Hakkari Çukurca'nın Hantepe bölgesinde askeri operasyonların devam ettiği alana teröristlerin döşediği mayın, gece saatlerinde PKK'lı teröristlerce patlatıldı.

Gece saat 23.30'da arazi arama tarama çalışması sırasında meydana gelen patlamada 6 asker şehit oldu.

Saldırıda biri ağır 8 asker yaralandı. Yaralı askerler uzman çavuş Muharrem Akalın, erler Oğuz Kır, Samet Koca, Ferhat Bilmez, Muhammet Akdeniz, Aytaç Güney, Fırat Güneş ve Mehmet Solmaz helikopterle Şırnak ve Diyarbakır'daki hastanelere gönderildi.

Güvenlik güçleri patlamanın meydana geldiği bölgede hava destekli operasyon başlattı.

Şehit Uzman Çavuş Ziya Bener'in cenazesi Yozgat'ın Yerköy ilçesine, Şehit Piyade Er Özkan Dumlu'nun cenazesi Bingöl'e, Şehit erler Cafer Çelik ve Adil Yıldız'ın cenazeleri İstanbul'a, Şehit Er Kemal Özevin'in cenazesi Siirt'e, Şehit Piyade Er Deniz Demirci'nin cenazesi Ankara'ya gönderildi.

KAYALIKLARDAN DÜŞTÜ
Çukurca ilçesine 12 kilometre mesafede bulunan Işıklı bölgesinde PKK'ya yönelik yürütülen operasyonda arazi arama çalışması yapıldı.

Operasyonda uzman çavuş Abuzer Doğan, dengesini kaybederek kayalıklardan düştü. Ağır yaralanan uzman çavuş Doğan, hastaneye kaldırılmak istenirken şehit oldu.

21 YAŞINDAKİ ER ASKERE GİTMEDEN EVLENMİŞTİ
Saldırıda şehit olan er Kemal Özevin için ise yarın Siirt'te cenaze töreni düzenlenecek. Özevin ailesinin evinde acı haber gözyaşlarıyla karşılandı, evden ağıtlar yükseldi.

21 yaşındaki Kemal Özevin'in askere gitmeden evlendiği öğrenildi.

TELEFONDA MAYIN TOPLADIKLARINI SÖYLEMİŞTİ
Çukurca'da şehit olan Uzman Çavuş Ziya Bener'in Yozgat'ın Yerköy ilçesi Arslanhacılı köyündeki baba ocağına, acı haber verildi.

Bener'in şehit olduğu haberi, rütbeli personel tarafından sabah saatlerinde ailesine bildirildi.

Oğlunun şehit olduğunu öğrenince gözyaşlarına boğulan baba İbrahim ve anne Dönüş Bener, komutanlar tarafından teselli edilmeye çalışıldı.

Anne Dönüş Bener, oğluyla 3 gün önce telefonla görüştüğünü belirterek, ''Telefonda halimi hatırımı sordu, mayın topladıklarını söyledi'' dedi.

Evli olan Bener'in, 2 yaşında Enes bir çocuğu bulunduğu öğrenildi.

Şehit Uzman Çavuş Ziya Bener'in cenazesi Sekili beldesindeki köyünde toprağa verilecek.

TAM OLARAK NEREDE ASKERLİK YAPTIĞINI BİLMİYORDUM
Şehit Er Cafer Çelik'in İstanbul'daki baba evinde de hüzün var. Çelik'in Gaziosmanpaşa Beşyüzevler'de oturan babası, oğlu ile en son 2 gün önce telefonla konuştuğunu belirterek, "Hala tam olarak nerede askerlik yaptığını bilmiyorum. Telefon açtığında konuşabiliyorduk. O gün annesiyle de konuşmuştu" dedi.

3 kardeşin en küçüğü olan Cafer Çelik'in 6 ay önce askere gittiği ve askerden önce de amcasının fırınında çalıştığı öğrenildi.

ANNE VE BABA TERÖRÜ LANETLEDİ
Şehit askerlerden er Deniz Demirci'nin Ankara'daki anne ve babası terörü lanetledi.

Sabah saatlerinde Mamak Derbent Mahallesi'ndeki evlerinin kapılarına gelen askeri yetkililerden oğullarının şehit düştüğünü öğrenen Demirci ailesi bireyleri gözyaşlarına boğuldu.

Şehidin babası Halil Demirci, oğlunun şehit düştüğü haberini saat 08.00'de aldığını ifade ederek, oğlu ile en son iki gün önce telefonla görüştüklerini anlattı. Acılı baba, ''6 aylık asker olan oğlunun 9 yıldır askerin ayak basmadığı bir bölgede öldüğünü öğrendiğini'' söyledi.

Şehidin ağabeyi Mehmet Demirci ise kardeşinin haberini aldığında yıkıldığını belirterek, ''Deniz, ağırbaşlı, efendi bir çocuktu. Mesleği kuaförlüktü, en büyük hayali askerden gelince kendi dükkanını açmaktı'' dedi.

