İlişkili Haberler

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisince Hatay'da İtfaiye Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Konuşmasına "Bir ümitle yaylasından, dağından bakar enginlere gözü Hatay'ın. Güller yetiştirir gönül bağından, başkadır baharı yazı Hatay'ın. Halkı hak yolunun yılmaz aşığı, coğrafyası medeniyetler beşiği, zümrüttendir kapısının eşiği, başımız üstüne sözü Hatay'ın" dizeleriyle başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'ı, ilçelerini ve Hataylıları selamladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'den ayrı kaldığı her günün, her saatin, her saniyenin hesabını tutan Hatay, Türkiye'ye katılmadan İstiklal Marşımızı kendi istiklal marşı kabul eden Hatay, 1939'da kendi kararıyla, 'can candan ayrılmaz' diyerek anavatana iltihak eden Hatay, seni bir kez daha hürmetle, muhabbetle selamlıyorum" diye konuştu.

Havalimanından gelene kadar yolun tıklım tıklım olduğunu aktaran Erdoğan, miting alanında da uçsuz bucaksız bir katılım gerçekleştiğini belirtti.

Hatay'ın şehitlerini rahmetle, minnetle yad eden Erdoğan, Hatay Devletini kuran ve anavatana iltihak kararı veren Hatay Meclisi'nin üyelerini, Başbakan Abdurrahman Melek Bey'i, Meclis Başkanı Abdülgani Türkmen Bey'i, Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen Bey'i şükranla andığını söyledi.

Erdoğan, 8 aylık hasretin ardından tekrar Hatay'da olmaktan büyük bir bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

"Şu giden ben olaydım, atına nal olaydım, dolan da gel yanıma sana kurban olaydım." sözleriyle Hataylılara seslenen Erdoğan, "Bu güzel atmosferde bizleri kavuşturduğu için Rabbime hamdediyorum. Rabbime bana sizler gibi yol arkadaşları verdiği için sonsuz şükürler olsun diyorum. Hatay'a, siz Hataylı kardeşlerime, sevginizden, muhabbetinizden, heyecanınızdan, coşkunuzdan, en çok da vefanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Hatay, bizim gözbebeğimiz. Biz Hatay'ı severiz, Hatay da bizi sever. Biz Hatay'ı anlarız, Hataylı da bizi bilir, bizi anlar." ifadelerini kullandı. Erdoğan, Hataylılara Kayseri'den on binlerin selamını getirdiğini söyledi.

"HATAY DENİNCE AKLA İLK SABIR GELİR, FERASET GELİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay denince akla ilk sabır, feraset, Anadolu irfanı geldiğini ifade ederek, "Onun için men sabera zafera, sabreden kimse zafere ulaşır. Sabrettik evelallah zafere de ulaştık, ulaşıyoruz" diye konuştu.

Şehrin 24 Haziran seçimlerinde bu irfanını bir kez daha gösterdiğini belirten Erdoğan, Hatay'ın 24 Haziran'da tercihini yine demokrasiden, milli iradeden, istikrar ve güvenden yana kullandığını dile getirdi.

Hatay'ın 7 Haziran günü yine bu meydanda verdiği sözü yerine getirdiğini aktaran Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 51 ile Cumhur İttifakı'nı birinci yapan Hataylılara teşekkür etti. Erdoğan, "Mevlam birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin" dedi.

Hataylılardan 31 Mart akşamında yeni zaferler beklediğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugüne kadar olduğu gibi 31 Mart'ta da iradenize, istikbalinize sahip çıkmanızı bekliyorum. 31 Mart'ta bu güzel şehrin geleceğine sahip çıkmanızı bekliyorum. 31 Mart'ta Hatay'da yeni bir sayfa açmamız gerekiyor. Artık Hatay'da yepyeni bir başlangıç yapmamız gerekiyor. Hatay'ın, sırtındaki CHP kamburundan artık kurtulması gerekiyor. Bu güzel şehri, beceriksiz, çapsız, vizyonsuz belediyecilik yerine, yıllardır hasretini çektiği gönül belediyeciliğiyle buluşturmamız lazım. 31 Mart'ta, Hatay'ı belediyecilikte liyakatli kadrolara teslim etmemiz lazım. 31 Mart'ta, bu şehrin anahtarını artık emin ellere, ehil ellere vermemiz lazım."

