Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurul görüşmelerine katılmak üzere geldiği New York'ta, konaklayacağı otelin önünde ABD'de yaşayan Türkler tarafından karşılandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı karşılamak isteyen Türkler, The Peninsula Otel'in önünde öğleden sonra bir araya geldi.

Türkler, Amerikan polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı otelin çevresinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişini bekledi.

"Başkan Erdoğan Amerika'ya hoş geldin" yazılı tişörtler giyen ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan vatandaşlar, sık sık "Dik dur eğilme, bu millet seninle", "Kırmızı beyaz, en büyük Türkiye" ve "Recep Tayyip Erdoğan" sloganları attı. 

Otele gelişinde makam aracından inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindeki Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile kendisini bekleyen Türklerin yanına gitti.

Türklerle selamlaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra konaklayacağı otele geçti.

Bu arada ABD polisi tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otelin çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı, otelin bulunduğu sokak trafiğe kapatıldı.

Peninsula Hotel'in sokağı trafiğe kapatıldı
Peninsula Hotel'in sokağı trafiğe kapatıldı

TRUMP'LA GÖRÜŞMENİN PERŞEMBE GECESİ

Erdoğan, bugün 2013 yılında yıkılan 35 katlı yeni Türk evi ve daimi temsilcilik binasının temel atma törenine katılacak, yarın ise BM Genel Kurulu’na hitap edecek.

Pekçok ikili görüşme yapması öngörülen Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump yapacağı görüşmenin saati belli oldu.

Erdoğan-Trump görüşmesinin 21 Eylül Perşembe günü TSİ 22.00’de gerçekleşeceği ve 35 dakika sürmesinin planlandığı belirtildi.

Erdoğan, New York'ta
Erdoğan, New York'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye hareket etmeden önce bir televizyon kanalına verdiği bir mülakatta, Trump görüşmesinde ön plana çıkaracağı konuların DAEŞ'le mücadele, eski bakanlardan Zafer Çağlayan’ın isminin Rıza Sarraf davasına eklenmesi ve PYD’ye verilen silahlar olacağını söylemişti. ABD’nin taleplerinin ise, DAEŞ’le mücadelede daha fazla destek üzerinde yoğunlaşacağı belirtiliyor.