"Çözüm yenilenebilir kaynaklarda"

Denizli'de nükleer enerjiye karşı bir toplantı düzenlendi...

Anadolu Ajansı 07.04.2011 - 11:44

Denizli Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü ve Elektrik Mühendisleri Odası Denizli Şube Başkanı Abdullah Şavklı, Akkuyu Nükleer Enerji Santralı tamamlandığında Türkiye'nin yıllık enerji üretiminde sadece yüzde 5'lik paya sahip olacağını, yerli kaynakların devreye sokulması durumunda ise oranın yüzde 20-30'lara ulaşacağını söyledi.

Şavklı, EMO Denizli Şubesi'nde, NKP üyesi sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle düzenlediği basın toplantısında, Japonya'daki deprem ve tsunaminin ardından nükleer santraldan yayılan radyasyonla, insanlığın bir kez daha kendi yarattığı felaketle karşı karşıya kaldığını belirtti.

Birçok ülkenin nükleer enerji politikalarını yeniden gözden geçirdiğini anlatan Şavklı, Türkiye'de ise ''tam bir inatlaşma ve ısrar mantığıyla hareket edildiğini''savundu.

Şavklı, şöyle dedi:''Çözümün su, rüzgar, güneş, jeotermal gibi yerli ve yenilenebilir kaynaklarda olduğunu ısrarla savunuyoruz. Bu düşüncemize katılan, demokrasiden, özgürlükten ve insandan yana herkesle gelecek kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak için birlikte mücadele etmek zorunda olduğumuza inanıyoruz.

Nükleer santralların üretime geçme süresi en az 10 yıl. 2019 projeksiyonunda Türkiye'nin yıllık 60 bin megavat enerji üretimi olacak. Akkuyu Nükleer Enerji Santralı yapılması durumunda, yıllık 4 bin 900 megavat gücünde enerji üretecek. Akkuyu tamamlandığında yıllık enerji üretiminde sadece yüzde 5 paya sahip olacak. Oysa yerli kaynakları devreye soktuğumuzda yüzde 20-30'a ulaşmak mümkün.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...