Cumhurbaşkanı Erdoğan: Osmangazi Köprüsü bayramda ücretsiz

Temeli 2013'te atılan Osmangazi Köprüsü'nün açılışı gerçekleşti. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'nın da izlediği açılışta bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmangazi Köprüsü'nün bayram sonuna kadar ücretsiz olacağını duyurdu.

20160630_2_17811546_11823647_Web.jpg

Erdoğan, Osmangazi Köprüsü açılış töreninde, sözlerine Atatürk Havalimanında meydana gelen terör saldırısında hayatını kaybedenleri rahmetle anarak ve yaralılara şifalar dileyerek başladı.

Hiçbir zaman eğilmediklerini ve eğilmeyeceklerini, sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğileceklerini belirten Erdoğan, bunun dışında asla eğilmeyeceklerini anlattı.

Ülkede bir yandan çok sevindirici gelişmeler yaşanırken diğer yandan da terör örgütlerinin insanlık dışı eylemlerinin sürdüğünü dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bölücü terör örgütü PKK bir yandan, YPG bir yandan, DAEŞ denilen karanlık örgüt diğer yandan, irili ufaklı başka örgütler öte taraftan, tasmalarını ellerinde tutan güçler tarafından ülkemizin üzerine salıverilmiştir. Biz bu maşa örgütlerin de onları üzerimize salanların da amaçlarını gayet iyi biliyoruz. Ne kadar çok kan dökerlerse ne kadar çok can yakarlarsa Türkiye'nin o kadar hızlı bir şekilde diz çökeceğini, hedeflerinden vazgeçeceğini, teslim olacağını sanıyorlar. Yanıldıklarını Güneydoğu Anadolu Bölgemizdeki çukur eylemlerinde gördüler. Yanıldıklarını bugüne kadar büyük şehirlerimizde yaptıkları bombalı eylemlerde gördüler. Yanıldıklarını uluslararası alanda defalarca kurdukları tuzaklarda gördüler. Ama ısrarla, inatla, kalleşçe saldırmaya devam ediyorlar. Biz gerektiğinde acılarımızı bal eylemeyi bilen bir milletiz. Buna karşılık çok iyi biliyoruz ki bizi terörle bölgemizde krizlerle tehdit edenler aynı derece dayanıklı aynı derecede metanetli değildir. Kendilerine hep şunu hatırlattım, burada bir kez daha ifade ediyorum. Terör eninde sonunda dönüp kendini tutan eli sokan bir akrep gibidir. Çünkü karakteri budur, cibilliyeti budur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye'de patlayan bombaların yarın onları Türkiye'ye gönderenlerin elinde de infilak edeceğini ifade ederek, "Biz hiçbir ayrıma tabi tutmaksızın terörü, terör örgütlerini, teröristleri topyekün reddeden bir ülkeyiz. Aynı onurlu tavrı diğer devletlerden de bekliyoruz. Rabbim, milletime bir daha böyle acılar yaşatmasın diyorum." dedi.

Erdoğan, savaş meydanında verilen kayıpların mücadelenin durmasına sebep olmayacağını, verilen her kaybın zafere ulaşma azmini, kazanma hırsını daha da artıracağını ifade ederek, terör örgütlerinin ve onları kullananların Türkiye'nin önüne bariyerler kurmalarına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Recep Tayyip Erdoğan, yitirilen her canın ebediyen yüreğe kazınacağını ama yola ve mücadeleye de aynı kararlılıkla devam edileceğini kaydederek, "İşte bugün bunun için buradayız. Burada birlikteyiz, beraberiz. Hep birlikte tarihi bir ana şahitlik ediyoruz. Tarihin en eski yerleşim yerlerinin ve ticaret yollarını bulunduğu bu bölgede Dilovası ile Altınova kendi alanında dünyanın en büyük dördüncü, Avrupa'nın da en büyük ikinci asma köprüsünün açılması için buradayız." diye konuştu.