Meclis Başkanlığı seçimi anımsatan Erdoğan, "Cumhur İttifakı büyük bir zafer elde etti. Hamdolsun adayımız Mustafa Şentop Meclis Başkanlığı'na AK Parti, MHP, Cumhur İttifakı olarak seçildi ve şu anda TBMM Başkanı oldu. Az önce Sayın Bahçeli ile görüştüm, Rabbim inşallah bu birlikteliğimizi ülke genelinde de Cumhur İttifakı olarak bize zaferle nasip etsin dedim" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Hatay, 31 Mart'ta sandığa, demokrasiye, milli iradeye sahip çıkıyor musun, Cumhur İttifakı'na sahip çıkıyor musun, tevazu, samimiyet ve gayretle memleket işi gönül işi diyor musun, mührü gönül belediyeciliğine vuruyor musun?" sorularına, alandakilerin hep bir ağızdan verdiği "Evet" yanıtının ardından, "31 Mart zaferimiz şimdiden kutlu olsun, mübarek olsun. Rabbim hepinizden razı olsun" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçime az bir süre kaldığını belirterek, partililerden kapı kapı dolaşmalarını istedi.

"YEGANE VARLIĞIMIZ, DAYANAK NOKTAMIZ SİZLERSİNİZ"

"Bizim yegane varlığımız, yegane dayanak noktamız sizlersiniz. Bizim, hüznümüzü de sevincimizi de paylaşacağımız tek merci sizlersiniz. Sizin bir kardeşiniz olmaktan, sizin sevginize, sizin muhabbetinize, sizin hayır duanıza mazhar olmaktan çok büyük gurur duyuyorum" ifadesini kullanan Erdoğan, halkın kapısını sadece seçim zamanı çalanlardan, halini hatırını kırk yılda bir soranlardan, Hatay'ın yollarını, seçimden seçime hatırlayanlardan olmadıklarını söyledi.

Erdoğan, Hatay'da 16'ncı il mitingini gerçekleştirdiklerine dikkati çekerek, "Dikkat edin dile kolay 16 kez burada miting yaptım. Hangi lider geldi burada bu kadar miting yaptı. Bu kardeşiniz sizler olmadan olamaz. Sizlerle varım." dedi. Erdoğan, bunun yanında ilçe mitingleriyle, toplu açılış törenleriyle, temel atma merasimleriyle halkla dertleştiklerini, kucaklaştıklarını, istişare ettiklerini kaydetti.

Dün Haliç'te, bittiğinde 60 bin kişiye istihdam sağlayacak "Tersane İstanbul" projesinin temelini attıklarını, ardından Kahramanmaraş'ı ziyaret ettiklerini, Edeler'le hasret giderdiklerini hatırlatan Erdoğan, Hatay'a gelmeden önce de Kayseri'nin misafiri olduklarını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Çünkü biz bu ülkeyi, bu milleti seviyoruz. Biz diğerleri gibi fildişi kuleler, sırça köşkler içinde değil, milletin içinde, halkın arasında siyaset yapıyoruz. Ana muhalefet, Ankara'ya sıkışıp kalmışken, biz bugün 16'ncı il mitingimizi gerçekleştirdik. Millet, dikkat edin 33 gün sonra sandığa gidecek, beyler hala Ankara'da liste savaşı veriyor. 33 gün sonra seçim olacak, onlar hala toplantı üstüne toplantı yapıyor. Gerçi, onu bile doğru düzgün beceremiyorlar. Her seçimi muhakkak ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar. Aday listelerini dahi vakti zamanında seçim kuruluna teslim edemiyorlar. Hasbelkader aday göstermeyi başardıkları şahısların ise arkasında duramıyorlar. Ortada başarılı olmuş, hizmet üretmiş, eser üretmiş tek bir adayları yok."

