünün adresi olmaya devam edecektir. Kısır hesapların gerginliğin sonuç vermeyeceğinin anlaşılmış olmasını temenni ediyoruz. MHP'nin çözülmede parçalanmada mutabakat araması asla ve asla mümkün değildir.

KOALİSYON SENARYOLARI

7 Haziran'da AKP tek başına iktidar olma vasfını kaybetmiştir. İktidarın tek bir partinin tekelinde olmayacağı aşikardır. Ülkemizin koalisyon hükümetlerine alışması lazım. İlk formül AKP ile HDP'nin bir araya gelmesi akla en yakın seçenektir. Bu iki parti çözüm isimli ihanet sürecinde aynı kareye girmişlerdir. Çözüm isimli ihanet sürecinin uygulamasını aşama aşama görmek bizlerin en doğal hakkıdır. AKP ile HDP eğer samimiyseniz işte size fırsat işte size imkan. Haydi durmayın beklemeyin çözüm koasliyonunu kurun da görelim. AKP-HDP olmazsa toplam yüzde 65,82 oy oranı ve 390 milletvekiliyle AKP-CHP koalisyonu kurulabilecektir. 

''KILIÇDAROĞLU BİLESİN Kİ BU BAYAT NUMARALARI KİMSE YEMEZ''

CHP Genel Başkanı, AKP dışındaki hükümet seçeneklerini kurnazca sıfırlayarak kendi önünü açmıştır. Nitekim AKP-CHP koalisyonunun kurulması an meselesidir. Soruyorum Kılıçdaroğlu'na Başbakanlık makamını şahsıma lütfetme yetkisini kimden ve nasıl almıştır? Milletin bize vermediği yetkiyi bize nasıl sunabilmektedir. Bu ne pişkinliktir? Sayın Kılıçdaroğlu bilesin ki bu bayat numaraları kimse yemeyecektir. MHP HDP ile hiçbir şart altında bir araya gelmez gelemez. HDP'ye bakınca flu görüyoruz görmeye devam edeceğiz.

TBMM BAŞKANI SEÇİMİ

Dün hiçbir aday nitelikli çoğunluğa ulaşamamıştır. Bugün 3. ve gerekirse 4. tur gerçekleşecektir. MHP, hiçbir çıkar ve karanlık odak tarafından yönlendirilemeyecek kadar ilkeli ve kimlikli bir partidir. MHP tüm oylamalarda adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu'nu sonuna kadar destekleyecektir.

Süreç ihaneti tamamen askıya alınmalıdır. 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk karanlığının üzerine tavizsiz gidilmelidir. Rüşvet ve yolsuzluk soruşturması tekrar açılmalıdır.

TÜRKİYE İHRACATÇILAR MECLİSİ'NİN RIZA SARRAF'A VERDİĞİ ÖDÜL

Cumhurbaşkanının huzurunda İranlı kaçakçıya ihracat şampiyonu ödülü hayasızca verilmiştir. Bir kanun kaçağına başbakan yardımcısının ekonomi bakanıyla birlikte ödül sunması utanç vericidir.

Hiç kimse bizden hırsızları aklama tezhanına düşmemizi beklememelidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kesinlikle anayasa sınırlarına çekilmelidir. Hiç kimse bizden hırsızları aklama tezhanına düşmemizi beklememelidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan kesinlikle anayasa sınırlarına çekilmelidir. İlkelerde uzlaşmadan koalisyona koltuk ve ikbal hesabıyla tamam demek MHP'nin kitabında yazmaz.

SURİYE SINIRINDAKİ GELİŞMELER

Yunanistan iflasın sınırında, Suriye ateş topuna dönmüştür. Doğu Türkistan'da soydaşlarımızın kanı dökülmektedir. IŞİD ile PYD arasında bize göre fark yoktur, ikisi de terör örgütüdür. Kürt koridoru planı 'nin birliğine saldırıdır.''

TOPLANTI SONRASI SORULARI YANITLADI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Şayet 4. tur söz konusu olursa ve Sayın İhsanoğlu 4. tura kalamazsa sizin destekleyeceğiniz herhangi bir aday söz konusu olabilir mi " sorusu üzerine Bahçeli, parti grup toplantısında bu konu üzerinde de durduklarını belirterek, TBMM Başkanlığı için yapılan 2 oylamada hiçbir partinin 367'yi bulamadığına işaret etti.

Devlet Bahçeli, "Dolayısıyla Anayasa çerçevesinde bugün 276 salt çoğunluk, oradan bir sonuç çıkmazsa en fazla oy almış iki aday yarışmaya devam edecek ve muhtemelen de bugün sonuçlanmış olacak. MHP, değerli bir şahsiyeti aday olarak takdim etmiştir. MHP'nin değerli milletvekilleri kararlı bir şekilde 80 oyla desteklerini ortaya koymuştur. Bu destek devam edecektir. Tur hangisi olursa olsun destek devam edecektir" diye konuştu.

Bahçeli, "4. turda oylamaya girmemek ya da çekimser kalmak gündeminizde var mı acaba " sorusuna da şu yanıtı verdi:

"Bunları ifade ediyorum. Bu destek devam edecektir demek, birinci şey, eğer salt çoğunlukla seçilmeyecek ise o zaman dördüncü turda MHP, TBMM Genel Kurulunda olacaktır. MHP'nin siyaset anlayışı ve ilkelerinde, Meclis'i terk etme, Meclis'e girmeme gibi bir anlayış yoktur, böyle bir usul yoktur. Meclis'e gireceğiz ve kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız."

"Meclis Başkanı AKP'den seçildiği takdirde bu muhalefet için toptan bir başarısızlık anlamına gelmez mi " şeklindeki soruya karşılık, MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Böyle bir anlayışa nereden saplanıyorsunuz Onu, onlara sorunuz. Niye muhalefet bir başarısızlıkla nitelendirilsin Bu bir seçimdir. Herkes iradesini ortaya koyacaktır. MHP'nin iradesi budur. Dördüncü turda da kendi adayımıza oylarımızı kullanacağız. 80 milletvekili de orada olacak. Diyeceksiniz ki 'İki adayın dışında oy pusulasında isim yok, o zaman ne yapacaksınız ' 80 tane geçersiz oy çıkacak demektir, bunun manası odur" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...