"İSTANBUL-İZMİR ARASI 3 SAATİN ALTINA DÜŞECEK"

Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun en önemli etaplarından birini oluşturan Osmangazi Köprüsü'nün hayırlı olmasını dileyerek, köprünün yanı sıra 12,6 kilometrelik Gebze-Altınova bölümünün de açıldığını bildirdi.

Osmangazi Köprüsü'nün bitiminden Orhangazi'ye kadar olan bölümün daha önce açıldığını hatırlatan Erdoğan, "Böylece otoyolumuzun Gebze'den Gemlik'e olan bölümünde kesintisiz seyahat imkanı mümkün hale geliyor. Bursa'ya kadar olan kısmın da büyük ölçüde tamamlandığını biliyorum. İnşallah o kısmın açılışı da en kısa sürede yapılacaktır. Böylece etap etap bu proje hizmete girecektir. Düşünebiliyor musunuz İstanbul-İzmir 8 saat, ama şimdi inşallah 3 saatin altına düşecek. Bu ne mutluluk... Sadece 3 saatin altına düşmekle kalmıyor aynı zamanda kaza riskinin de minimize olduğu bir dönem başlayacak." diye konuştu.

Erdoğan, Osmangazi Köprüsü'nü projesinden başlayarak her aşamasını adım adım takip ettiğine ve temel atma töreninden son tabliyenin yerleştirilmesine kadar tüm önemli safhalarında yer aldığına değinerek, Türkiye'nin böyle gurur verici bir esere kavuştuğunu görmekten memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son 13 yılda hayata geçirilen pek çok proje gibi Osmangazi Köprüsü'nün de geç kalmış bir eser olduğunu dile getirerek, "En az 50 yıl önce yapmamız gereken bir işi, bugün tamamlıyoruz. Ama biz tamamlıyoruz. Hamd olsun. Bizden öncekiler laf yaptı, biz iş yaptık. Farkımız bu." ifadelerini kullandı.

Dünyanın hayranlıkla izlediği eserin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenlere, Başbakan Binali Yıldırım'a, bakanlara, Karayolları Genel Müdürlüğü yetkililerine, yüklenici firmalara, mühendis ve işçilere, emeği olan herkese şükranlarını sunan Erdoğan, finansal yükü üstlenmiş kreditörlere teşekkür etti.

Erdoğan, köprü inşaatında görevliyken elim bir şekilde hayatını kaybeden Japon mühendis Kishi Ryoichi'yi andı.

"GÜNDEMİMİZDE ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ VAR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul-İzmir Otoyolu'nun, Ege ve Marmara bölgelerinde yapılması planlanan otoyol ağının, Osmangazi Köprüsü'nün de Marmara Otoyolu ringinin de önemli bir parçasını oluşturduğuna işaret ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi gündemimizde ne var biliyor musunuz? Ne olabilir? Evet, Çanakkale 1915 Köprüsü var. Fakat bir şey daha var. Onun sözünü Sayın Başbakan ta bakanken birlikte kararını vermiştik. O da inşallah Kanal İstanbul Projesi. Bunu da hayata geçireceğiz. Bize ulusal değil, uluslararası camiada, evet, devrim niteliğinde yatırımlar yakışır. Bu millete bu yakışır. Biz bir çağı kapatan bir çağı açan ecdadın torunlarıyız, bize bunlar yakışır. İşte bu köprüyü de süratle inşa ettiğimizde Tekirdağ'dan Balıkesir istikametine kesintisiz otoyol hizmeti verilebilecek ve böylece Marmara Otoyolu ringi tamamlanmış olacaktır. Her zaman ifade ettiğim gibi yol medeniyettir, gelişmedir, büyümedir. Türkiye'nin son 13 yılda gerçekleştirdiği büyük kalkınma hamlesinin temel altyapısı ulaşımdır. Bu imkan varsa her şey var. O zaman yarışırsınız. Bugün artık hamd olsun ülkemizde 'uzak' diye bir kavram kaldı mı? Şu anda 55 tane havalimanı var. Nereye gitmek istiyorsan git, hemen yarım saatte havalimanındasın ve oradan da İstanbul, Kars, Iğdır, nereye gideceksen git. Şu anda dünyada en çok destinasyona ulaşabilen havayolu THY'dir. Bir numarayız. Ya buralara durup dururken gelmedik. Bu bir azmin, bir kararlılığın, bir yüreğin işidir. İşte bunu böyle başardık. Buradaki otoyollarla başardık. 79 senede bu ülkede 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol vardı. Yahu geldik, bakın 13 senede biz bunun üzerine 18 bin 300 kilometre bölünmüş yol ilave ettik. Halep oradaysa arşın Kocaeli'nde. Bunu böyle göreceğiz. Yapılan bütün bu yollarla inşallah daha ileri gideceğiz."

