Muğla'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast girişimine ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin davada, sanıklardan Enes Yılmaz, karar oturumuna kadar duruşmadan men edildi.

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesince, adliye binasındaki salonların fiziki yetersizliği nedeniyle Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklardan Muharebe Arama Kurtarma (MAK) ekibinden eski astsubay Ömer Faruk Göçmen'in esas hakkındaki savunmasıyla devam edildi.

Göçmen, Marmaris'e kendilerinden önce gelen bir timin olduğunu, bunların iddia makamı tarafından yok sayıldığını ve tüm suçlamaların bilinçli olarak kendilerinin üzerine yıkıldığını öne sürdü.

Bir kamera kaydında saat 01.13'te elinde silahla sivil bir polisin otel çevresinde koştuğunun görüldüğünü savunan Göçmen, bunun kendilerinden önce bölgede bir çatışma yaşandığını gösterdiği iddia etti.

Savcı Ali Cenk Düzgün'ün sanığa "Orada bir darbe yaşanıyor, ne yapacak polis önlem almayacak mı? Aklımızla alay mı ediyorsun?" demesi üzerine sanıklardan bazıları ayağa kalkarak bağırdı.

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, bunun üzerine, "Hepiniz esas hakkında savunma yapmanız gerekirken, delil tartışması yapıyorsunuz. Delil tartışması tek taraflı olmaz. Sayın savcıyı sürekli suçluyor ve onun yanıt hakkına neden oluyorsunuz. Soruşturma makamını sürekli zan altında bırakıyorsunuz" diyerek, sanıkları uyardı.

Yeniden söz alan savcı Düzgün'ün "Tanıklar savunma yaparken soruşturma ve iddia makamını delil karartmakla suçluyor" demesi üzerine sanıklardan Enes Yılmaz'ın "Zaten kararttın" sözleri duyuldu.

Müşteki avukatlarının da sanıkların sözlerine tepki göstermesi üzerinde salondaki gerilim arttı. Jandarma ve Çevik Kuvvet polisleri salona alındı. Sanıklar bu sırada da mahkeme heyetini suçlayıcı ifadelerine devam etti.

Sanık Yılmaz'ın "Müşteki avukatı gibi davranıyorsunuz, mahkeme başkan gibi davranın" diye bağırmasının ardından Baştoğ, sanığı karar oturumuna kadar duruşmadan men etti.

Sanıklardan Abdülhamit Gülerden de benzer davranışları nedeniyle daha önce men cezası almıştı.

SANIK EŞİNİN "CENGAVERLER" YAZILI KROKİSİNE SORUŞTURMA 

Öte yandan duruşma salonunun krokisi çizdiği belirlenen sanıklardan eski albay Cenk Bahadır Avcı'nın eşi hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İlyas Yavuz, yaptığı yazılı açıklamada, Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 28 Ağustos 2017 tarihli celsede izleyici olarak duruşma salonunda bulunan sanıklardan Cenk Bahadır Avcı'nın eşi Elif Didem Avcı tarafından çizilen, duruşma salonunun krokisi olduğu anlaşılan ve üzerinde el yazısı ile birtakım notların yer aldığı belgenin bulunduğunu kaydetti. Yavuz, söz konusu belgelerden birinin üzerinde "Cengaverler" yazılı olduğunu bildirdi.

Belgenin gereğinin taktir ve ifası için Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğini ifade eden Yavuz, "Sanık Cenk Bahadır Avcı'nın eşi olan ve krokiyi düzenleyen şüpheli Elif Didem Avcı hakkında ''silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'' iddialarından Cumhuriyet Başsavcılığımızca soruşturma başlatılmıştır" ifadesini kullandı.

Darbe girişimi sırasında Dalaman Deniz Hava Üs Komutanı olan eski albay Cenk Bahadır Avcı, suikast girişimi sanıklarını taşıyan helikoptere yakıt verdiği için yargılanıyor.

Dünkü duruşma sırasında, bir jandarma görevlisi sanık yakınının kağıda salonun krokisini çizdiğini fark etmişti. Duruşmaya verilen arada krokiye el konularak Mahkeme Başkanına iletilmişti. Mahkeme Başkanı da söz konusu krokiyi gerekli araştırmanın yapılması ve gereği için Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar vermişti.

Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, duruşmayı 6 Eylül 2017 tarihine erteledi.