'Çözüm süreci hepimizin sorunu'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, NTV canlı yayınında çözüm sürecine ilişkin soruları yanıtladı.

10.11.2014 - 23:25

'Çözüm süreci hepimizin sorunu'

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, NTV canlı yayınında çözüm sürecine ilişkin soruları yanıtladı.

Çözüm sürecinde HDP ile hemfikir olunduğunu ifade eden Ensarioğlu, şunları ifade etti:

"Çözüm sürecinde Meclis’te çerçeve yasa çıkartıldı. Ardından Bakanlar Kurulu’nda bu yasanın nasıl işleyeceği konusunda esaslar belirlendi. Hemen ardında çözüm sürecinin taslağı HDP yetlikilileri ile paylaşıldı.

Kesin eylemsizliğe geçilmesi, güçlerin tekrar ülke dışarı çıkartılması sözkonusuydu. Bu işin iki tarafı var. İki tarafın tavrıyla yürüyen bir süreç. Devletin ve hükümetin net bir iradesi var ortada.

İki yıldır bir eylemsizlik süreci var. Son olaylara istinaden insanların her gün öldürüldüğü bir ortamda çözüm sürecini yürütemezsiniz.

Çözüm sürecine uygun olmayan, şantiye basma, araç yakma, yol kesme gibi eylemler yapılıyor. Korucu ve askerlere çözüm sürecini sıkıntıya sokacak saldırılar yapılıyor.

'HEPİMİZİN SORUNU'
Bu sadece HDP’nin değil hepimizin sorunudur. Devlet paradigmasını değiştiren AK Parti’dir. Bu süreç başlatıldıktan sonra devlet içinde defansla karşılaşıyordunuz. Ortaya güçlü bir irade koyup, devlet politikası haline getirildi ve bu süreç devam edecek.

Bu olaylar yüzünden süreçten vazgeçerseniz onların amacına hizmet etmiş olursunuz. Karşı tarafta çok parçalı yapı var. Bu yüzden çok farklı tavırlarla karşılaşıyorsunuz.

HDP’yi iki siyasi partiye böler, PKK’yı da çeşitli yapılara büründürürseniz, çözüm üretmeniz mümkün olmaz. Çözüme sıkıntı yaratan herhangi bir birime yüklersiniz.

O yüzden gelinen bu noktada, her şeye rağmen hükümetin kararlı tutumu devam ediyor çözümden yana. Anladığımız kadarıyla HDP’de bu yanda tavır sergiliyor.

'ZEMİN MÜSAİT'
İnsanın öldüğü ve tavrımızla insanların öldüğü yerde, oturup düşünceksiniz. Bu sonuçların vicdani vebalini kaldırıyorsanız, bir müddet sonra bu vebal de yetmez, siyasi sonuçlarını üstlenmek zorunda kalırsınız. BDP- HDP çizgisi PKK’laşmamalı. Bu sorunlar için siyasal demokratik zemin alabildiğine müsaittir.

Bingöl ve Diyarbakır'daki suikastlerde kontrolsüz birtakım güçlerin, Alman ve İran istihbaratından bahsedilşiyor. bunların bazı KCK yetkilileri ile görüşüp çözüm sürecinin bitirilmesini ve Ortadoğu'da gücümüzü yitirip Türkiye'nin kendi içine döndürülmeye yönelik çabalar var."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...