"RAHATLAMA DİĞER BÖLGELERİMİZİN DE CAZİBESİNİ ARTIRACAKTIR"

Dün akşam sahurda kendisine Kahramanmaraşlı birinin Elbistan Tüneli'nden geçişindeki sözlerinin dinletildiğini aktaran Erdoğan, vatandaşlara "Aman yarabbi, Anadolu'nun evladı ne güzel şeyler buluyor. Onu ben söylemeyeyim, onu hemen açın telefonlarınızdan bunları izleyin." dedi.

Erdoğan, 189'u yeni yapılan 272 tünel bulunduğunu kaydederek, vatandaşlara "Ne diyorduk biz 2002'nin sonunda yola çıktığımızda? 'Biz Ferhat'ız' diyorduk. Siz de Şirin'siniz. Ferhat dağları delerek yürümedi mi? Biz de dağları deliyoruz ya. Dağları delerek Ferhat'a ulaşacağız. Ferhat millet millet, ulaştık ulaşıyoruz. Kararlıyız, azimliyiz." şeklinde seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve 26 Aralık'ta Avrasya Tüneli'nin açılacağını bildirerek, Marmaray'dan geçenlerin sayısının yaklaşık 1 milyon 350 bine ulaştığını belirtti. Erdoğan, "Bütün bunlar bir kararlılığın eseridir. İstanbul Boğazı'nın üçüncü gerdanlığını inşallah dünyaya farklı bir eser olarak ortaya koyacağız ve bir numara. 4 gidiş-4 geliş ve ortasından da hızlı tren geçecek." diye konuştu.

Hızlı tren hatlarıyla Türkiye'yi demir ağlarla ördüklerini anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Türkiye son 14 yılda bir ulaşım devrimi yaşamıştır. Elbette eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, adalette, emniyette, enerjide, toplu konutta, bütün alanlarda çok önemli yatırımlar yapıldı. Ama ulaşım altyapısı, hepsinin fiziki temelidir. Bu imkanı çok iyi değerlendirmeliyiz. Marmara ve Ege bölgelerinin trafiğini rahatlatacak şu projeler dahi Türkiye'nin kalkınmasına, büyümesine, gelişmesine yeni bir ivme kazandırmıştır. Çünkü bu bölgeler nüfusun yüzde 40'ını barındırıyor ve milli gelirin yüzde 60'ını bu bölgeler üretiyor. İstanbul rahatladığında, Marmara Bölgesi rahatladığında, tüm Türkiye rahatlar, bunu böyle bilelim. Bu rahatlama aynı zamanda diğer bölgelerimizin de cazibesini artıracaktır."

