Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile telefonda görüştü. Görüşmede, İsrail'in Gazze'ye yönelik şiddetini artıran ve insan hakları ihlallerini içeren saldırıları ile bölgede yaşanan insani kriz ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Meloni ile görüştü
Arşiv

Cumhurbaşkanı , Başbakanı Giorgia Meloni ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, 'in 'ye yönelik şiddetini artıran ve insan hakları ihlallerini içeren saldırıları ile bölgede yaşanan insani kriz ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin topraklarına yönelen vahşetin giderek derinleştiğine, sivil ölümlerinin her geçen dakika arttığına dikkat çekerek savaş suçları işleyen İsrail'in uluslararası mahkemelerde cezalandırılması yönünde çalışacaklarını ve ateşkesin ve kalıcı barışın sağlanması için İtalya'dan destek beklediğini vurguladı.

İTALYA'DAN ERDOĞAN-MELONİ GÖRÜŞMESİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Görüşmeye ilişkin İtalya'dan da açıklama geldi.

İtalya Başbakanlığından yapılan açıklamada, Meloni'nin müttefik milletlerin başlıca devlet ve hükümet başkanları ve Orta Doğu bölgesinde sürmekte olan derin krizden en çok etkilenen ülkelerin liderleriyle yakın temas halinde olmaya devam ettiği belirtildi.

Başbakan Meloni'nin bu kapsamda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile detaylı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği vurgulanan açıklamada, "Görüş alışverişi sırasında, süregelen krize ilişkin son gelişmeler ele alındı. Başbakan, bölgenin geri kalanına yayılmaması gereken çatışmanın hızlı bir şekilde azalmasını diledi ve Türkiye'nin, bu bağlamda oynadığı son derece önemli rolün altını çizdi." ifadeleri kullanıldı.

Her iki liderin de bölgenin geçirdiği zorlu safhada güvenlik ve istikrara katkıda bulunma iradesini yinelediği aktarılan açıklamada, "Görüşme; İtalya'nın pozisyonunu ve özellikle de Hamas tarafından rehinelerin derhal serbest bırakılması gerekliliğini ve Gazze'deki sivil halk lehine insani aralara verilen desteği yinelemek için bir fırsat oluşturdu." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Meloni'nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Mısır üzerinden gelen İtalyan insani yardımı ve Gazze'deki sivil halka yönelik yapılabilecek ek yardımlar hakkında bilgi verdiği belirtilerek "İki lider, krizin gelişimi konusunda yakın koordinasyonun sürdürülmesinin öneminin altını çizdi ve yakın zamanda yeni bir buluşma fırsatına sahip olma umudu ifade edildi." denildi.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...