Cumhurbaşkanı Erdoğan: Corona virüs bize bir kez daha aynı gemide oılduğumuzu hatırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyanın yaklaşık bir yıldır mücadele ettiği corona virüs salgınına ilişkin, ''Bize din, dil, ırk ayrımı gözetmeden tüm insanlığın aynı kaderi paylaştığını, aynı gemide olduğunu hatırlattı. Salgının ekonomik etkilerini azaltmak, üretim ve talebin devamlılığını sağlamak için elimizdeki imkanları seferber etmeliyiz'' ifadelerini kullandı.

Haberler 25.11.2020 - 14:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Corona virüs bize bir kez daha aynı gemide oılduğumuzu hatırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 36. ISEDAK Toplantısı Açılış Oturumu'na canlı bağlantı ile katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:

''Corona virüs bize din, dil, ırk ayrımı gözetmeden tüm insanlığın aynı kaderi paylaştığını, aynı gemide olduğunu hatırlattı. Salgının ekonomik etkilerini azaltmak, üretim ve talebin devamlılığını sağlamak için elimizdeki imkanları seferber etmeliyiz.

Dış ticaretimizin salgın sürecinde ağır tahribat yaşamaması için ticareti teşvik edici ve kolaylaştırıcı önlemleri devreye sokmalıyız. İstanbul Tahkim Merkezi'nin kurumsal yapısını tamamlayabilmesi için gerekli kurulların teşekkülünü hızlandırmalıyız.

Milli paralarla ticaret gibi, ekonomimiz ve ticaretimiz üzerindeki kur baskısını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz.

Geleceğin dünyasında faize ve tahakküme dayalı mevcut ekonomik sistem, yerini risk paylaşımının esas olduğu katılımcılığa bırakacaktır.

BATI'DA YÜKSELEN İSLAMOFOBİ

İslam karşıtı ve yabancı düşmanlığı ile mücadele etmek o topraklarda yaşayan kardeşlerimizin sorumluluğudur. İslam ve Müslüman düşmanlığı, kimi Avrupa ülkelerinde bizzat devlet başkanı seviyesinde himaye edilen bir politikaya dönüşmüştür. İkinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa'daki Musevilere karşı yürütülen linç ve nefret kampanyasının aynısına Müslümanlar muhatap olmaktadır.

Milli paralarla ticaret gibi üzerimizden kur baskısını ortadan kaldıracak özgün çalışmalara hız vermeliyiz. Milyonlarca insanımızın hak ve hukukunu, kifayetsiz siyasetçilerin ihtiraslarına kurban edemeyiz. 

Hukuk ve demokrasi içinde uluslararası platformları da kullanarak Batı'yı veba gibi saran kültürel ırkçılıkla mücadele etmek durumundayız. Hiç şüphesiz bunun yolu da güç birliği yapmamızdan geçiyor.

Filistinli kardeşlerimizin refahını artıracak İSEDAK Kudüs Programı'na siz üye ülkelerimizin de gerekli desteği vereceğine inanıyorum.

Aramızdaki birlik, beraberlik ve etkin iş birliği, Filistin davasında da diğer alanlarda da başarımızın anahtarı olacaktır''

Sayfa Yükleniyor...