İstanbul 2010 AKB Ajansının, Pecs 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Janus Pannonius Csontvary Müzesi'ne verdiği destekle açılacak ''Csontvary: Macar Resminin Sıradışı Bir Ustası'' başlıklı sergi, Pera Müzesi'nde düzenlenen bir toplantı ile basına tanıtıldı.

Sergi ile ilgili bilgi veren Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, 2005 yılında kapılarını sanatseverlere açan Pera Müzesi'nin 5 yılını geride bırakırken, bir taraftan vakfın koleksiyonlarından derlediği sergilerle, Anadolu'nun eşsiz kültür mirasının gölgede kalmış değerlerine ışık tutmaya çalıştığını, bir taraftan da dünya sanatının farklı kulvarlarındaki öncü sanatçılarını ve eserlerini konuk etmeyi sürdürdüğünü söyledi

Pera Müzesi'nin, sanatseverleri bu kez de Macaristan'ın sıra dışı sanatçısı olarak nitelediği Tivadar Csontvary Kosztka ve eserleriyle tanıştırdığını belirten Birol, sanat tarihçilerinin, Csontvary'nin, modern sanat öncüleri arasında yer almakta kalmadığını, genel olarak Avrupa resmini ana çizgileriyle ortaya koyan çok önemli bir usta, ancak yalnız bir figür olduğu konusunda da fikir birliğine vardıklarını söyledi.

Serginin dünyada olduğu gibi Türkiye'de de büyük ilgi göreceğini dile getiren Birol, serginin açılmasında katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Janus Pannonius Csontvary Müzesi Sanat Koleksiyon Direktörü Joszef Sarkany de Csontvary'nin tablolarının çok nadir müzeden dışarı çıkarıldığını söyledi.

Sarkany, bu serginin İstanbul'da büyük ilgi göreceğini düşündüklerini ifade ederek, ''Çünkü Macar ve Türkler'in resimden gelen kültür ve düşünceleri birbirine benziyor. Ben burada kendimi evimde gibi hissediyorum'' dedi.

Csontvary'nin, 20. yüzyıl sanatçılarına katılmadığını, onları uzaktan izlediğini bildiren Sarkany, Csontvary'nin kendine özgü bir tarzı ve yaklaşımı olduğunu belirtti.

Pecs 2010 Kültür Başkenti Programı Kültür Direktörü Tamas Szalay da Türkiye ve Macaristan arasında önemli bir bağ olduğunu söyledi. İki ülkenin ortak güzel projeler gerçekleştirdiğini dile getiren Szalay, en son Pecs'de sanatseverlere Türk kültürünü anlatan ve bir ay süren bir proje yaptıklarını kaydetti.

Szalay, bu ortak çalışmaların en önemlisinin bu sergi olduğunu, bu projelerin sadece 1 yıl ile sınırlı olmadığını, ortak çalışmaların ve projelerin ileride de devam edeceğini kaydetti.

İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu üyesi Vecdi Sayar da serginin, ajansın Csontvary Müzesi'ne yaptığı desteklerle gerçekleştiğini belirtti.

Sayar, iki ülkenin Avrupa kültür başkenti ajansları olarak birçok ortak proje yaptığını, şu anda Pecs'de Türk kültürünü anlatan çok sayıda kültür projesinin olduğunu ifade etti.

Csontvary'nin hiçbir batılı sanatçının izinden gitmeyen, kendi yolunu çizmiş sıradışı bir sanatçı olduğunu anlatan Sayar, bu yüzden bu sergide iki Avrupa kültür başkentinin işbirliği yapmasının bu anlamda önemli olduğunu söyledi.

Sayar, 3 kültür başkenti arasında çok ortak proje yapıldığını ve konuda kendileri için önemli olan noktanını, bu kentlerin sanat kurumları ve sanatçıları arasında ilişkilerin geliştirilmesi olduğunu kaydetti.

Bu ortaklıklarla aslında ileriye dönük katkılar yaptıklarını ifade eden Sayar, bu çalışmaların uluslararası alanda İstanbul'un çekiciliğine de katkı sağlayacağını düşündüklerini savundu.

İstanbul 2010 AKB Ajansı etkinlik programında olan ve Pera Müzesi'nde yarın açılarak, 12 Aralık Pazar gününe kadar gezilebilecek sergide, Macar ressam Tivadar Csontvary Kosztka'nın 39 eseri bulunuyor.