Akdoğan: Ne zaman sonuca yaklaşsak karanlık bir el devreye giriyor

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm süreci konusunda kararlı olduklarını ancak ne zaman sonuca yaklaşılsa karanlık bir elin devreye girdiğini söyledi.

Haberler - DHA 27.12.2014 - 15:09

Akdoğan: Ne zaman sonuca yaklaşsak karanlık bir el devreye giriyor

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, sabah saatlerinde Adıyaman'a geldi ve TPAO Konferans Salonu'nda düzenlenen Önder İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği'nin 10'uncu Kurultayı'na katıldı.

Karanlık ellerin amacının 'yi baskı altına alma ve büyümesini engelleme olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan,  "Bu uzun soluklu, akşamdan sabaha çözülecek bir süreç değil. Sabırlı, sağduyulu olmamız gerekiyor. Sabotaj girişimlerine karşı duyarlı olmamız gerekiyor. Ama şunu gördüm son Kobani olaylarından sonra çözüm sürecine sahip çıkan bir toplumsal direnç ve duyarlılık oluştu. Bu çok önemli bir kazanımdır" dedi.

Kurultayda platforma çıkan ve AK Parti hükümeti olarak yaptıkları çalışmaları anlatan Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin kararlılık mesajı verdi. İktidar olarak birçok konuda önemli çalışmalar yaptıklarını ve son olarak Kürt meselesi konusunda önemli adımlar atıldığını anlatan Akdoğan, "İnsanların ölmesi, milyarlarca doların heba olması ile bu sorunun çözülemeyeceğini sürekli ifade ettik. Yine bu tür kronik sorunlar çözülmeden Türkiye ne 2023 hedeflerine ulaşabilir, ne büyüyebilir ne de iç barışını, toplumsal birlik ve bütünlüğünü koruyabilir. Biz bunun için çözüm sürecini başlattık" dedi.

Çözüm sürecini başlatmalarının birilerini rahatsız ettiğini dile getiren Akdoğan, "Neler yapılabileceğini düşündük ve ilk etapta bölgeye yatırımlarla, hizmetlerle gittik. Bölgeyi kalkındırmak için 100 milyar dolarlardan fazla yatırım yaptık. İnsanımıza sahip çıkmak için sosyal politikaları devreye koyduk. Ayrımcılığı ortadan kaldırmak için demokratik reformlar yaptık. Saymaya kalktığınız zaman yüzden fazla madde var. Çok ciddi reformlar yapıldı. Yani hem insanımızı kucaklıyoruz sahip çıkıyoruz, hem bölgeyi kalkındırıyoruz, hem de sorunun siyasi boyutu olan alanda çok ciddi reformlar hayata geçiriyoruz" diye konuştu.

SÜREÇ TEKRAR RAYINA OTURDU

Çözüm sürecinin amacına ulaşmaması için karanlık güçlerin devreye girdiğini ve son Kobani olaylarının da bunun göstergesi olduğunu vurgulayan Yalçın Akdoğan, Bu zor süreçlerde, zor dönemlerde hep birlikte dayanışma içerisinde el birliği ile götürmek durumdayız. Son yaşanan olaylarda; bölge halkına kim hizmet ediyor, kim tehdit ediyor, kim yatırım yapıyor, kim baskı yapıyor, kim yapıyor, kim yıkıyor, kim zulüm ediyor görüldü. Bunları fark etmek önemli bir durumdur. Tüm bunlara rağmen süreci sonuca ulaştırmakta kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...