Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk'ta açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

erdogan-13-05-2015.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ile Arnavutluk Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ortak basın toplantısı düzenledi.

Şahsına ve heyetine gösterdiği samimi misafirperverlikten dolayı Nişani'ye teşekkür eden Erdoğan, "Özellikle değerli dostum Nişani'ye, Çanakkale Kara Savaşlarının 100. yıl dönümü törenlerine katılmak suretiyle, orada bizim o mutlu günümüzü paylaşmaları dolayısıyla şahsım ve milletim adına ayrıca teşekkür ediyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nişani ile ikili ve heyetler arası çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktararak, şöyle konuştu:

"İkili ilişkilerimizi askeri, siyasi, ekonomik, ticari, kültürel, bütün boyutlarıyla ele aldık. Bir NATO üyesi olarak Arnavutluk’un NATO’ya girişi sürecinde, Arnavutluk’u desteklemek suretiyle NATO’ya girişinde önemli bir fonksiyon üstlendik ve şimdi NATO’da birlikteyiz. Bu konuda özellikle askeri eğitim öğretim noktasında da birlikteliğimiz, çalışmalarımız devam ediyor."

Siyasi noktada da uluslararası konulardaki birlikteliği güçlendirerek devam ettirme arzusunda olduklarını ifade eden Erdoğan, "Bu vesileyle bir şeyi de burada ifade etmem gerekiyor; Türkiye ve Arnavutluk arasındaki bu dayanışma, bu birliktelik gerçekten de çok büyük önem ifade ediyor. Özellikle ekonomik alanda da şu anda 430 milyon dolar bir ticaret hacmine sahibiz. Diyorum ki stratejik düzeyli konseyi temenni ederim ki başbakanlarımız bir araya gelmek suretiyle hemen imzaları atar ve birlikte yeni bir sıçrama dönemini yaşarız" diye konuştu.

"ÖZ GÜVEN SAHİBİ BİR TÜRKİYE HALİNE 12 YILDA GELDİK"

Erdoğan, Arnavutluk’un Avrupa Birliğine girişi ile ilgili şu anda gelinen mesafenin bir an evvel sonuçlanmasının, kendilerinin de memnuniyetle takip ettiği bir süreç olduğunu belirterek, "Bunlar Arnavutluk için bir sıçramayı da getirecek. Bir Gümrük Birliği üyesi ülkesi olarak da inanıyorum ki aramızdaki ticaret hacmi de süratle ilerleyecektir" dedi. Erdoğan, şunları kaydetti:

"Temennim odur ki Arnavutluk ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 1 milyar dolara ulaşır. Aslında yapı itibarıyla bu irade her iki ülkede de mevcut. Şunu hemen eklemek isterim ki ekonomik işbirliğimiz, sadece ticaret ile sınırlı değil. Yatırım noktasında da şu anda biliyorsunuz Türk girişimcilerin Arnavutluk’taki yatırımının toplam miktarı 2,7 milyar dolar. Bugün de büyük bir iş adamı grubuyla yine Arnavutluk’tayız. Akşam değerli dostumla iş adamlarına hep birlikte hitap edeceğiz. Onların da bu noktada heyecanını artırmamız lazım."

Erdoğan, Türkiye'nin son 12 yılda ekonomide, alt ve üstyapıda çok ciddi bir sıçramayı yakaladığını dile getirerek, şunları söyledi:

"Ekonomiden ticarete, eğitimden sağlığa, ulaşımdan tarıma, enerjiye gerçekten de çok ciddi bir yükselişi yakalayan Türkiye oldu. Şu anda İstanbulumuzda yıllık kapasitesi 150 milyon yolcu olan 3. havalimanının inşaatı hızla devam ediyor. Boğazın altından geçen Marmaray'ı bitirdik ve şu anda 18 ayda buradan geçen yolcu sayısı 73 milyon. Önümüzdeki yıl, yine denizin altında bir tünel daha yapıyoruz, buradan otomobiller geçecek, iki katlı bir geçiş. Onun inşaatı da hızla devam ediyor."

Boğaz'ın üstünde üçüncü köprü inşaatının da sürdüğüne değinen Erdoğan, "3 milyar avro yatırım bedeli olan bir yatırım. Dünyanın en geniş köprülerinden bir tanesi. Dört gidiş dört geliş, ortasından hızlı tren geçecek. Buna benzer yatırımlarla altyapıda, üstyapıda gerçekten öz güven sahibi bir Türkiye haline 12 yılda geldik" dedi.

Bu arada, toplantı öncesi, Türkiye Cumhuriyeti ile Arnavutluk Cumhuriyeti İçişleri Bakanlarınca, "Örgütlü suçlar ve terörizme karşı ortak mücadeleyi" öngören Örgütlü Suçlar ve Terörizme Karşı Mücadele Anlaşması imzalandı.

Sayfa Yükleniyor...