Erdoğan, Osmangazi Köprüsü'nün açılış töreninde, Türkiye dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelecekse, bunun üretim ve ticaretin mümkün olduğu kadar ülke sathına yayılarak yapılabileceğini anlattı.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki terörün sonlandırılması halinde çok ciddi bir sıçramanın da yaşanacağına inandığını dile getiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bu bakımdan en avantajlı yerlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olduğunu düşünüyorum. Türkiye, terör meselesinin üstesinden geldiğinde bu bölgelerimizde çok hızlı bir büyüme bekliyorum. Hatta daha da ileri giderek terörün sırf bu amaçla tahrik edildiğini, canlı tutulduğunu düşünüyorum. İşte Hint keneviri ekiyorlar, şimdi biz de onları temizliyoruz ve bunların hepsi yakılıyor. Terörün beslendiği alanlardan en önemlisiydi bu. Bunların insanlık diye bir derdi yok. Bunların Kürt kardeşlerim diye bir derdi yok. Bunlar sadece can alsınlar sadece kandan beslensinler, dertleri bu. Bunlar aynı zamanda insan tüccarı. İnsan kaçırırlar. Aynı zamanda uyuşturucu tüccarı, bu işi yaparlar ve sözde aydınlar da bunların peşinden giderler, lojistik destek sağlarlar. Bu aydınların eline düşen yavrular ne yapar? O gençlerin hali ne olur? Onun için anneler, onun için babalar yavrularınıza sahip çıkın ve yavrularımızı sakın 'bu aydındır, bu onun öğretmenidir' diye bakmayın. Sakın. İşte şu dün akşamki terör eyleminde bile bazılarının attıkları tweetleri, verdikleri mesajları gördünüz. Bunlara en güzel cevabı siz şu meydandan veriyorsunuz. Nasıl bir tarafı felçli olan kişi tam kapasite çalışamazsa ülkemiz de diğer bölgelerini harekete geçiremeden hedefe ulaşmakta zorlanırız. Önümüzdeki dönemin bu bakımdan çok hayırlı, çok ümit verici gelişmelere sahne olacağına inanıyorum. Emin olunuz Türkiye yaşadığı bu süreçten güçlenerek çıkacaktır, yeter ki biz birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi koruyabilelim."

RABİA

Rabia işareti yapan Erdoğan, "Tek millet diyoruz, Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Boşnakıyla, Romanıyla değerli kardeşlerim 79 milyon tek millet. Ayrım yok. Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Bizde ayrım olmaz. Tek bayrak, bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehidimizin ta kendisidir. Dolayısıyla değerli kardeşlerim bayraklarımıza nazire yapmak isteyenler, paçavralarla sokakta dolaşanlara cevabı işte siz bu meydanda veriyorsunuz." ifadelerini kullandı.

"Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganları atılması üzerine Erdoğan, "Rabbimiz ne diyor, 'Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler siz bilemezsiniz' " ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/Toprak üstünde ölen varsa vatandır. Kardeşlerim tarladan vatan olmaz ama tarla eğer şehit kanıyla sulanırsa, yoğrulursa o zaman vatan sıfatını kazanır. Bizim 780 bin kilometrekareyle tek vatanımız var. Bunu kimse bölemez. Böldürtmeyiz. Buna tevessül edenler şimdi çukurlarda görüyorsunuz ve kararlılıkla üzerlerine gidiyoruz, gideceğiz. Burada da azmimizden asla taviz veremeyiz. İşte Mardin'de, askerlerimiz, polisimiz, korucumuzla iftar yaptım. Cizre'de aynı şekilde kendileriyle oturduk iftarımızı yaptık. Aynı karavanadan yedik. Kendilerine sordum, 'Ne düşünüyorsunuz?' dedim. Askerimiz de polisimiz de korucumuz da ne dedi biliyor musunuz? 'Cumhurbaşkanım, bırakmayalım', 'Sonuna kadar devam edelim' dedi. 'Allah sizlerden razı olsun. Siz şu anda milletin diliyle konuşuyorsunuz' dedim. Aynı beklenti millette var. Bunların içinde 9 ay, eşinden ayrı orada olanlar var. Buna rağmen arada sırada gidiyorlar ama buna rağmen onlar kararlılıkla yola devam ediyorlar. Çünkü onlar şehadete inanmış yavrularımız, şehadete inanmış gençlerimiz. Öyle diyor ya şair, 'Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda/Canı cananı bütün varımı alsın da hüda/Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda... Evet onlar da böyle inanıyor."

