NTV

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Tartışmalar geride kaldı

ntv.com.tr

Türkiye

Referandum sonuçlarıyla ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Halk oylaması bitmiş ve o süreçte yaşanan tartışmalar geride kalmıştır" dedi. Birlik mesajları veren Erdoğan, "Evet ya da hayır diyen herkesin, tüm Türkiye'nin zaferidir" ifadelerini de kullandı.

Anayasa değişikliği referandumunda yüzde 51.3 oranında Evet; yüzde 48.6 oranında ise Hayır çıktı.

Referandum sonuçlarını İstanbul'da takip eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nde açıklama yaptı.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Bugün yapılan anayasa değişikliği halk oylaması sonuçlarının, ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

Milletimiz bir kez daha gerçekten çok çok müstesna farklı bir olgunluk içerisinde sandık başına gitmiş, hür iradesiyle TBMM tarafından kabul edilen anayasa değişikliği konusundaki görüşünü ifade etmiştir.

Resmi olmayan sonuçlar, yaklaşık 25 milyon 'evet' oyuyla ve 1 milyon 300 bin farkla anayasa değişikliğinin kabul edildiğini göstermektedir. Öncelikle oyunun rengi ne olursa olsun sandık başına giderek iradesine sahip çıkan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.

"TARİHİ BİR KARAR"

Bugün Türkiye 200 yıllık kadim bir tartışma konusu olan yönetim sistemi konusunda tarihi bir karar vermiştir. Bu karar sıradan bir olay değildir. Çok ciddi bir yönetim sistemi üzerindeki değişim, dönüşüm kararının verildiği gündür bugün.

3 LİDERE TEŞŞEKÜR

18 maddeden oluşmasına rağmen köklü bir değişikliği ifade etmektedir. Büyükşehir belediye başkanı olduğumdan bu yana medyanın bana sorduğu sorulardan olmuştur. Başbakan olduğum dönemde de bu soruyla her zaman karşı karşıya olduk. Zor bir süreç sonunda Türkiye 25 milyon evet oyu ile kararını vermiştir. Evet için çalışan AK Parti Genel başkanı Binali Yıldırım'a MHP Genel Başkanı Bahçeli, BBP Başkanı Mustafa Destici'ye teşekkür ediyorum.

"MİLLETİMİZ GELECEĞİNE SAHİP ÇIKTI"

Türkiye, demokrasisine, milletin tercihlerine, sandığına sahip çıktığı sürece Allah'ın izniyle önümüze çıkan her türlü sorunu, sıkıntıyı, krizi aşabilecek güçte ve kabiliyettedir. Bunun son örneğini 15 Temmuz darbe girişiminde açık, net olarak gördük. 16 Nisan halk oylaması, milletimizin geleceğine sahip çıktığının önemli bir göstergesidir.

Gerek halk oylaması sürecinde gerekse sandık başında tercihini 'evet' yönünde ortaya koyan herkese, şahsıma gösterdikleri güven ve teveccüh için ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Bu iradenin 'evet' yönünde çıkmış olması, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin milletimiz tarafından kabul gördüğünü ifade etmesi bakımından bizim için ayrıca değerlidir.

"EVET YA DA HAYIR DİYEN HERKESİN ZAFERİ"

16 Nisan, 'evet' veya 'hayır' diyen herkesin, 80 milyon nüfusu, 81 vilayeti, 780 bin kilometrekare toprağıyla tüm Türkiye'nin zaferidir. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız da bu zaferin önemli bir parçasıdır.

Bugün oyumu kullanırken de ifade ettiğim gibi bu anayasa değişikliği, herhangi bir değişiklik değildir. Bu farklıdır ve bu çok çok anlamlıdır. Türkiye tarihinde ilk defa TBMM'nin ve milletimizin iradesiyle böylesine önemli bir değişime milletimiz karar vermiştir.

"TAMAMEN SİVİL SİYASET"

Geçmişte anayasalarımızın ve onunla biçimlenen yönetim sistemimizin belirlenmesi ya Kurtuluş Savaşımız ve sonrası gibi olağanüstü şartlarda veya darbe dönemlerinde olmuştur. Cumhuriyet tarihimizde ilk defa tamamen sivil siyaset eliyle yönetim sistemimizi değiştiriyoruz. Bu bakımdan çok çok önemli.

