Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize ve Trabzon'da konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'de yaptığı konuşmada ''Bizim alametifarikamız hizmettir. Ama Pensilvanya'dakiler gibi değil, farklıyız'' dedi. Ardından Trabzon'da konuşan Erdoğan, çocuklarıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösterdi.

cumhurbaşkanı-rize.jpg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de toplu açılış töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan , meydanlara çıkmasına tepki gösteren muhalefete yanıt verdi. Kimsenin bu hakkı elinden alamayacağını söyleyen Erdoğan, ''Her partiye eşit mesafedeyim ama gönlümde bir aslan yatıyor" dedi. 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Bizim alametifarikamız hizmettir. Ama Pensilvanya'dakiler gibi değil, farklıyız. Biz eserlerle yad edileceğiz, bunun için varız. Biz iş üretiyoruz, birileri laf üretiyor. Çayda prim desteğini tam 7 kat artırdık. 7 Haziran'da bunlara toptan perakende değil toptan bir ders vermeli.

''PROBLEM BU SAPIK ZİHNİYETLERDE''

Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar içlerindeki başörtü düşmanlığını, inanç düşmanlığını saklayamıyorlar, bastıramıyorlar. Başörtülü, başı açık, bunların hepsi bu ülkenin vatandaşı. Bunların arasına niye ayrımcılık sokuyorsunuz  Niye ayrımcılık tohumları atıyorsunuz  Yoksa başörtülü, başı açık, aralarında problem yok. Problem bu sapık zihniyetlerde. Ne oldu? Bu yasalar çıktı, kıyamet mi koptu? Türkiye onların beklediği gibi bir karanlık çağa girmedi. Tam aksine bir aydınlık çağda yürüyor. Ama bunların kafası karanlık, zihniyeti karanlık. Bunlarda kök yok kök. Köksüz. Sıkıntı burada.

''NE YAPTI SANA DİYANET?''

Bunlar her fırsatta cami düşmanlığı yapıyorlar, din görevlisi düşmanlığı yapıyorlar, Kur'an, eğitim düşmanlığı yapıyorlar, başörtüsü düşmanlığı yapmaktan geri durmuyorlar. İşte terör örgütünün arkasında olduğu siyasi parti bu ara Diyanet İşleri Başkanına takıldı, ne diyorlar 'Diyaneti kaldıracağız.' Ne yaptı sana Diyanet?

''BUNLAR ŞAKLABAN''

Bunlar şaklaban. Bunların ekonomiyi falan yönetecek halleri yok. Bunlar şu anda ellerindeki belediyeleri yönetemiyorlar. Ellerindeki belediyelerin olduğu yerler pisilikten geçilmiyor. Suistimal almış başını gidiyor. Arka sokakları dolaşın çöplükten geçilmiyor. Adeta İstanbul'u belediye başkanı olarak aldığım zaman İstanbul neyse şu anda oralarda da onu görüyorum, çöp dağları. İşte Van'da bilboardlara ne asmışlar, musluklarından kan akan bir Van. Musluktan kan akar mı Ama bunların musluklarından akar. Musluklardan bulanık, çamur suyu, yosunlu su aktığını biliyorum ama kan aktığını hiç görmemiştim ama bunlarınkinden akar.''

"MEYDANLARA ÇIKIP KONUŞMA HAKKIMI ELİMDEN BUNLARIN HİÇBİRİ ALAMAZ"

Erdoğan, meydanlara çıkıp konuşması ile ilgili olarak da, ''Cumhurbaşkanı meydanlara çıkmasın diyorlar. Millet, bu meydanlara çık diye bana bu oyu verdi. Bu milletin içinden çıkan cumhurbaşkanına hangi hakla yasaklama yoluna gidersiniz. Bunlar anayasayı da okumuyorlar. Vatana ihanetten başka cumhurbaşkanının bir suçu yoktur. Benim bu hakkımı elimden bunların hiçbiri alamaz. Biz bu yola çıkarken kefenimizi giydik, öyle çıktık, öyle de yürüyoruz. Bu millete hizmet yolunda bu yolculuğumuz devam edecek” ifadelerini kullandı.

"SİZDEN İZİN Mİ ALACAĞIZ?"

