Çubukçu: 'Öğrenci andı kaldırısın' demedim

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, öğrenci andının kaldırılması yönünde bir görüş belirtmediğini söyledi. Çubukçu, "Konu tartışılabilir ama ben bir görüş oluşturmadım. Oluşturunca söylerim" dedi.

Anadolu Ajansı 21.05.2009 - 12:35

Çubukçu: 'Öğrenci andı kaldırısın' demedim

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, ''Andın kaldırılması söz konusu mu?'' sorusu üzerine, NTV’de konuk olduğu Neden programında, bir üniversite öğrencisinin, bu konunun tartışılabileceğine ilişkin fikrini söylediğini belirtti.

Kendisinin de tartışılabileceğini dile getirdiğini vurgulayan Çubukçu, şunları kaydetti: ”Orada bulunan gençlere, tartışma kültürüne sahip olmalarını, özgürlükçü, yeni fikirlere açık olmalarını, bir çok konuyu tartışma kültürü içinde özümsemelerini tavsiye ediyorum. O rahatlık içinde, bazı fikirler hoşunuza gitse de gitmese de fikir özgürlüğü çerçevesinde ifade edilebilir. O genç de bu doğrultuda, görüş ifade etti. Bu görüşü ben ifade etmedim, 'katılıyorum' demedim. Sadece 'tartışılabilir' dedim.

Bu, biraz da her konunun gençlerce özgür ortamlarda tartışılabilir olduğuna ilişkin bir şeydi. Böyle bir şeyi şu anda açıklıyor olmam da tartışma kültüründe nerede olduğumuzu ortaya koyuyor. Genç bir insanın, her türlü fikirlerini bana söylemesini istedim.

Özgür ortamda, genç, üniversite öğrencisi bir delikanlı fikirlerini ifade ediyor, benim görüşüm değil. Ben bir görüş oluşturduğum zaman, zaten görüşüm olarak paylaşırım. Ben bir görüş oluşturmadım.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...