"YENİ DÖNEMİN MÜJDECİSİ"

Verilen tüm oylar, elbette önemlidir ama özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizdeki oyların ayrıca önemi olduğunu da burada vurgulamak isterim. Partilerin halk oylamasındaki pozisyonlarını dikkate aldığımızda, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki tüm illerde 10 ila 20 puanlık artışlar olduğunu görüyoruz. İnşallah bu sonuçlar, ülkemizin önünde yeni bir dönemin başladığının da müjdecisi olacaktır.

"ERKLER TAMAMEN AYRILDI"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle birlikte yürütme, yasama ve yargı erkleri arasındaki ilişkiler birbirlerinden tamamen ayrılmıştır. Bu üç organ, kendi alanlarında yapacakları çalışmalarla aynı ortak hedefe, yani tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet amacı doğrultusunda hizmet verecektir.

AVRUPA'YA MESAJ

Yarından itibaren ülkemizi gereksiz tartışmalarla yormak yerine herkesin bu hedefe odaklanmasında fayda görüyoruz. Aynı şekilde diğer ülkelerin ve kurumların milletimizin kararına saygı duymalarını istiyoruz. Özellikle müttefik olarak kabul ettiğimiz devletlerin ülkemizle ilişkilerini, terörle mücadelemiz başta olmak üzere hassasiyetlerimize uygun şekilde geliştirme yönünde çaba göstermelerini bekliyoruz.

"TARTIŞMALAR GERİDE KALDI"

Halk oylaması bitmiş ve o süreçte yaşanan tartışmalar geride kalmıştır ama önümüzde yepyeni bir dönem vardır. Bilindiği gibi anayasa değişikliğinin tüm maddeleri hemen yürürlüğe girmiyor. Özellikle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle ilgili değişiklikler, 3 Kasım 2019 tarihinde yapılması öngörülen seçimlerle birlikte yürürlüğe girecektir.

Önümüzde bu tarihe kadar yapılması gereken pek çok iş var. Çünkü 3 Kasım 2019 tarihinde bu ülkenin yönetimine talip olacak herkesin, milletimizin karşısına çok güçlü bir hazırlıkla çıkması gerekiyor. Artık sadece sloganlarla, sadece belirli değerlerin istismarıyla bu ülkede cumhurbaşkanı seçilip yönetimi üstlenmek mümkün değildir. Milletimizin gönlünü kazanmanın, özellikle bu tür bir tavrın yanında geleceği için de söyleyecek sözünüz, hayata geçirecek projeniz veya projeleriniz, projelendirilmiş yatırımlarınız olmak zorundadır. Başka türlü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde neticeye ulaşmak mümkün değildir."

"7 DÜVEL SALDIRDI"

Erdoğan basın toplantısının ardından Huber Köşkü önünde bekleyen vatandaşlara hitap etti. 

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar ise şöyle:

"Bir olduk, iri olduk, diri olduk, kardeş olduk hep birlikte Türkiye olduk. Adeta 7 düvel saldırdı. Batı'nın nasıl saldırdığını gördünüz. Bütün bunlara karşı milletim dik durdu, bölünmedi. Yurtiçi, yurtdışı sandıkları patlattınız. Şimdi vites değiştirerek daha hızlı bir şekilde gideceğiz. Bunlar hep bize patinaj yaptırdılar. Türkiye'nin kitabında Allah'ın ziniyle patinaj olmayacak. Her alanda Türkiye çok önemli adımları atmak üzere muhasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak hiç endişeniz olmasın. 

"ATI ALAN ÜSKÜDAR'I GEÇTİ"

Dünya yüzde 35'lerle seçim yapıyor. Biz yüzde 85 katılımla seçim gerçekleştirdik. Böyle bir katılım var mı? Bunun yüzde 51.5'ini evet aldı. Bazı televizyonlarda aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış ya neticeyi küçümsemeye çalışanlar var. Boşuna uğraşmayın atı alan Üsküdar'ı geçti, haberiniz yok.

AK Parti, MHP, BBP'ye gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Özellikle Güneydoğu'da Hüdapar'a gönül veren kardeşlerime teşekkür ediyorum. Diğer siyasi partilere destek verenlerden de destek geldi, bu neticeyi yakaladık. Artık vites büyütüp yola öyle devam edeceğiz.

"İDAMI YILDIRIM VE BAHÇELİ İLE GÖRÜŞECEĞİM"

(İdam tezahüratları üzerine) Bu konuyu Sayın Yıldırım ve Bahçeli ile görüşeceğim. Yıldırım, Bahçeli destekleyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu da desteklediğini söylemişti. Destekler de önüme gelirse ben bunu onaylarım. Desteklemezse bir halk oylaması da onun için yaparız." 

ETİKETLER