'Çukurca’da istihbarat var tedbir yok'

Çukurca’da 6 askerin şehit olduğu saldırı öncesi emniyet ve askeri istihbaratın eylem uyarısında bulunduğu ancak gerekli önlemlerin yine alınmadığı iddia edildi.

Haberler 21.07.2010 - 10:05

'Çukurca’da istihbarat var tedbir yok'

Hakkari’nin Kuzey Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde Kavşak-Uzundere bölgesi Hantepe mevkiinde konuşlu birliğe sızmaya çalışan teröristler, karakol komutanı bir üsteğmen ve 4 uzman çavuş ile bir eri şehit etti. Üs bölgesine saldırıda 9 er de yaralandı.

Olayın ardından yine ihmal iddiaları gündeme geldi. Zaman gazetesinin haberine göre emniyet ve askerî istihbaratın baskınla ilgili yaklaşık 10 gün önce gerekli makamları uyardığı öğrenildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, 8 Temmuz'da, "60 kişilik bir terörist grubunun Çukurca sınırındaki askerî birliklere eylem yapacağı" bilgisini ilgili makamlara iletti. Bölgenin hâkim tepelerinden Hantepe'de konuşlanan birlikler, yüksek teknolojik imkânlara sahip olmasına rağmen bunlar kullanılmadı.

Termal kameralar çalışmadığı için hareketlilik gözlenemedi. Birliğe yaklaşan şahısları tespit eden sensörler faaliyette değildi. Aydınlatma mayınları da devreye girmedi. Bu mayınlar yaklaşık 600 metre çapındaki bir alanı aydınlatıyor. Hantepe'de saldırıya uğrayan birliğin aydınlatma fişeği de atmadığı belirtiliyor.

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı ve beraberindeki üst rütbeli komutanlar, 6 askerin şehit olduğu ve 9 askerin yaralandığı Kavşak-Uzundere bölgesi Hantepe mevkiinde dün öğle saatlerinde incelemelerde bulundu.

Hakkâri kent merkezinde de, yoğun bir helikopter ve ambulans hareketliliği gözlendi. Yaralılar helikopterlerle Hakkari Asker Hastanesi'ne getirilerek tedaviye alındı. Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'na ait Fatih Kışlası'nda çok sayıda helikopterin iniş ve kalkış yaptığı, ambulansların da Fatih Kışlası'na doğru gittikleri görüldü.

Hantepe'deki askeri birlik, 28 Mayıs 2009 tarihinde de saldırıya uğramıştı. Operasyona çıkan askerlerin güzergâhına yerleştirilen mayının patlaması üzerine 6 asker şehit olmuş, 8 asker de yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...