"NE BUNLAR ADAYLARINA SAHİP ÇIKIYOR, NE DE ADAYLARI PARTİLERİNE GÜVENİYOR"

Muhalefetin "Ankara'da daha önce iki kez seçim kaybetmiş, iki kez hezimete uğramış, tam iki kez milletten sandıkta dersini almış bir adayı" yine aday gösterdiğini ifade eden Erdoğan, bu adayın seçim afişlerinin asıldığını ancak kimin, hangi partinin, hangi ittifakın aday gösterdiğinin belli olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Partisinin ambleminden kaçan, korkan bir aday olur mu? Partisinden utanan, kendisini destekleyen ittifakı saklamaya çalışan bir aday olur mu? İşte buyurun bakın bizim adayımızın hemen altında AK Parti. Bizim öyle bir çekincemiz yok. Partisinin amblemini gururla afişine koymaktan çekinen, kendisini destekleyen ittifak partilerinin isimlerini zikretmekten dahi korkan bir aday olur mu? Ama ne bunlar adaylarına sahip çıkıyor, ne de adayları partilerine güveniyor. Çünkü milletimizin o karanlık ittifakın içindeki partiler hakkında ne düşündüğünü çok iyi biliyorlar. Çünkü insanımızın CHP amblemine oy vermeyeceğini çok iyi biliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Alandaki vatandaşlara, HDP'li yöneticilerin açıklamalarını izleten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunların kim olduğu ortada, ne diyor? 'Kürdistan' diyor, bir defa kendine gel, Türkiye'de 'Kürdistan' diye bir bölge var mı? Buradan ekranları başından bizi izleyen milletime de seslenmek istiyorum. Ülkemi bölmeye çalışan terör örgütü destekli bu adamlara, bu siyasi partiye, onun destekçisi CHP'ye, İYİ Parti'ye 31 Mart'ta Osmanlı tokadını atmaya var mıyız? Kapı kapı dolaşmaya var mıyız? Allah'ın izniyle ben meydanlarda bunları anlatacağım, inanıyorum ki siz de gittiğiniz her yerde bunları anlatacaksınız. Bunlara da gereken dersi vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Bu milleti sevmeyen, bu millete inanmayan ve bu milleti parçalamaya çalışanlara 31 Mart'ta sandıkta dersini vereceğiz" diye konuştu.

"BU ÇAPSIZLAR DA SONUNDA BİRBİRLERİNİ BULDULAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "CHP'nin ambleminden korkanlar, neden korkuyor? Çünkü o amblemin 'çöp, çamur, çukur' olduğunu çok iyi biliyorlar. O amblemin 'yokluk, yoksulluk, yolsuzluk' olduğunu gayet iyi biliyorlar. O amblemin 'bakımsızlık, başarısızlık, becerisizlik' demek olduğunu çok iyi biliyorlar" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, 94 seçimlerinde CHP'den İstanbul'u teslim aldığında çöp, çukur ve çamur olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Yokluk, yoksulluk ve yasaklar vardı. Hemen aldık ve pırıl pırıl bir İstanbul meydana getirdik ve şu andaki İstanbul'a öyle geldik. İstanbul'daki adayları çıkmış ve utanmadan ne diyor biliyor musunuz? 'AK Partili belediyelerde kültür merkezi bile yok.' diyor. Sen herhalde uzayda yaşıyorsun. Hemen hemen tüm ilçelerimizde kongre merkezlerinden tut, millet kıraathaneleri, millet bahçesine... Ne diyor biliyor musunuz? 'Bütün mesire yerleri milletin bahçesidir' diyor. O ayrı, milletin bahçesi özellikleriyle ayrı bir şey. Önce sen ayrıldığın ilçendeki çöpü kaldır.

Benim milletim bunların cemaziyelevvelini de ruhu da çok iyi bilir. Yalan, çünkü Genel Başkanından öğrenmiş. Akşam yalan, sabah iftira. Üçkağıtçılık adeta bunların içine sinmiş. Beceriksizlik, kifayetsizlik, iş bilmezlik bunların karakteri olmuş. Tencere yuvarlanır kapağını bulurmuş, bu çapsızlar da sonunda birbirlerini buldular. Bölücü örgütün siyasi uzantılarının da desteğiyle zillet ittifakını kurdular. Yürüyen merdivene tersten binen, Kağıthane'ye 'Kağıttepe' diyen, İstiklal Marşı'nı dahi okuyamayan, seçimlerde oyunu dahi kullanamayan gaf ebesi bir Genel Başkana böylesi bir ittifak yakışır."