58 GÜN SONRA TESKERE ALACAKTI
Hakkari'nin Çukurca ilçesi kırsalında PKK'lı teröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan Adil Yıldız'ın 58 gün sonra teskere olacağı öğrenildi.

Adil Yıldız'ın Arnavutköy'deki evinde 'Şehit' haberini alan ailesi büyük bir üzüntü yaşıyor. Şehidin ağabeyi Mustafa Yıldız, kardeşiyle en son 4 gün önce konuştuğunu belirterek, ''Benden, askerliğinin bitmesine 1 ay kala uçak bileti ayarlamamı istedi. Askerde bize hiç masraf yaptırmadı. Hiç para da istemedi'' dedi.

Şehit kardeşinin dağıtım izninden sonra hiç izin kullanmadığını, tezkeresine 58 gün kaldığını ifade eden Yıldız, kardeşinin 'İzin kullanmayıp çabuk geleceğim' dediğini bildirdi.

Şehit haberinin eve ulaşmasının ardından annesi Kezban Yıldız'ın fenalaştığını ve hastaneye kaldırıldığını belirten Mustafa Yıldız, kardeşinin memleketleri Kastamonu'nun İnebolu ilçesinde toprağa verileceğini ve kendilerinin de bu akşam otobüsle yola çıkarak oraya gideceklerini kaydetti.

Şehit olan er Adil Yıldız'ın cenazesi, akşam saatlerinde de helikopterle Kastamonu'ya getirildi. Naaş helikopterden alınarak, Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Şehit Yıldız'ın cenazesi, yarın Doğanyurt ilçesinde düzenlenecek törenin ardından Baldıran Köyü'ndeki aile kabristanında defnedilecek.

2 İŞÇİ KAÇIRILDI
Bu arada, Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yer alan duyuruya göre PKK'dan kaçan 5 terörist, dün Şırnak'ın Silopi ilçesinde güvenlik güçlerine dün teslim oldu.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Yaylapınar-Konur arasında yol yapan firmaya ait 2 kepçe, PKK'lılar tarafından dün yakıldı. Teröristler, şantiyede çalışan 2 vatandaşı da kaçırdı.


Şehit er Özkan Dumlu'nun cenazesi, memleketi Bingöl'de düzenlenen törenin ardından toprağa verildi.

Bingöl Devlet Hastanesi'nden ambulansla alınan şehit er Dumlu'nun cenazesi Ulu Camiye getirildi. İl Müftüsü Hasan Çağlar'ın ikindi namazına müteakip kıldırdığı cenaze namazı sonrası şehit er Dumlu için Bingöl Şehitlik Anıtı'nda tören düzenlendi.

Törende konuşan İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Güray Alpar, son Mehmetçik kalıncaya kadar vatanın bölünmeyeceğini belirtti.

Tören sırasında bazı vatandaşlar ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'', ''Kahrolsun PKK'' sloganları attı.

Daha sonra Dumlu'nun cenazesi ambulansla merkeze bağlı Sarıçiçek köyüne götürüldü. Şehit askerin cenazesi köy mezarlığında defnedildi. Bu sırada yakınlarının gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

Cenaze törenine Bingöl Valisi İrfan Balkanlıoğlu, AK Parti Bingöl Milletvekilleri Yusuf Coşkun ve Kazım Ataoğlu ile çok sayıda vatandaş katıldı.


YOZGAT'TA ŞEHİDE SON GÖREV
Şehit askerlerden Uzman Çavuş Ziya Bener (29), memleketi Yozgat'ın Yerköy ilçesi Arslanhacılı köyünde toprağa verildi.

Şehit Bener'in Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi ile eşi Sevilay ve 2 yaşındaki oğlu Enes, iki ayrı askeri helikopterle Ankara'dan Yozgat'ın Yerköy İlçesi Sekili Beldesi'ne getirildi.

Askerler tarafından helikopterden alınan Bener'in cenazesi omuzlarda taşınarak, Sekili Beldesi İlköğretim Okulu bahçesine götürüldü. Burada düzenlenen törene yetkililerle birlikte kalabalık bir halk topluluğu katıldı.

Şehit Bener'in eşi Sevilay, annesi Dönüş, babası İbrahim Bener ile birlikte diğer yakınları gözyaşlarını tutamazken, 2 yaşındaki oğlu Enes ise olanlardan habersiz yakınlarının ve komutanların kucağında töreni takip etti.

Cenaze namazının kılınmasının ardından şehit Uzman Çavuş Ziya Bener'in tabutuna sarılan yakınları gözyaşı döktü.

Daha sonra, şehitin cenazesi askerler tarafından bir süre omuzlarda taşınıp, cenaze arabasına bindirildi ve Aslanhacılı köyüne götürüldü. Şehit Bener burada toprağa verildi.