Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani'yi kabul etti

Kuzey Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani bugün Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası hükümete destek veren Barzani'yi kabul etti. Görüşmede, PKK ve IŞİD'le mücadelenin ele alındığı öğrenildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 23.08.2016 - 14:36 | Son Güncelleme : 24.08.2016 - 00:28

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Barzani'yi kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'yi kabul etti.

Kabul sırasında Barzani, 15 Temmuz'daki darbe girişimiyle ilgili, Türkiye'deki seçilmiş hükümetin yanında yer aldıklarına dikkati çekerek, Türk halkının demokrasiye sahip çıkmasını takdirle karşıladıklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, görüşmede, IŞİD ve PKK dahil olmak üzere terörle mücadele konuları ele alındı.

Kabulde ayrıca, Irak Kürdistan Bölgesi'nde FETÖ ilişkili okulların ve kurumların faaliyetlerine son verilmesi yönünde gerekli adımların atılması da görüşüldü.

YILDIRIM İLE BARZANİ BİR ARAYA GELDİ

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi.

Yıldırım, kabulde, IKBY makamlarının, 15 Temmuz menfur darbe girişiminin ardından ortaya koyduğu tavrı ve bölgedeki FETÖ yapılanmasına karşı aldığı önlemleri takdirle karşıladıklarını ifade etti.

Türkiye'nin, Irak ve IKBY'nin güvenlik, istikrar ve refahı için gerekli bütün adımları, iyi komşuluk, dostluk ve kardeşlik bağları çerçevesinde geçmişte olduğu gibi bugün ve yarın da atmaya hazır olduğunu vurgulayan Yıldırım'ın, terör örgütü PKK/PYD'nin, bölgenin içinden geçtiği koşullarda DAEŞ ile mücadele ediyor algısı yaratarak, kendisine meşruiyet kazandırma çabası içinde olduğuna dikkati çektiği ifade edildi.

Yıldırım'ın, ayrıca Türkiye ve IKBY'nin PKK ve DAEŞ dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle kararlılıkla mücadelesini sürdüreceğini söylediği kaydedildi.

IKBY Başkanı Barzani'nin de başta 15 Temmuz darbe girişimi olmak üzere Türkiye'de yaşanan terör eylemlerinde hayatını kaybedenler için taziye dileklerini ilettiği, her konuda Türkiye ile tam bir dayanışma ve işbirliği içerisinde olacaklarını vurguladığı belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...