Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması esnasında yanına gelen şehit çocuğu ile yakından ilgilendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşması esnasında yanına gelen şehit çocuğu ile yakından ilgilendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "15 Temmuz Şehitleri Anma Programı"na katıldı. Erdoğan, Esat Kabaklı'nın seslendirdiği "Bil Oğlum" türküsü eşliğinde çıkarken "İşte ordu işte komutan" sesleri yükseldi.

Konuşmasına, 15 Temmuz gecesi şehit olanlara Allah'tan rahmet dileyerek başlayan Erdoğan, "Şehitlerimizin emaneti olan yakınlarına ve tüm milletimize başsağlığı dileklerimi tekraren ifade ediyorum. Gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum, tedavileri halen süren gazilerimize Rabbimden acil şifalar niyaz ediyorum" dedi.

15 Temmuz gecesi sokakları, meydanları doldurarak inançları, vatanı, bayrakları, özgürlükleri, gelecekleri için darbecilere meydan okuyan vatandaşların her birine ayrı ayrı şükranlarını sunan Erdoğan, "Tankların, zırhlı araçların, askeri kamyonların önüne dikilen her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum, çünkü onlar asker elbisesi giymiş vatan hainiydiler. Darbecilerin doğrulttukları silahların karşısında dimdik duranlar, onlara bu ülkenin sahipsiz olmadığını gösteren her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum. Üzerlerine ölüm kusan helikopterlere, bomba yağdıran uçaklara aldırmadan direnişlerini sürdüren kardeşlerimin her birine şükranlarımı sunuyorum" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, içeriye girerken bir haber aldığını bildirerek, "Çukurca'da yine bizim kahraman askerlerimiz 8 tane teröristi öldürdüler. Onlara da özellikle şükranlarımı ifade ediyorum. Çünkü bizim askerimiz, pilotumuz bunun için vardı işte bu görevini yapıyor. Oydu asıl olan" dedi.

"MÜCADELEYE KOŞAN ERKEKLERE, KADINLARA, GENÇLERE NE DESEM EKSİK KALIR"

Son haftalarda ve aylarda gerek silahlı kuvvetlerin gerek jandarma, polis ve güvenlik korucularının bütün bu teröristlere dağları, dereleri nasıl dar ettiğinin görüldüğünü ve görmeye devam edileceğini belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sokaklara çıkma imkanı bulamadıkları için ak sakallarıyla, başörtüleriyle, kucağında uyuyan o sabileriyle seccadelerinin üzerinde sabaha kadar gözyaşı döküp, dua ederek darbe direnişine destek veren tüm vatandaşlarıma özellikle şükranlarımı sunuyorum. 16 Temmuz'dan itibaren 29 gün boyunca ülkemizin her köşesinde gece sabahlara kadar demokrasi nöbeti tutan, gündüz de işine gücüne giden tüm vatandaşlarıma şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum.

Biliyorum ki eşlerini, çocuklarını, tüm ailelerinin geleceklerini, umutlarını, her şeylerini geride bırakarak mücadeleye koşan erkeklere, kadınlara, gençlere ne desem eksik kalır. Rabbime beni böyle bir milletin evladı olarak yarattığı için ne kadar hamdetsem azdır. Allah'ıma bana böyle bir millete hizmet etmeyi nasip ettiği için ne kadar hamdetsem azdır. Mevlama o gece bu kulunu, böyle bir milletle birlikte mücadele verme şerefine nail kıldığı, bana böyle bir ihsanda bulunduğu için ne kadar hamdetsem azdır."

Erdoğan, konuşmasının bu kısmında kürsüde yanına gelerek kendisine sarılan şehit çocuğunun başını okşadı. Çocuk bir süre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sarılarak yanında kaldı.

"MİLLETİMİZE HAKİM OLMAYA DEĞİL, HADİM OLMAYA GELDİK"

"Şu anda burada kelimelerin kifayetsiz kaldığı, düşüncelerin ve duyguların ancak kalplerden kalplere giden o gizli yolla ifade edildiği bir andayız." diyen Erdoğan, salonda bulunan şehit ailelerine ve gazilere "Burası milletin evi, sizin eviniz" şeklinde seslendi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Birilerinin gelmeye ayaklarının varamadığı yer değil burası, burası sizin eviniz. Hamd olsun bizim milletimizle gönül bağımız hiç kopmadı. Milletimiz ne hissediyorsa biz de onu hissettik. Milletimiz neye öfkeleniyorsa biz de ona öfkelendik, milletimiz neyi özlüyorsa biz de onu özledik, kırk yıldır bu çizgiden hiç sapmadığımız için attığımız her adımda milletimizi yanımızda bulduk.

