Çubukçu: Karar hukuka aykırı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Danıştay'ın katsayı konusundaki yürütmeyi durdurma kararına tepki gösterdi. Çubukçu, “Karar hukuka aykırıdır” dedi.

Anadolu Ajansı 09.02.2010 - 13:08

Çubukçu: Karar hukuka aykırı

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, AK Parti Grup Toplantısı için Meclise gelişinde, Danıştay 8. Dairesi'nin, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulanmasına ilişkin kararın yürütmesini durdurmasını değerlendirdi.

Kararı bir hukukçu olarak değerlendirdiğini belirten Çubukçu, “Anayasa'nın temel prensiplerinden birisi de kuvvetler ayrılığı prensibidir. Bu prensibe göre, yürütmenin yargıya talimat vermesi mümkün olmadığı gibi; yargının da yürütmenin yerine geçerek, denetim yapması veya yürütmenin yetki alanına giren bir konuda düzenleyici işlem tesis etmesinde hukuka aykırılık görüyorum'' diye konuştu.

Bakan Çubukçu, şunları kaydetti: ''YÖK, kaynağını Anayasa'dan alan bir kurumdur, Anayasal bir kuruluştur. Kaynağını kendi kuruluş yasasından alan bir yetkiyi kullanmıştır.

Türkiye'nin en önemli ihtiyacının meslek elemanları olduğu, mesleki eğitimin geriye gittiği ve bu geriye gidişin temel aktörlerinden birisinin yüksek öğrenim sistemine geçişte, ortaöğretime uygulanan katsayı sistemi olduğu, dolayısıyla bunun da meslek liselerinin gelişmesinin önünde engel olduğu, bütün eğitimciler tarafından mutabık kalınan bir konu.''

POLİS ‘İKİ ÇOCUĞUM AĞLIYOR’ DEDİ
Milli Eğitim Bakanı Çubukçu, Danıştay'ın, katsayı kararının yürütmesini 2 kez durdurmasının, sınava girecek öğrenciler üzerinde olumsuz etki yapıp yapmayacağının sorulması üzerine, ''Buraya gelirken, Meclis'teki polis memuru önümü kesti ve '2 çocuğum var ikisi de meslek okulunda okuyor ve akşam eve gittiğimde ikisi de ağlıyordu' dedi. Bana ilk karardan beri ortalama her gün bine yakın şahsi mail geliyor, bunlar çocuklardan ve gençlerden geliyor'' dedi.

''Meslek lisesinde okuyan bir çocuk, sınavda 100 soru yaptığı halde, makine mühendisi olamıyorsa burada sorunlu bir yaklaşım vardır'' diyen Çubukçu, bu duruma çok büyük tepki olduğunu kaydetti.

Nimet Çubukçu, sınava girecek 1,5 milyon gencin önüne engel çıkaracak ve gelecekteki hayallerini ortadan kaldıracak düzenlemelerin olumsuz yansımalarının olacağını bildirdi.

Bakan Çubukçu, bir soru üzerine''Şu an yürürlükteki mevzuatın bu yetkinin kullanılması konusunda yeterli olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Çubukçu, bir başka soru üzerine ise, Anayasa'nın çok sorunlu ve değişmesi gereken maddeleri olduğunu belirterek, ''Ama şu meseleye gelince, ne Anayasa ne de mevcut kanunda bir sorun, bu kararı almakta bir sorun görmüyorum'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...