Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi veliaht prensi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi, Başbakan Birinci Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Muhammed bin Nayif bin Abdülaziz Al Suud'un Türkiye'nin içinden geçtiği kritik bir süreçte, geniş bir heyetle Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaretin, iki ülkenin ilişkilerinin geleceğine dair verilmiş çok anlamlı bir mesaj olduğunu belirterek, "15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası milletimiz ve ülkemizle sergilediğiniz dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum." dedi.

Anadolu Ajansı 30.09.2016 - 23:29

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi veliaht prensi ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Veliaht Prens Muhammed bin Nayif'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde resmi törenle karşıladı. Erdoğan, törenin ardından baş başa görüştüğü Muhammed bin Nayif'e "Cumhuriyet Nişanı" verdi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine, "Cumhuriyet Nişanı, ülkemiz ile mensubu bulunduğu ülke arasındaki dostça ilişkilerin geliştirilmesini ve iki ülke vatandaşlarının birbirine yakınlaşmalarını sağlayan, özellikle yabancı devlet adamlarına verilen semboldür." diyerek başladı.

Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif'in, Türkiye ileSuudi Arabistan arasındaki dostane ilişkilerin geliştirilmesine her daim büyük katkılar sağladığını vurguladı. İki millet arasında kökünü tarihten, aynı değerleri paylaşmaktan alan dostluk ve kardeşlik bağlarının daha da perçinlendiğini ifade eden Erdoğan, "Tefrikanın, çatışmaların, terörün bölgemizi esir aldığı zor bir dönemde bu gayretlerinizle barış, istikrar ve huzurun ikamesine destek oldunuz." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Suudi Arabistan ilişkilerinin, ortak çabalar ve karşılıklı atılan adımlarla tarihteki en müstesna günlerini yaşadığına dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"İki ülke arasındaki iş birliğinin her alanda gelişmesi, zenginleşmesi, yeni boyutlar kazanması, bölgesel ve küresel istikrar için de fırsatlar sunuyor. Ülkemizin içinden geçtiği kritik bir süreçte, geniş bir heyetle gerçekleştirdiğiniz bu ziyaret, ilişkilerimizin geleceğine dair verilmiş çok anlamlı bir mesajdır. 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası milletimiz ve ülkemizle sergilediğiniz dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle kardeşim Hadimül Haremeyn Şerifeyn ve zatıalinizin liderliğinde Suudi Arabistan ile tarihi kardeşlik bağlarımızın bir sembolü olacak bu nişanı, sizlere tevcih etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum."

Veliaht Prens Muhammed bin Nayif de konuşmasına, "Öncelikle zatıalinize buraya ulaştığımız andan beri bize gösterdiğiniz yakın ilgi ve misafirperverlikten dolayı çok teşekkür etmek isterim." diyerek başladı.

Ziyareti, Hadimül Haremeyn Şerifeyn, Kral Selman bin Abdülaziz'in talebiyle gerçekleştirdiklerini belirten Muhammed bin Nayif, iki kardeş ülke arasındaki kökleri ve derin bağları daha da güçlendirmek ve Kral Selman bin Abdülaziz'in içten selamlarını iletmek üzere Türkiye'de bulunduğunu söyledi.

Muhammed bin Nayif, Kral Selman bin Abdülaziz'in, iki ülke arasında güvenlik, siyasi, kültürel ve diğer alanlardaki stratejik iş birliğinin daha da güçlenebilmesi adına ziyareti önemsediğini vurguladı.

Bu bağlamda kendisine tevdi edilen nişandan dolayı teşekkürlerini ileten Muhammed bin Nayif, şunları kaydetti:

"Şüphesiz, bu, tamamıyla sizin liderliğiniz ve ülkemin lideri olan Hadimül Haremeyn Şerifeyn'in ortak iradesi ve ülkeler arasındaki bağları güçlendirmesinin de bir yansımasıdır. Bizi çokça mutlu eden hususlardan biri, her iki ülkenin de tüm meselelerde, bölgesel meselelerde ve diğer meselelerde aynı çizgi üzerinde olması ve aynı şekilde düşünmesidir.

Bizler, yine tüm Suudi Arabistan Kraliyeti adına Türkiye'nin bu darbe girişimine karşı zaferle çıkmasından ve bunun başarısızlıkla sonuçlanmasından büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek isterim. Allah'a şükürler olsun. Yine ülkemiz, Hadimül Haremeyn Şerifeyn'in liderliğinde, Türkiye'nin güvenlik ve istikrarına azami derecede önem verdiğini ifade etmek isterim."

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Nayif'e "Cumhuriyet Nişanı" tevcih töreninde TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş ve Veysi Kaynak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve Maliye Bakanı Naci Ağbal da yer aldı. 

Törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhammed bin Nayif onuruna yemek verdi.

Sayfa Yükleniyor...