Çukurca ve Tendürek'te operasyon

Hakkari ve Van'da teröristlerin Kuzey Irak'tan sızma girişimlerine karşı başlatılan hava destekli operasyonlar sürüyor. Çukurca'da 100'ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi Tendürek'te ise 13 terörist öldürüldü. Teröristlerle çıkan çatışmalarda ise 3 günde 23 asker ve bir korucu şehit oldu.

Haberler - NTV Haber 04.09.2016 - 04:13

Çukurca ve Tendürek'te operasyon

Hakkari ve Van'da teröristlerin Irak'ın kuzeyinden sızma noktaları hedef alındı. Çukurca'da 100'ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi, Tendürek'te 13 terörist öldürüldü.

Çukurca'da devam eden operasyonda Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile art arda operasyonlar düzenlendi. Bir komando taburu tarafından etkisiz hale getirilen teröristlere ait çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, operasyonun devamında, öncü kapsamındaki teröristlerun bulunduğu mağaralar atılan roketlerle imha edildi. Operasyonda, Irak'ın kuzeyinden 'ye takviye gönderilen terörist grup da ateş altına alındı. Yaklaşık 150 kişilik bir terörist gruba hava harekatı düzenlendi. Operasyonlarda, 100'ün üzerinde terörist etkisiz hale getirildi.

Teröristlerin telsiz konuşmalarında ise panik havası hakim. Teröristlerin çok sayıda yaralıyı tedavi için Irak'ın kuzeyindeki kamplara götürüldüğü ancak doktor ihtiyacının karşılanamadığını için ölü sayısının artacağı ifade edildi.

Harekatın ilk günün 33 terörist öldürülmüş, 30 terörist yaralannmıştı. Çatışmalarda 8 asker şehit oldu, 21 asker yaralandı.

Şemdinli'de ise yol güvenliğini sağlayan askerlerle teröristler arasında çatışma çıktı. 5 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.

Van'ın Tendürek Dağı bölgesinde sürdürülen hava destekli operasyonda anlık bir istihbarat sonucu savaş uçakları bölgedeki PKK hedeflerini vurdu. Üç hava harekatında 13 terörist etkisiz hale getirildi.

Bölgede güvenlik güçleri ile teröristler arasında sıcak temas sağlandı. Çatışmada 1 teğmen, 2 astsubay ve 5 uzman çavuş şehit oldu, 8 asker yaralandı.

Mardin'in Dargeçit ilçesinde teröristler karayolundaki askeri kontrol noktasına roketatar ve uzun namlulu silahlarla ateş açtı. 3 asker ve 3 geçici köy korucusu ile yoldan geçen bir kişi yaralandı. Durumu ağır olan iki asker ile bir korucu şehit oldu.

Sayfa Yükleniyor...