CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, haftalık olağan toplantısını gerçekleştirdi. 

Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın terörün tanımının değiştirilmesi yönündeki açıklamasına değinen Böke muhataplarının Hükümet olduğunu söyledi.

"Böyle bir hukuki düzenleme yapılacaksa bunun için öncelikle hükümetten bir tasarının sunulması gerekir" diyen Böke şöyle devam etti:

"Şu anda böyle bir tasarı olmadığı için de bunun teknik detayını tartışmak için doğru bir zemin yoktur. Ancak Cumhurbaşkanı'nın ortaya atmış olduğu bu çerçeve Türkiye'yi bu dikta rejimini derinleştiren çok tehlikeli bir yere taşımaktadır. Üç akademisyenin tutuklanması, ifade özgürlüğüne vurulmuş olan yeni bir kelepçedir." 

"TÜM DOKUNULMAZLIKLARI KALDIRALIM"

HDP'li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması tartışmasına ilişkin de Böke, bu konuda CHP'nin ilkesel tavrının bilindiğini söyledi.

CHP olarak siyasetçilerin kürsü dokunulmazlığı dışında hiçbir dokunulmazlığının olmamasını savunduklarının altını çizen Böke, "Buradan bir kez daha açık bir çağrı yapalım; gerçekten cesaretiniz varsa, bütün siyasi partiler için kürsü dokunulmazlığı dışındaki bütün dokunulmazlıkları gelin yarın hep beraber kaldıralım" dedi.

"TERÖR SARMALINDAN ÇIKIŞIN ADRESİ MECLİS"

Böke, AK Parti, CHP ve MHP'nin teröre karşı birlikte hareket etmesi yönündeki açıklamalarının sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Teröre karşı birlik ve beraberlik konusunda da CHP, ilkesel tavrı en net olan partidir. Teröre karşı birlik ve beraberlik önceliklidir. Her şeyden önce ülkenin yönetiminde bir birlik ve beraberlik, bunun da siyasi bir çatı olan ve Türkiye'nin en temel organı olan Meclis kapsamında bütün partileri dahil ederek yapılması gerektiği ve her konuda böyle yapılması gerektiğini yine ilkesel olarak her fırsatta ifade ediyoruz.

Dün Meclis Başkanı'na ilettiğimiz mektupta da söylediğimiz gibi; şu anda Türkiye'nin yaşıyor olduğu bu terör ve ölüm sarmalından çıkışın tek adresi vardır, o da Meclis'tir. Meclis kapsamında yer alan siyasi partilerin bir birlik ve beraberlik içerisinde bu soruna çözüm üretmesidir. Bu görüşümüzde herhangi bir değişiklik yok."'