Rabianın dördüncüsünün tek devleti temsil ettiğini aktaran Erdoğan, "Devletin içinde devlet asla. Bizim tek devletimiz var Türkiye Cumhuriyeti devleti o kadar. Paralel devletmiş, şu devletmiş, bu devletmiş. Ne paralel devleti? Neredesin Pensilvanya'da. Neredesin? Avrupa'nın bilmem neresinde veya dünyanın değişik yerlerinde. Neredesin? Cezaevinde. Ne demiştik? Bunların inlerine gireceğiz demiştik. Girdik mi? Girdik. Şimdi ya kaçıyorlar ya da hala böyle uzaktan uzağa oralardan bakıyorsunuz tweetlerle birşeyler yapıp Türkiye'yi karıştırmaya gayret ediyorlar. Boşuna. Başaramayacaksınız. Er veya geç, inanıyorsak üstünüz. İnanıyoruz ve üstünüz hiç endişeniz olmasın." ifadelerini kullandı.

"ŞEHİTLERİMİZ NEDENİYLE HÜZÜNLÜ BİR RAMAZAN GEÇİRDİK"

Faruk Nafiz Çamlıbel'in "Kalbimiz çırpınır yurdu andıkça,/Gözlerde zaferin nuru yandıkça/Üstünde bu bayrak dalgalandıkça/Gönlümüz rahattır toprak altında..." dizelerini seslendiren Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mesele bu. Değerli kardeşlerim mübarek ramazan ayının son günlerine yaklaşıyoruz. Yarın akşam Kadir Gecesi. İnşallah Kadir Gecesini çok farklı bir şekilde idrak edeceğiz. Dertliyiz. Üzüntümüz var ama bütün bunlara rağmen inşallah bu Kadir Gecesi'nde bütün şehitlerimizin, bütün geçmişlerimizin hayırla dualarla yad edeceğiz. Salı günü de Ramazan Bayramı sevincini hep birlikte yaşayacağız. Şehitlerimiz sebebiyle hüzünlü bir ramazan geçirdik. Hüzünlü bir bayram kutlayacağız ama unutmayın, her güçlükle beraber bir de kolaylık veren yüce Rabbimizin bu müjdesine nail olacağımız günlerin yakın olduğuna inanıyorum. Bayramlar, kardeşliğimizi yücelteceğimiz husumetleri ortadan kaldıracağımız günlerdir. Bu mübarek günlerin bereketiyle daha çok çalışarak daha çok mücadele ederek daha çok bütünleşerek millet olarak yolumuza devam edeceğiz. Teröre inat her gün yeni projelerin açılışını yapacak, yenilerinin de temelini atacağız. Teröre inat ihracatımızı artıracak turizmimizi canlandıracak üretimimizi geliştirecek ticaretimizi çoğaltacağız. Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmasına göz yummazken ülkemize sığınan mazlumlara sahip çıkmayı, insanlığın vicdanı olmayı da sürdüreceğiz. Uluslararası alanda gerek ikili bazda gerek çok taraflı işbirliği platformları aracılığıyla ilişkilerimizin geliştirmenin de çabası içinde olacağız. İşte Rusya ve İsrail'le başlattığımız yeni dönemin sadece ülkelerimiz arasında değil bölgemizde de hayırlı gelişmelerin habercisi olmasını temenni ediyorum. Türkiye tüm ilişkilerinde sadece kendi kazancını gözeten değil karşılıklı olarak 'kazan-kazan' esasına dayalı olarak bu dayanışmayı inşallah gerçekleştiren bir ülkedir. Bu bakımdan bize dost olarak yaklaşan herkesin en büyük dostu olmayı sürdüreceğiz. Bize husumet besleyenleri caydırmak için de her türlü tedbiri almaktan çekinmeyeceğiz. "

Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Türkiye'nin inşasının önünde kimsenin duramayacağını belirterek, 2023 hedeflerine ulaşmalarını kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi.

