TBMM Genel Kurulu'nda, Toplumsal Barış Yollarının Araştırılması ve Çözüm Sürecinin Değerlendirilmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu üyeliği için AK Parti ve BDP'nin gösterdiği adaylar kabul edildi.

Genel Kurul'da yapılan oylamada, komisyonun üyeliğine AK Parti'nin aday gösterdiği Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Çankırı Milletvekili İdris Şahin, Diyarbakır Milletvekili Süleyman Hamzaoğulları, Şanlıurfa Milletvekili Abdulkerim Gök, Van Milletvekili Fatih Çiftçi ile BDP'nin aday gösterdiği Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu seçildi.

Oylamadan önce Katip Üye Tanju Özcan'ın AK Parti'nin adayları için ''AKP'nin adayları'' ifadesini kullanması üzerine AK Parti milletvekilleri tepki gösterdi.

Bunun üzerine Özcan, ''Adalet ve Kalkınma Partisi'' ifadesini kullanarak adayların isimlerini yeniden okudu. Adayların isimleri okunurken MHP milletvekillerinin tamamı, CHP'den de bazı milletvekilleri Genel Kurul salonunu terk etti.

İlk toplantısını yapan komisyonun başkanlığına AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı seçildi.

CHP ve MHP daha önceden komisyona üye vermeyeceklerini açıklamıştı.