Katar'la vizeler karşılıklı olarak kaldırıldı. 

Açıklamayı bizzat Katar'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptı.

Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani ile bir araya gelen Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'da konakladığı otele gelişinde kısa bir açıklama yaptı.

İki ülke arasında 15 anlaşma imzalandığını ifade eden Erdoğan, "Bunların içerisinde adeta 16'ncı diyebileceğimiz adım attık ki, o da vizelerin kaldırılması olayıydı" dedi ve şöyle devam etti:

"Bundan böyle Katar ve Türkiye arasında vizeler de kaldırılmış oldu. Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim'e çok çok teşekkür ediyorum. Bir anda, gayet pratik şekilde talimatları ilgili birimlerimize verdik, karşılıklı notaları göndermek suretiyle bu adımı atmış oldu."

TÜRKİYE KATAR İLE LNG MUTABAKATI İMZALADI

İmzalanan anlaşmalar arasında BOTAŞ ile Katar milli petrol şirketi, Tükiye'nin bu ülkeden uzun vadeli ve düzenli LNG ithalatı yapmasını sağlayacak ön mutabakat zaptı da bulunuyor.

Mutabakat zaptı, daha önce dönemlik anlaşmalarla bu ülkeden yapılan LNG ithalatına uzun vadeli bir perspektif kazandıracak.

Taraflar bu çerçevede asıl anlaşmanın altyapısını oluşturmak için hazırlığa başladı. Katar'dan LNG ithalatının miktar ve vadesinin de yer alacağı asıl anlaşmanın en kısa sürede imzalanacağı belirtildi.

Katar'la doğalgaz alanında da işbirliği yapılacağını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bakanlarımız yetki alanlarına giren konularda çalışmalarını sürdürecek. Daha sonra da cumhurbaşkanı devlet başkanı olarak bir araya gelmek suretiyle bu gelişmeye noktayı koyacağız. Bu tür anlaşmalar çok önemli. Türkiye'de malum gelişmeler neticesinde Katar LNG ile ilgili nasıl adım atılacağı ya da LNG depolama arayışı içindeydi, olumlu baktık." 

Türkiye, doğalgaz ihtiyacının yüzde 55'e yakınını Rusya'dan karşılıyor. Uçak krizinin ardından, Rusya'nın akışı kesme ihtimali Türkiye'yi, doğalgaza alternatif oluşturma çabasına soktu.