HDP'nin kongrelerinde, Türk Bayrağı asılmadığını ve İstiklal Marşı okunmadığına işaret eden Erdoğan, "CHP'ye gönül veren kardeşlerim, siz bunlarla mı omuz omza yürüyeceksiniz? İyi Parti, siz bunlarla mı omuz omuza yürüyeceksiniz. Ve tarih sizi affetmez, affetmeyecek. İftiraları, yalanları yüzünden sürekli tazminat ödüyor. Son olan söylüyorum, öncekileri saymıyorum, 2,5 milyon tazminat ödeyecek, ben de bu tazminatı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağım. Bunu tabii ki kendisi de ödemiyor, bunun için bir bağış kampanyası açmış, milletvekilleri bunu ödeyecekler" şeklinde konuştu.

Muhalefet partilerini eleştiren Erdoğan, "Sürekli vatandaşlarımızı rencide eden, sürekli sağa sola çamur atan, yalan makinesi bir Genel Başkana ancak böylesi bir ortak veya ortaklar yaraşır. Eline tutuşturulan bir fotoğrafın önünü arkasını araştırmadan Meclis kürsüsünde sallayan, yalan olduğu ortaya çıkınca da çıkıp özür dilemek yerine suç bastıran bir siyaset arsızsına ancak böyle ortaklar yakışır" ifadelerini kullandı.

Siyasetin fedakarlık, aşk, gönül, vizyon, öngörü işi olduğunun altını çizen Erdoğan, siyasette söz söylemenin, vadetmenin önem taşıdığını ancak asıl önemlisinin vaadi yerine getirmek olduğunu vurguladı.

Yalancılarla, gerçek siyasetçiler, gerçek devlet adamları, gerçek hizmet insanları arasındaki en büyük farkın bu olduğunu söyleyen Erdoğan, "Biri laf üstüne laf koymanın derdindedir, diğeri taş üstüne taş koymanın derdindedir. Bizim farkımız bu. Biz, 40 yıllık siyasi hayatımız boyunca daima bu hassasiyetle hareket ettik. Seçimlerden önce ne söz verdiysek, neyi vaat ettiysek seçim sonrasında da onu hayata geçirmenin çabası içinde olduk. Türk siyasetine şeffaflığı, saydamlığı ve milletin huzurunda hesap verme alışkanlığını biz kazandırdık" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bununla kalmayarak 100'er günlük icraat programlarıyla hesap verme işini Cumhurbaşkanlığı nezdinde kurumsal hale getirdiklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

"İlk 100 günlük icraat programımızı 3 Ağustos 2018 tarihinde kamuoyuna ilan ettik. Bunun sonuçlarını ve ikinci 100 güne dair hedeflerimizi 13 Aralık 2018 tarihinde milletimizle paylaştık. Yaşadığımız onca sıkıntıya rağmen ilk 100 günlük icraat programımızda yüzde 97 gibi son derece yüksek bir gerçekleşme performansına ulaştık. İcraat programımızda yer alan 400 icraattan 340 tanesini tamamlayıp sizlerin istifadesine sunduk. İnşallah ikinci 100 günlük eylem planımızda yer alan yaklaşık 24 milyar liralık 454 icraatın da belirlenen sürede bitirilmesini temin edeceğiz. İcraatları takip işini çeyreklik dilimler halinde sürdürüyoruz. Her 6 ayda bir de sonuçları milletimizle paylaşacağız."

