Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası Ekonomiye Değer Katanlar 2015 ödül törenine katıldı. 

Burada yaptığı konuşmada, Suriye'deki operasyonları üzerinden Rusya'yı eleştiren Erdoğan, hava harekatı düzenlenen bölgede DEAŞ değil Türkmenlerin olduğunu Rusya lideri Putin'e bizzat söylediğini kaydetti.

Erdoğan, "Rusya bombardımanında 'bize Türkmenlerden bahsedilmedi' diyorlar. Doğru konuşmuyorlar. Sayın Putin'e DEAŞ yok, Bayırbucak Türkmenleri var diye bizzat ifade ettim" diye konuştu.

"Şu anda orada Türkmenler öldürülüyor" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

"Sınırımıza geldiler ama şehit olursak kendi topraklarımızda şehir olacağız dediler. Bunların hepsini anlattım ama dürüst olmayan bu tür yalanları her zaman söyler. Tarih tıpkı geçmişteki zalimleri nasıl kaydetmişse Esed'i destekleyerek bunca insanın katline göz yumanları aynı şekilde kaydedecektir. Suriye'de DEAŞ'a karşı kararlı bir mücadele yürütülecekse bunun ilk adımı ülkeyi Esed'den kurtarmaktır.

Geçtiğimiz 5 yıla yakın sürede, Suriye'de ölen bu 400 bin insan, acaba bunlardan kaç tanesi DEAŞ militanı Soruyorum. Irak ve Suriye ordusundan ele geçirdiği silahlarla savaşan DEAŞ terör örgütünün yabancı savaşçı sayısı 10 bin. Hadi bunu biraz daha artıralım, 20 bin kişiden fazla değildir. Bu örgüte karşı operasyon yürüten dünyanın en modern silah sistemlerine sahip ülkelerin asker sayıları 4 milyonu buluyor. Ülkenin şu anda yüzde 85-90'ınında Esed'in hakimiyeti yok biliyor musunuz Esed, şu anda Suriye'nin yüzde 14'üne hakim. Esed rejimine ilişmeyenler bu 10-20 bin kişi ile
mücadele için 400 bin insanın ölümüne göz yumarak insanlık tarihinin en ağır suçlarından birini işliyorlar."

"KİMSE BİZİ HAYSİYETSİZLİKLE SUÇLAYAMAZ"

Cumhurbaşkanı, Rusya'nın Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı yönündeki iddiasına bir kez daha değindi. 

"Bunu ispat ediyorlarsa ben şu Cumhurbaşkanlığı makamında durmam. Bu iftirayı bize atanlar, başta Rusya olmak üzere, o makamı terk edebilirler mi? Bunu açıkça söyledim" ifadelerini tekrarlayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizim haysiyetimiz var, bu milleti haysiyetsizlikle kimse suçlayamaz. Kara propaganda makineleri, kimlerin kandan ve acıdan beslendiğini, kimlerin kanı ve acıyı durdurmak için çalıştığını gizlemeye yetmeyecektir. Biz Türkiye olarak, işte bu karmaşık ortamda ahlaki ve tarihi sorumluluğumuza uygun şekilde kardeşlerimizin yanında yer almayı sürdüreceğiz. Biz, ecdadımıza da torunlarımıza da mahcup olmak istemiyoruz. İnşallah, olmayacağız.

Rusların meşhur satranç federasyonu başkanı var. DEAŞ'ten petrolü alıyor, dünyaya satıyor. Bunların belgeleri, ABD Hazine Bakanlığı'nda. Biz ecdadımıza da torunlarımıza da mahçup olmak istemiyoruz."

"BİRAZ DAHA SABIRLI OLMALARINI İSTİYORUZ"

Erdoğan, "Türkiye, sadece sınırları dışındaki güçlerle değil, aynı zamanda kendi içindeki ihanet odaklarıyla da büyük bir mücadelenin içerisindedir" diyerek Güneydoğu'da yaşanan terör olaylarına değindi. 

Bölgedeki vatandaşlardan sabırlı olmalarını isteyen Cumhurbaşkanı şu ifadeleri kullandı:

"Terör örgütünün açtığı hendeklere gömüleceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bunların sözde mezarları vardı, hepsi temizlendi. Kendilerine göre mahkemeler kurmuşlar, bunların hepsi yerle yeksan oldu. Devlet içinde devlet olamazsınız. Örgüt her geçen gün güç ve mevzi kaybediyor.

Siyasetçi kisvesile örgüte payende olanların yüzünü de herkes gördü. İlçelerin terör örgütü üyelerinden temizlenmesi konusunda en güçlü desteği bölge halkından alıyoruz. Kardeşlerimizden biraz daha sabırlı olmalarını istiyoruz. Artık yalanı sahte demokratlığın devri sona ermiştir. Ortak geleceğimizin yanında yer alan herkesin başımızın üzerinde yeri vardır."

CHP'Lİ VEKİLE ELEŞTİRİ

Erdoğan'ın hedefinde, Rus kanalına verdiği röportajda 'Türkiye'nin IŞİD'e sarin gazı gönderdiğini' iddia eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem vardı.

"Cumhurbaşkanı olarak herkese eşit mesafedeyim ama ihanet içine giren siyasetçileri görmezden gelemem" diyen Erdoğan, "Bu ülkede milletvekili sıfatı taşıyan birisi Türkiye'ye iftira attığında benim buna sessiz kalmam mümkün değil. Hale bak çıkacaksın, 'Türkiye terör örgütlerine kimyasal silah hammaddesi satıyor' diyeceksiniz ve benim buna tepki göstermemi eleştireceksiniz" şeklinde konuştu.