Bu yüzden milletimize hakim olmaya değil, hadim olmaya geldik. Önce bizi küçümseyerek milletten uzak tutmaya çalıştılar. Bunu başaramayınca cezaevine attılar. Yine netice alamayınca siyaset yoluyla hizmet etmemize engellemeye kalktılar. Bunu yapamayınca milletin verdiği yetkileri sinsi yollarla elimizden almaya çalıştılar. Sonunda işi 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi canımıza kast etmeye kadar götürdüler. Bu fakirin canını alınca 80 milyonluk Türkiye'yi teslim alacaklarını sandılar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, konuşmasının bu kısmında sahneye şehit ve gazi çocukları çıktı.

Yunus Emre'den, "Mana Eri Bu Yolda Melül Olası Değil" isimli şiirin "Ten fanidir can ölmez, gidenler geri gelmez / Ölür ise ten ölür, canlar ölesi değil / Gevhersiz gönüllere yüz bin söz söyler isen / Hak'tan nasip olmasa nasip alası değil." dizelerini okuyan Erdoğan, "Bu Hak'tan nasibini almamış olanlar, milletimizle aramızdaki güçlü bağı göremedikleri için güç kullanarak, silah kullanarak, kan dökerek ülkeyi teslim alma hevesine kapıldılar. Biz, milletimizle birlikte ölümü göze alarak yola çıktığımızda bu nasipsizlerin yüreğine korku çoktan düşmüştü. FETÖ'nün ordumuza sızmış mensuplarının döktükleri masum kan, onların yüreksizliklerinin, alçaklıklarının, ruhlarını ve bedenlerini sattıkları şarlatanla birlikte yuvarlandıkları ihanet çukurundaki çırpınışlarının eseridir" değerlendirmesinde bulundu.

''15 TEMMUZ BİZİM YENİ ÇANAKKALEMİZDİR, DUMLUPINARIMIZDIR, SAKARYAMIZDIR''

Erdoğan, "Çanakkale'den aldığımız cesaretle ve öz güvenle Kurtuluş Savaşımızı zafere taşıdık. 15 Temmuz bizim yeni Çanakkalemizdir, Dumlupınarımızdır, Sakaryamızdır. Yıllardır darbelerin, müdahalelerin, vesayet güçlerinin pençesinde kıvranan bu millet, 15 Temmuz'da şahlanışını ifade etmiştir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

"Milletimiz bir daha asla, FETÖ gibi, inancını eğitim ve hayırseverlik duygularını sömürerek, ihanet zehrini damarlarına zerk etmek isteyen örgütlerin, ülkesinde boy göstermesine meydan vermeyecektir. Her kim ki din adına, mukaddes bildiğimiz değerler adına bizi istismara kalkışırsa önce Kur'an-ı Kerim'de defalarca emredilen 'Akletmez misiniz' ikazını hatırlayacağız. Rabbimizin bize en büyük ihsanı olan irademizi, aklımızı kesinlikle kimseye ipotek etmeyeceğiz. Bölücü gayelerle milletimizin içine etnik veya mezhebi fitne sokmaya çalışanlara karşı da aynı yolu izleyeceğiz."

''DEMOKRASİ NÖBETLERİNİ RESMEN İLAN ETMİŞ OLUYORUM''

''Türkiye genelindeki demokrasi nöbetleri 16 Temmuz Pazar günü saat 24.00'e kadar devam edecek'' diyen Erdoğan, ''Şu anda burada 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece yarısı 00.13'te okunan selalarla başlayıp, 16 Temmuz'u 17'sine bağlayan gece yarısına kadar sürecek demokrasi nöbetlerini resmen ilan etmiş oluyorum. Her ne kadar 24.00 desem de bu uzayabilir'' ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN ÇİFTİ GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

Törende duygusal anlar da yaşandı. O gece iki oğlu şehit olan Ali Oruç programda çocuklarına yazdığı şiiri okudu.

O anlarda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan gözyaşlarına hakim olamadı.

Ahmet-Mehmet Oruç kardeşler, darbecilerin 15 Temmuz gecesi Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlediği saldırıda şehit olmuştu.