"VAATLER HAYATA GEÇİRİLMEDİ"

Aynı şekilde gelecek 5 yıl boyunca belediyelerde ne yapacaklarını, nasıl bir vizyonla hareket edeceklerini de manifestoyla ilan ettiklerini hatırlatan Erdoğan, "Peki biz, hükümet şeffaf davranırken, sizlerin huzurunda karnemizi ortaya koyarken muhalefet ne yapıyor? Onlar köşe bucak milletten saklanıyor, halka hesap vermekten kaçıyorlar. Bilhassa da bir önceki seçim vaatleri gündeme getirilmesin diye dua ediyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Ege illerinden birindeki bir CHP'li belediye başkanının "Seçim dönemlerinde attık tuttuk, sonra da yapamadık" diye itirafta bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Benzer bir vehametin Hatay'da da yaşandığını biliyorum. Hatay'da da 2014 seçimleri öncesi millete verilen 81 vaadin bir tanesi bile doğru düzgün hayata geçirilmedi. 30 Mart 2014 öncesinde verilen sözler, taahhütler unutulmaya terk edildi. Bırakın bu taahhütlerin gerçekleştirilmesini Hatay'ın trafik sorunu, yol, su, içme suyu sıkıntıları daha da arttı. Bizim Ankara ve İstanbul'da 50, 60, 70 günde bitirip insanımızın hizmetine sunduğumuz alt geçitler, üst geçitler burada aylarca tamamlanamadı. İşte bizim Karayolları olarak yaptığımız dalçıklarla Hatay yaşıyor. Bizim bölünmüş yollarımızla Hatay yaşıyor. Büyükşehirin yaptığı bir şey yok. Son 5 yılda Hatay, belediye hizmetlerinde bırakın bir adım ileriye gitmeyi, diğer illerimize göre çok ciddi mesafe kaybetti. İnşallah 31 Mart Hatay'ın makus tarihinin değiştiği gün olacaktır. İnşallah 31 Mart Hatay'ın yeniden gönül belediyeciliğine kavuştuğu gün olacaktır."

"Ecdat, 'Gönüle giren her şey göze de hoş gelir' diyor. Bizler de hizmetlerimizle, yatırımlarımızla, eserlerimizle insanlarımızın gönlüne girmeye, kalplerini fethetmeye çalışıyoruz." diyen Erdoğan, son 17 yılda Hatay'a 29 katrilyon lira yatırım yaptıklarını söyledi.

"HASTANE İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

Hatay'a, 7 bin 644 derslik inşa ettiklerini, ikinci devlet üniversitesi olarak İskenderun Teknik Üniversitesini kurduklarını aktaran Erdoğan, şu anda İskenderun'a mükemmel bir belediye başkan adayı koyduklarını dile getirdi.

Erdoğan, yüksek öğrenim öğrencileri için 5 bin 401 kişi kapasiteli yurt binaları açtıklarını, bu yıl için de Hatay'da ve Reyhanlı'da toplamda bin 800 kişi kapasiteli yurt binaları açacaklarını, gelecek yıl ise Antakya, Kırıkhan ve İskenderun'da toplamda 2 bin 350 kapasiteli yurt binalarını faaliyete geçireceklerini ifade etti.

Hatay Stadyumu'nu bu yıl tamamlayacaklarını bildiren Erdoğan, eski stadın yerine de 46 bin metrekarelik bir alanda millet bahçesi yapacaklarını anlattı.

Hatay, Kırıkhan ve Altınözü'ndeki spor salonlarının yapımının, Erzin Gençlik Merkezinin ihalesinin, Hatay atletizm pistinin projesinin devam ettiğini belirten Erdoğan, ihtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarına, yaşlılara, engellilere toplamda yaklaşık 4,5 katrilyon lira tutarında destek verdiklerini söyledi.

Sağlıkta Hatay'a 14'ü hastane olmak üzere toplam 43 tesis kazandırdıklarını, İskenderun Ağız ve Diş Sağlığı Merkezini hizmete sunduklarını anımsatan Erdoğan, "250 yataklı Dörtyol, 75 yataklı Samandağı Devlet Hastanemizle birlikte Kırıkhan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerimizin inşaatı devam ediyor. İskenderun'a inşa edilecek ancak tüm bölgeye hizmet verecek 600 yataklı bir devlet hastanesi için de şu anda çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

"DÜNYANIN EN BÜYÜK MOZAİK MÜZESİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay'da 8 bin konut projesinin hayata geçirildiğini ve imar barışıyla toplam 205 bin Hataylı vatandaşın sorununun çözüldüğünü, 78 ata yadigarı eserin restore edildiğini ve Antakya Meydan ile Kürt Fakih camileri gibi önemli eserlerin restorasyonlarına devam edildiğini aktardı.