Alandaki gençlere seslenen Erdoğan, "2053 ve 2071 vizyonlarımızın hayata geçmesine kimse mani olamayacaktır. Siz 2053'ü göreceksiniz. Ben göremeyeceğim. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bak, biz şu anda tarlaya tohumları ekiyoruz, İnşallah sizler hasada duracaksınız." dedi.

Bütün bu adımlarla birlikte şimdi önlerinde uzun bir yol olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Az önce Başbakanımız da ifade etti. İnşallah 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında birçok yatırımlarla yolumuza devam edeceğiz. Ama ben sizden bir şey istiyorum. Ne istiyorum? Gençler, bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bunu başarmamız lazım. Birbirimizi de Allah için seveceğiz. Şimdi müjdemiz; Önce yüklenici firmalara bu müjdeyi gerçekleştirecekleri için teşekkür ediyorum. İnşallah Osmangazi Köprüsü bayram sonuna kadar ücretsiz olarak halkımızın hizmetinde olacaktır ve ben girişimci firmalarımızın bu jestini aynı zamanda inşallah bu köprümüzün sadakası olarak hayırlı olacak diyorum. Ve şimdiden Osmangazi Köprüsü şöyle Orhangazi'ye doğru gittiğiniz zaman sağa bakıyorsunuz yemyeşil, sola bakıyorsunuz yemyeşil. Hakikaten dünya güzelliği bir yoldan yolunuza devam ediyorsunuz. Artık körfezi dolaşmak için de zorlanmayacaksınız. 6 dakika. Bu güzellikleri bizlere lütfeden Allah'ımıza hamdolsun. Tüm mesaisini buralarda farklı bir şekilde sarf edenlere yine milletim adına, şahsım adına teşekkür ediyorum. yüklenici firmalarımıza teşekkür ediyorum. Osmangazi Köprüsü millete, tüm insanlığa hayırlı olsun ve sizlere şükranlarımı sunuyorum, yeni eserlerde bir arada olmak üzere Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramınızı tebrik ediyorum."

TEST SÜRÜŞÜ

Açılış Osmangazi Köprüsü'nün Dilovası kesiminde yapılırken, alanın değişik yerlerine dev ekranlar yerleştirilip, Türk bayrakları asıldı. Ayrıca, köprüye de iki dev Türk bayrağı asılırken, vatandaşlara da Türk bayrakları dağıtıldı.

Açılış töreninin yapılacağı alana iftar için masalar kuruldu. Öte yandan konuşmacıların katılımcılara hitap edeceği sahne, köprü arka fonda olacak şekilde konumlandırıldı. Ayrıca alana mescit, şadırvan ve seyyar tuvaletler konuldu.

Erdoğan alana helikopter, Yıldırım ise otomobille geldi. Arnavutluk Başkanı Edi Rami ile Başbakan Yıldırım, Erdoğan'ı karşılayıp, alana yürüyerek geldi. Erdoğan ile Rami kürsüye çıkarak, vatandaşları selamladı.

Erdoğan ile Yıldırım, kendilerine sevgi gösterisinde bulunanlara el salladı, Yıldırım bazılarıyla sohbet etti. Yıldırım, Kütahya Taşvanlı'da iftar sofrasında davet ettiği maden işçileri ile bir süre görüştü. Kendileriyle köprü önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Konuşmaların ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, konuk başbakan Rama ve protokol katılımcılarının kurdele kesimiyle köprünün açılışı yapıldı.

Bu arada, milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nun, köprüde yaptığı ve saatte 400 kilometre hıza ulaştığı sürüşün görüntüleri izlettirildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Erdoğan'a köprünün maketini hediye etti, Yıldırım'a da plaket takdiminde bulundu. Başbakan Yıldırım da Rama'ya plaket takdim etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, törenin ardından köprüde test sürüşü yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan aracı bir süre kendisi kullanırken, Yıldırım ve Rama da kendisine eşlik etti.

Köprüde motosiklet kullanan Sofuoğlu da bir süre sohbet ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım'a, imzalı kaskını ve Türk bayrağı hediye etti.

Sayfa Yükleniyor...