Cuma genelgesi için iptal davası

Cuma iznine ilişkin genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'da dava açıldı.

08.01.2016 - 16:00

Cuma genelgesi için iptal davası

Eski Çankırı hakimi ve Yargıçlar Sendikası Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Resmi Gazete'de yayımlanan cuma izni genelgesi için Danıştay 16. Dairesi’ne dilekçe sundu.

Eminağaoğlu, söz konusu işlemin yargı ve diğer kamu kurumlarındaki işlerinin uzamasına neden olduğunu, davacı sıfatı bulunduğunu ifade etti.

Dilekçede, söz konusu genelgeyi çıkarma yetkisinin, 657 Sayılı Kanun'un 100. maddesi kapsamında Başbakanlıkta değil Bakanlar Kurulu'nda olduğu savunuldu.

Öte yandan, genelgenin “inanç özgürlüğünün ötesinde, laik hukuk sistemine çok açık aykırılıklar içerdiği” ileri sürülen dilekçede, "Amaç inanç özgürlüğü adı altında, laik hukuk sisteminin delinmesidir" denildi.

Genelge dolayısıyla, ramazan ayı içinde de günlük çalışma saatlerinin kaydırılarak kullanılmasının gündeme gelebileceği savunulan dilekçede, bu durumun giderek takvim ve hafta tatili konusundaki sistemlerin tartışılmasının önünü açacağı ifade edildi.

Dilekçede ayrıca, namaz saatlerinin değişkenlik göstermesi karşısında, artık çalışma saatleri konusunda ülkenin her yerinde farklı uygulama olacağı, bu nedenle birliğin ortadan kalkacağı öne sürüldü.

Sayfa Yükleniyor...