Son dakika haberi! 

Birleşmiş Milletler (BM) 72. Genel Kurulu'na katılmak üzere ABD'nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile bir araya geldi.

Resmi programda olmayan görüşme 40 dakika sürdü. NTV'nin sorularını yanıtlayan Stoltenberg görüşmenin çok verimli geçtiğini söyledi. Ancak görüşmenin içeriğine ilişkin bir açıklama yapmadı.

İki ismin, Rusya ile varılan S-400 füze anlaşması, Suriye ve Irak'taki gelişmeleri konuştuğu belirtiliyor.

Erdoğan, sırasıyla NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Somali kökenli Minnesota Temsilciler Meclisi Üyesi İlhan Omar ve Yahudi kuruluş temsilcilerini ayrı ayrı kabul etti.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, SETA düşünce kuruluşu üyeleriyle bir araya geldi.

 CUHMURBAŞKANI ERDOĞAN İBADİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, telefon görüşmesinde, ikili ilişkilere ve bölgedeki son gelişmelere dair görüş teatisinde bulunuldu.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlemeyi planladığı referandumun da ele alındığı görüşmede, bu yöndeki ısrarın bölgede gerilimi artıracağına işaret edilerek, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiği vurgulandı.

Bu çerçevede, Irak Federal Yüksek Mahkemesi'nin referandumla ilgili yürütmeyi durdurma kararı almasının isabetli olduğu belirtildi.

Görüşmede, başta PKK ve DAEŞ olmak üzere terörle mücadele meselesi de ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme vesilesiyle, Irak Başbakanı el İbadi'ye Dikar'daki menfur terör saldırısında hayatlarını kaybedenler için taziyelerini iletti.