Erdoğan ardından Trabzon'daki toplu açılış töreninde halka seslendi. Konuşmasında çocuklarıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösteren Erdoğan, şunları söyledi:

"Erkek evlatlarıma da taktılar, onlarla da çok uğraşıyorlar, yazıyorlar, çiziyorlar, vesaire. 'Şu vakıfta var, bu vakıfta var'. Tabii olacaklar, sizden mi izin alacağız? Benim evlatlarım bu ülkenin vatandaşı değil mi? Bu ülkenin vatandaşı. Sosyal faaliyetlerde de bulunacaklar, iş de yapacaklar, yeter ki devlette iş yapmasınlar, olay bu kadar. Ben buna önem veriyorum."

"HER FIRSATTA BİRLİKTE OLMAYA DEVAM EDECEĞİM"

Seçimden sonra geldiği ilk ilin Trabzon olduğunu anımsatan Erdoğan, "Başbakanlık dönemimde olduğu gibi Cumhurbaşkanlığım dönemimde de her fırsatta sizlerle birlikte olmaya devam edeceğim. Geçtiğimiz yıl ekim ayında buradaydım. Aradan 7 ay geçti şimdi yeniden bir aradayız. Trabzon'un gelişmesi, büyümesi, kalkınması için çalışmaya kesintisiz şekilde devam ediyoruz" diye konuştu.

"HEDEFLERİNDE KABE VAR"

Milletvekili seçiminin Türkiye için önemli bir dönüm noktası olacağına inandığını dile getiren Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bu seçim yeni Türkiye'nin inşasını isteyenlerle eski Türkiye'yi hortlatmak isteyenlerin seçimine dönüştü. Ben 'yeni anayasa, başkanlık sistemi' dedikçe birileri giderek daha hırçın şekilde eski Türkiye'nin alışkanlıklarına sarılıyor. Gide gide tek parti CHP'si dönemine kadar vardılar. Proje olarak da ortaya bir eski Türkiye koalisyonu kurdular. Önlerinde ana muhalefet partisi var, arkalarında bölücü örgütün güdümündeki partiyle paralel örgüt birlikte saf tutmuş durumda. Bak dikkat edin, saf dediysek sanmayın namaz safı. Bunlarınki milletin inancına, kültürüne, tarihine, değerlerine saldırı safı. Hedeflerinde Diyanet, imam hatipler, Kabe var. Tek partili dönemde bunların yazarları, çizerleri 'Kabe Arap'ın olsun, bize Çankaya yeter' dediğini, şimdi de bölücü terör örgütünün arkasında olduğu parti, 'Taksim işçilerin Kabesidir' diyor. Sen ne nasipsizsin. Benim Trabzonlu hemşehrilerimin tek Kabesi var."

"KÜRT KARDEŞLERİMİN KABESİ TEKTİR"

Erdoğan, halkının yüzde 99'u Müslüman Türkiye'de herkesin Kabesinin tek olduğuna inandığını söyleyerek, şöyle devam etti:

"Benim Kürt kardeşlerimin de Kabesi tektir ama yanıltıyorlar. Bir müftüyü tutmuşlar, aday yapmışlar. Bu adam müftü, 'eğer benim partimin dini Zerdüştlük olsa ben yine oradan girer aday olurdum' diyor. Vay anasına, bu nasıl müftü olmuş. Bu, tamamen ırkçılıktan geliyor. Çok farklı bir şey bu. Bu oyunları bozuyoruz, bozacağız. Siz... 7 Haziran'da sandıkta bozacağız. Onlar gücünü dağdakilerden, biz gücümüzü önce haktan, sonra halktan alıyoruz. Farkımız bu."

KUR'AN-I KERİM İDDİALARINA YALANLAMA

"Diyanet İşleri Başkanı'na taktılar" diyen Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığının hazırladığı Kürtçe Kur'an-ı Kerim mealini Güneydoğu Anadolu ziyaretlerinde halka gösterdiğini hatırlattı.

"Diyanet bunu tek bastırdı, Cumhurbaşkanına gönderdi" dendiğini aktaran Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığının da iddiaları yalanladığını söyledi.
Diyanet İşleri Başkanlığının Ermenice Kur'an-ı Kerim meali de hazırladığını anlatan Erdoğan, Başkanlığın dünyanın dört bir yanında bu hizmetleri verdiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama bunlar tabii ki Diyanet'e düşman olacak, çünkü bunların dinle alakası yok. Dinle alakası olmayanın Diyanet'le alakası olur mu" değerlendirmesinde bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...