Kırıkhan ve Reyhanlı'ya iki kültür hanının inşa edildiğini ve dünyanın en büyük mozaik müzesinin şehre kazandırılmaya çalışıldığını anımsatan Erdoğan, bölünmüş yol uzunluğunun 502 kilometreye çıkarıldığını söyledi.

Erdoğan, bu yıl birçok yol çalışmasının da tamamlanacağını duyurarak, "Ayrıca Samandağ-Arsuz yolunun ihalesini de iki gün önce gerçekleştirdik. Hatay turizmi açısından son derece önemli bu yolu 29 Ekim'e yetiştirip sizlerin istifadesine sunacağız" dedi.

Amanos Tüneli'nin proje çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Hatay şehir merkezi, Samandağ ilçe merkezi ve 16 mahalleye geçen yıl hizmete aldığımız Büyük Karaçay Barajı'yla içme suyu vereceğiz. Büyük Karaçay Barajı'ndan alacağımız isale hattı ve arıtma tesisiyle şehre ileterek Hatay'ın 2050 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacağız. Bay Kemal diyor ki 'Çiftçiler aç, çiftçilerin elinden toprakları alındı.' Bay Kemal, Hataylı çiftçilerimize toplamda 2, 2 milyar liralık tarımsal destek verdik."

"MOBİLYACILAR SİTESİ'Nİ HIZLA BİTİRECEĞİZ"

Erdoğan, şehre bir Teknopark yapılacağını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"Hatay'daki girişimcilerimiz, Mobilyacılar İhtisas Sitesi'nde 100 fabrika, 10 bin kişilik istihdam ve 500 bin dolarlık ihracat sözü verdi. Mobilyacılar Sitesi'ni hızla bitireceğiz. Buradan Bakanlığımıza ve diğer ilgili kurumlarımıza gereken talimatı veriyorum; bu sitenin en kısa sürede tamamlanıp yıl bitmeden faaliyete geçmesini sağlayacağız. Ayakkabıcılar da 300 iş yerinde 15 bin istihdam sözü verdi. Türkiye ayakkabı üretiminin üçte birinden fazlasını tek başına yapan Hatay'ı bu alanda daha da ileriye taşıyacak. Ayakkabıcılar İhtisas Sitesi'ni de bu yıl yapıp bitireceğiz. Ayrıca gıda arzı güvenliği bakımından önem verdiğimiz sera yatırımları konusundaki teşvikleri genişletiyoruz. Seracılıkta asgari yatırım tutarını 5 milyona, asgari kapasiteyi de 25 dekara indiriyoruz. Hatay'ın bu konuda da ülkemize öncülük edeceğine inanıyorum."

Reyhanlı ve Hassa ilçelerine bu yıl doğalgaz arzını sağlayacaklarını bildiren Erdoğan, tüm bu hizmetlerin aksamadan devam etmesi için 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri'nin çok önemli olduğunu vurguladı.

Erdoğan, istikrarın sürmesi ve ekonominin güçlenmesi için 31 Mart'ta bir yol kazasının yaşanmasına müsaade edemeyeceklerinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Terörle mücadeledeki başarılarımızın çok daha ileriye taşınması için AK Parti ve Cumhur İttifakı olarak 31 Mart'ı da başarıyla atlatmamız gerekiyor. Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölgeler kurup Suriyeli muhacirleri tekrar vatanlarına huzuru kalple geri döndürmek için de 31 Mart'tan büyük bir zaferle çıkmamız gerekiyor. Bu seçimlerden de alnımızın akıyla çıkacak ve 2023'e kadar seçim olmadan enerjimizin tamamını yapısal reformlara vereceğiz. Hataylı kardeşlerimizin basiretine, ferasetine güveniyorum. Biliyorsunuz Hatay'da büyükşehir ve 12 ilçemizde AK Parti, 3 ilçemizde ise Cumhur İttifakı'ndaki ortağımız Milliyetçi Hareket Partisi adaylarıyla seçime giriyoruz. Sizlerden gerek AK Parti'nin adaylarına gerekse Cumhur İttifakı'nın adaylarına destek bekliyorum."