NTV

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye PKK tepkisi

ntv.com.tr

Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin PKK'yı terör örgütü olarak kabul ettiğini hatırlattı ve "Bazı ülkelerin bunu es geçmeleri bizi üzmektedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ile bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda bir konuşma yapan Erdoğan, mülteci ve terör sorununa değindi.

AB üyesi ülkelere tepki gösteren Erdoğan, "AB üyesi ülkeler PKK terör örgütünü terör örgütü olarak kabul ettiği halde bazı ülkelerin bunu es geçmeleri bizi üzmektedir" dedi.

"Teröre karşı ortak mücadeleyi tereddütsüz sürdürmek zorundayız" diyen Erdoğan, "Türkiye bu konuda kararlıdır. Bu örgütün DEAŞ'la savaş kisvesi altında meşruiyet kazanmasına izin verilmemelidir. Açık ve net konuşuyorum. PYD de PKK gibi terör örgütüdür ve beraber çalışmaktadırlar. Bu noktada iyi terörist kötü terörist olamaz. Bu noktada Avrupalı dostlarımızın da gereken hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

"KARA PROPAGANDALARA KULAK ASILMAMALI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadelede ortak hareket ve işbirliğinin önemine işaret etti ve şöyle devam etti:

"Türkiye PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle kararlı bir mücadele yürütüyor. Bu konuda bir hususun altını özellikle çizmek isterim. Türkiye'nin mücadelesi belirli bir etnik gruba yönelik değildir. Mücadelemizin hedefi öncelikle Kürt vatandaşlarımızın canına kast eden terör örgütünün belini kırmaktır. Terör örgütüne müzahir çevrelerin Avrupa'da sürdürdüğü kara propagandalara asla kulak asılmamalıdır. 

Terörle etkin mücadelenin anahtarı işbirliği ve dayanışmanın artırılmasıdır. Mülteci krizinin sebebinin Suriye'deki savaş ve devlet terörü estiren Esed rejimi olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Mülteci sorununu engellemek istiyorsak gerekli adımları atmalıyız. Burada tehdit altında olan ülke biziz bütün bunlar karşısında da ülkemize gelen sığınmacılara kapılarımızı kapatmadık." 

"BİZ ONLARI ÖLÜME MAHKUM ETMEDİK"

Donald Tusk ile yaptığı görüşmede mülteci sorununun da görüşüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı, "Türkiye olarak 4 yılı aşkın bir süredir mültecilere kapımızı açıyoruz. Bunu hiçbir ayrım yapmadan gerçekleştirdik. Türkiye'ye gelenleri de farklı ülkelere asla göndermedik. BUgün ülkemizde 2.5 milyona yakın göçmen var. Bunların 300 bini Irak'tan, 2.2 milyonu da Suriye'den. Şu ana kadar yaptığımız harcama 7.8 milyar doları buldu. Şu ana kadar Avrupa'nın tamamındaki mülteci sayısı 250 bin kadar" dedi.

Akdeniz ve Ege'de sahil güvenlik botlarıyla 60 bine yakın insanı toplandığını belirten Erdoğan, şunları söyledi

"Biz yılbaşından şu ana kadar Akdeniz ve Ege'de sahil güvenlik botlarımızla topladığımız insan sayısı 60 bini bulduk. Biz onları ölüme mahkum etmedik. Türkiye bu yükü uluslarası toplum adına tek başına omuzlamıştır. Suriye krizinin sebep olduğu sığınmacı akınıyla Avrupa ülkelerinin daha yakın bir şekilde yüzleşmeye başladığını görüyoruz."

ETİKETLER