Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin yeniden bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışı için Türkiye'ye gelen Rusya lideri Putin ile görüştü. İki lider açılış töreninin ardından bir kez daha bir araya geldi.

ntv.com.tr 08.01.2020 - 18:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin yeniden bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışı öncesi baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan, Rus doğalgazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğalgaz boru hattının açılışı için İstanbul'da bulunan Putin'i, Haliç Kongre Merkezi'nde karşıladı.

Karşılamanın ardından ikili görüşme başladı. Yaklaşık 2 saat süren görüşmede ABD-İran gerilimi ile Suriye ve Libya başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı. 

Görüşmenin ardından iki lider TürkAkım doğalgaz boru hattının açılış törenine katıldı.

İKİNCİ GÖRÜŞME 

Erdoğan ve Putin sonrasında yeniden bir araya geldi.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun da katıldığı bu görüşme ise yaklaşık 30 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin , Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic (sağda) ve Bulgaristan Başbakanı Borisov (solda), Rus doğalgazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğalgaz boru hattının açılış töreninin ardından yemekte bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin , Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic (sağda) ve Bulgaristan Başbakanı Borisov (solda), Rus doğalgazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğalgaz boru hattının açılış töreninin ardından yemekte bir araya geldi.

PUTİN'E "TÜRKİYE-LİBYA MUTABAKATI" KİTABI

İlk görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan "Doğu Akdeniz Denkleminde Stratejik Adım: Türkiye-Libya Mutabakatı" kitabını hediye etti.

İngilizce ve Türkçe hazırlanan kitap, "Doğu Akdeniz'in Jeopolitik Önemi", "Doğu Akdeniz’in Hidrokarbon Potansiyeli", "Türkiye’nin Doğu Akdeniz Konusundaki Pozisyonu", "Doğu Akdeniz'e İlişkin AB, GKRY ve Yunanistan'ın Tutumu" ve "Türkiye-Libya Mutabakatı" bölümlerinden oluşuyor.

Kitapta, Doğu Akdeniz'in tarih boyunca ve günümüzde nasıl bir stratejik öneme sahip olduğu ortaya konuluyor. Bununla birlikte, Doğu Akdeniz'in hidrokarbon potansiyeli, farklı raporlardan elde edilen verilerle ve görsellerle detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz konusundaki haklı pozisyonunun uluslararası hukuk ve uluslararası anlaşmalar temelinde detaylı bir şekilde ele alındığı kitapta, Türkiye ve KKTC'nin sahip olduğu hakların ve meşruiyetinin altı özellikle çiziliyor.

AB, GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) ve Yunanistan'ın haksız hamlelerinin de incelendiği kitapta, söz konusu çıkışların Türkiye bağlamında ne ifade ettiği ve uluslararası anlaşmalar kapsamında nasıl bir karşılığı olduğu da anlatılıyor.

Türkiye'nin Libya ile imzaladığı mutabakatı siyasi, hukuki ve ekonomik olarak birçok açıdan inceleyen kitap, tüm sürecin ve mutabakatın potansiyel sonucunun detaylı bir sunumunu ortaya koyuyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI VUCİC İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic görüşmesi sona erdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış töreninin ardından, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile bir araya geldi.

Haliç Kongre Merkezi'nde basına kapalı yapılan görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü.


TÜRKAKIM NERELERİN DOĞALGAZ İHTİYACINI KARŞILAYACAK?

Sayfa Yükleniyor...